Karadeniz Pet

Sorun Cevaplayalım ( BİLAL ERDEM ) CANLI DESTEK HATTI

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Merhabalar ilk başta :)

4-5 arkadaşımın kuşunu gördüm bi kaç gün içinde :)
Kuşların kuyrukları konusunda (örnek veriyorum) kuşun kendisi 10cm ise kuyruğu 5-6cm

Ama benim kuşumun vücudu 10cm ise kuyruğu 10-11cm

Diğer kuşların kuyrukları neden kısa?

Merhabalar;
Bu tarz farklılıklar ırklarla ve tüy döküm zamanlarının eşit olmamasıyla alakalıdır.

Bilal Bey merhaba ALLAH cc sizden razı olsun bilgilerini paylaşıyorsunuz
Benim sorum daha doğrusu sorunum şu
10 takım yerli muhabbet kuşum var
2 çiftimin yavrularının yuvadan çıkmasına bir hafta kala kanat kuyruk tüyleri döküldü
yavruların bu zamana kadar tüylerinde bir problem yoktu acaba ne oldu da son bir hafta da tüyler döküldü

Saygılar

Selamlar;
Allah c.c. cümlemizden razı olsun İnşallah.
Bana resim gönderme imkanınız olursa size çok daha faydalı olabilirim.
İster burdan ister özelden isterseniz de ; https://www.facebook.com/BilalERDEM.Amazonia dan ...

Kısmetse yarın sabah çekip göndereceğim
ilginize teşekkürler

İşte resimler Bilal Bey

Kuşlar yaklaşık 35 ile 40 günlük arasındalar

Önerilerinizi ve cevabınızı merakla bekliyorum Saygılar

[/IMG]

Moderatör tarafında düzenlendi:
İşte resimler Bilal Bey

Kuşlar yaklaşık 35 ile 40 günlük arasındalar

Önerilerinizi ve cevabınızı merakla bekliyorum Saygılar

[/IMG]

POLYOMA / FRANSIZ TÜY DÖKÜMÜ
Polyoma, Polyomavirüs denelin çok küçük kararlı bir virüsün neden olduğu hastalıktır.
Virüs özellikle genç kuşlarda kısmen veya tamamen tüy kaybına neden olur.
Ve bilinen hiçbir tedavisi yoktur.
Polyoma genellikle PBFD ( Psittica Gaga ve Tüy Hastalığı ) ile karıştırılabilir.Bunun nedeni ise semptomlarının çok yakın olmasıdır.Kesin teşhis ancak yapılacak kan testleriyle konulabilir.

PBFD PSİTTİCA GAGA ve TÜY HASTALIĞI
PBFD’ye Circovirüs denilen çok küçük bir virüs neden olur.
Virüs gaga ve tüylerde deformelere neden olur.Yavrularda erken dönemde sık sık ölümlere sebebiyet verir.
Üremeye bağlı beslenme, dışkı ve tüy tozu ile yayılır.
Bu hastalığında bilinen kesin bir tedavisi henüz bulunmamaktadır.

Yukarıda yazdıklarım bu işin teknik kısmı.
Pratik ve uygulama kısmına gelince ise;
Bu eşleri üretimden ayırmanız, en az 4 ay kadar dişi ve erkekler ayrı olacak şekilde kuvvetli bir bakıma tabi tutmanız gerekmektedir.Ayrıca 4 ayın sonunda ise tekrar aynı eşleri bir araya koymamanız gereklidir, yani eş değişimini mutlaka yapmalısınız.
Ayrıca bu kuşları ve yavrularını satışa çıkarttığınız zaman,( ki bunu asla tavsiye etmem ) ise ayrı ayrı şahıslara satışının yapıldığından emin olunuz...

Bilal Bey cevabınız için çok teşekkür ederim
Bu bahsettiğiniz 4 aylık dönemde yapacağım bakım hakkında bilgi vermenizi rica edeceğim mesela hangi ilaçları hangi vitaminleri kullanmalıyım ?
Ayrıca eşler değiştiği zaman problem ortadan kalkacak mı ?
yoksa devam edecek mi ?
bu konularda da yardımlarınızı bekliyorum

Bilal bey dün ayaküstü alışveriş yaparken hoşuma gitti şu yemi aldım üzerini hiç okumamıştım üzerinde yetişkin kuşlar için yazıyor ve nijer tohumu içeriyor kuşlarımdan erkek olan yetişkin ama dişi olan 3 aylık bu yemi versem zararı olurmu olursa yeni yem alacağım iyi günler.
u17h.jpg

Iyi gunler bilal bey,

Disi kusum folluk donemindeydi 3 yumurta ile folluga girdi 3 uncu yumurtadaki yavru ölü olarak yumurtadan cikti, sanirim kusun ilk yumurtalariydi.

Fakat bugunlerde disinin gozlerinin etrafinda sariliklar var bir foto ile durumu ozetlemek gerekir diye foto ekliyorum.
Kusun hasta olabileceginden ya da yorgunluktan oldugunu dusunuyorum.

Bilgi ve birikim sahibi biri olarak yardimci olursaniz cok sevinirim.

ben açtığım konulara resim ekleyemiyorum sol alt köşede yetkileriniz bölümünde eklenti iznim olmadığı yazıyor neden olabilir?

Merhaba bilal abi benimde bir sorum olacak

Abi bende 2tane kuş var biri erkek diğeri dişi galiba sanıyorum :) 2sinide alalı 45 gün oldu daha elime alıştıramadım ikisinide alırkende adam daha yavru olduklarını söyledi gayette iyi bakıyorum kuşlara hiç birşeylerini eksik etmiyorum acaba diyorum ki naturebirdden bi çiftli kafes alsam 2tanede jumbo yada cekoslovak kuş alsam damızlık onları çiftleştirsem sence ne dersin yavrularda