Karadeniz Pet

Sorun Cevaplayalım ( BİLAL ERDEM ) CANLI DESTEK HATTI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
konuşan muhabbet arıyorum kolay gelsin

Bilal abi yapay döllenme hakkında kapsamlı bi bilgi verir misin?

Öncelikle Selamun Aleyküm Kolay Gelsin Herkese.
Arkadaşlar Benim 2 Tane Muhabbet Kusum Var.Ve Biz Cuma Günü 24 Saatlik İstanbul-Bitlis ( 1.400Km ) Yolculuk Yapıcaz Ve Burada Güvenip Kuşlarımı Emanet Edeceğim Kimse Yok Kuşlarımı Bagajdada Götüremem.
Şehirler Arası Yolculuk Yapıp Kus Götüren Varsa Yardımcı Olabilirmi..

Öncelikle Selamun Aleyküm Kolay Gelsin Herkese.
Arkadaşlar Benim 2 Tane Muhabbet Kusum Var.Ve Biz Cuma Günü 24 Saatlik İstanbul-Bitlis ( 1.400Km ) Yolculuk Yapıcaz Ve Burada Güvenip Kuşlarımı Emanet Edeceğim Kimse Yok Kuşlarımı Bagajdada Götüremem.
Şehirler Arası Yolculuk Yapıp Kus Götüren Varsa Yardımcı Olabilirmi..

50-60 km yolculuk yapmıştı kuşum taşınırken kucağımda. Fazla güneşi sevmez kuşlar kalın bi poşet geçir kafese üstü açık kalsın ve sakın sarsma kuşu. 50-60km olmasına rağmen 1-2 günde anca düzeldi eski haline döndü baya sallıyor kuşları yolculuk. Ayrıca sakın yakınına bırakma kuşu emanet olarak, bize babamın askerlik arkadaşı bırakmıştı kuş 2 haftalık 1.si kuş eve alışmakta zorluk çekiyor, bizim kuşlarla kaynaşıyor, tam alıştı derken zaten tatilin bitmiş oluyor kuş üzülüyor.

bilal bey ben kuşu alalı 7 gün oldu 2 kere saldım kuşu birincisinde kolay kafese koydum ama ikincisinde avuçlamak zorunda kladım daha kuşum 2 aylık ve dişi artık salmıyorum korkuyor halen daha bana alışma imkanı varmı ? Son avuçladığım tarihte 3 gün önce ve o günden beri salmıyorum hatta benimle aynı odada şimdi odam biraz küçük bana alışsın diye kuş ötüyor ben arada konuşuyorum onunla sakin bir şekilde bana bakıyor öyle deli gibi kaçmıyor sadece elimi hafif yaklaştırdığımda sola doğru yürüyor elimi kafesin içinde tuttuğum zamanda kafesin üstüne çıkıyor bekliyor öyle ilk salışımda parmağıma çıkmıştı ama bir daha çıkmadı. Birde bir sorum daha var ilk zamanlar aldığımda tüylerini kabartmazdı şimdi tüylerini kabartıp kendini silkeliyor ve ayağını arkayı alıp geriyor iki ayağınıda geriyor bu bir sorunmudur ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
bilal bey ben kuşu alalı 7 gün oldu 2 kere saldım kuşu birincisinde kolay kafese koydum ama ikincisinde avuçlamak zorunda kladım daha kuşum 2 aylık ve dişi artık salmıyorum korkuyor halen daha bana alışma imkanı varmı ? Son avuçladığım tarihte 3 gün önce ve o günden beri salmıyorum hatta benimle aynı odada şimdi odam biraz küçük bana alışsın diye kuş ötüyor ben arada konuşuyorum onunla sakin bir şekilde bana bakıyor öyle deli gibi kaçmıyor sadece elimi hafif yaklaştırdığımda sola doğru yürüyor elimi kafesin içinde tuttuğum zamanda kafesin üstüne çıkıyor bekliyor öyle ilk salışımda parmağıma çıkmıştı ama bir daha çıkmadı. Birde bir sorum daha var ilk zamanlar aldığımda tüylerini kabartmazdı şimdi tüylerini kabartıp kendini silkeliyor ve ayağını arkayı alıp geriyor iki ayağınıda geriyor bu bir sorunmudur ?

Kuşun hemen alışmasını beklememelisin, biraz zaman tanı kuşa, 4 hafta boyunca fısıltıyla sohbet et kuşunla. Arada bir işaret parmağınla yem ver kuşuna ama demirlerin arasından sadece 1 parmağını uzat. Ayna koyma kafesinin içine senden uzaklaşır.

iyi günlerr .. kuşum uçamıyor ve uçtugundada bi yerlere çarpıp düşüyor. ve kafesindee öyle sessiz sessiz uyukluyo hiç ötmüyoo. ne yapmam gerekli sizce.. ?

iyi günlerr .. kuşum uçamıyor ve uçtugundada bi yerlere çarpıp düşüyor. ve kafesindee öyle sessiz sessiz uyukluyo hiç ötmüyoo. ne yapmam gerekli sizce.. ?

eğer kuşun yaşlıysa simdi bu işi yaptıysan normaldir çünkü kuşta yaglanma olmustur ucamıyodur bu sekilde biraz devam et kısa bi süre sonra kuşun gittikçe iyi uçtugunu farkedeceksin :) ama çok fazla carparsa ucurma yazıktır kuşa.

Kanatları yağ bağlamış olabilir veya korktuğundan uçmuyor olabilir. Kuşun yeniyse korktuğundan uçmuyordur 4 hafta zaman ver kuşuna etrafı tanıması için elinle yem falan yedir. Ama kuşun yaşlıysa kendi haline bırak arada bir konuş sohbet et, kapısını açık tut benimkide yaşlı kapısı açık dışarı çıkıp kafesin etrafında dolaşıyor sonra acıkınca tekrar giriyor uçmuyor.

slm aleykum oncelıkle boyle bır sıte kurmus oldunuz ıcın tesekkur edrım. benım bır yavru muhabbetım var cınsı ve ırkı hakkında burdan nereye yapıtırabılırım resmı acaba

Merhabalar ilk başta :)

4-5 arkadaşımın kuşunu gördüm bi kaç gün içinde :)
Kuşların kuyrukları konusunda (örnek veriyorum) kuşun kendisi 10cm ise kuyruğu 5-6cm

Ama benim kuşumun vücudu 10cm ise kuyruğu 10-11cm

Diğer kuşların kuyrukları neden kısa?

Bilal Bey merhaba ALLAH cc sizden razı olsun bilgilerini paylaşıyorsunuz
Benim sorum daha doğrusu sorunum şu
10 takım yerli muhabbet kuşum var
2 çiftimin yavrularının yuvadan çıkmasına bir hafta kala kanat kuyruk tüyleri döküldü
yavruların bu zamana kadar tüylerinde bir problem yoktu acaba ne oldu da son bir hafta da tüyler döküldü

Saygılar

Bilal abi muhabbet kuşları kaç aylık olduklarında üreme için uygun duruma geliyorlar ?

Öncelikle Merhaba,
3 aylık erkek ve 2 aylık dişi muhabbet kuşum var.
Erkek olandan başlamak istiyorum..
kanatları kesilmiş olarak aldım ve boyun ense gogus ve kanat altı tuylerındekı azalmalar gozle gorulur bır sekılde farkedılıyordu..
aldıgımdan berıde sureklı bır kasınma mevcut erkek kusumda.
dişi olanda herhangı bır tuy problemı yok.. gayet saglıklı gorunuyor tuylerı fakat erkegın yanında kaldıgından dolayı onada bu kasınma hastalıgının gectıgını gozlemlıyorum..
sureklı bır kasınma rituelı var kafeste.
PROvit marka spreyle kusları yıkıyorum resmen fakat bır sonuc alamadım..
kafesı gun asırı temızlıyorum hatta kafes degıstırdım ama sonuc alamadım.
bununla ılgılı arkadaslar opigal5 marka ılac onerdıler fakat bu ılacı nerden temın edebılecegımı de sıze sormamı ıstedıler..
yardımcı olursanız cok sevınırım.

2. sorumsa belkı kusların suankı kasınma problemıyle alakalıdır ama dısı kusum beslenırken erkek kusumda hep bır kıskanma sezıyorum. aslında ıyı anlasıyorlar ama konu yem oldugunda erkek olan dısıyı sureklı kuyrugunu cekerek rahatsız edıyor.. acaba kusları ayırmalı mıyım?

Kanatları yağ bağlamış olabilir veya korktuğundan uçmuyor olabilir. Kuşun yeniyse korktuğundan uçmuyordur 4 hafta zaman ver kuşuna etrafı tanıması için elinle yem falan yedir. Ama kuşun yaşlıysa kendi haline bırak arada bir konuş sohbet et, kapısını açık tut benimkide yaşlı kapısı açık dışarı çıkıp kafesin etrafında dolaşıyor sonra acıkınca tekrar giriyor uçmuyor.

tşk ederimm..:)

Selamun Aleykum Bilal Bey,

Öncelikle hayırlı uğurlu olsun demek isterim. Bilgilerinizi ve desteğinizi sıkılmadan ve sabırla bizlere aktardığınız için bende kendime adıma teşekkür ederim. Eksik olmayın.

Bende sizden bir tavsiye almak isterim,
Hollanda cinsi 1 adet kuşum var. Şimdi yine hobi amaçlı farklı bir ırka yönelmek istiyorum. Aklımdan gecen ırk show yada cek. Sizin tavisiyeniz nedir?

Selamlar;
Sorunuzun cevabı bence tek kelime ile SHOW'dur.

Bilal bey hoş geldiniz bence forum için çok büyük bir kazanç sizin burada olmanız.

Ben öncelikle kısaca kuşlarımdan bahsedeyim erkek bir yaşını aşkın ve insana alışkın hareketli bir kuş dişi ise alalı 4 ay oldu yabani korkak ve çok durgun yaşını tam bilmiyorum.

Benim sormak istediğim bu kuşlar çiftleşir mi? Yaklaşık bir aydır çiftleşmeleri için ortamı oluşturdum iyide anlaşıyorlar ama sonuç yok özellikle dişi bir türlü hareketlenip kızışmadı?

Dişiyi değiştirsem erkek için sorun olur mu yani yeni alacağım dişiye alışır mı?

http://www.muhabbetkusu.com.tr/sorulariniz-ve-cevaplarimiz/yuvalik-taksam-mi-3322.html

Selamlar;
Alışkın ve konuşan kuşlarda ( ister dişi olsun ister erkek ) üreme problemleri çok sık rastladığımız bir olaydır. Sebebine gelince ise;
Bu kuşlar insanı kendilerine eş kabul ederler.Ancak istisnalar kaideyi bozmaz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri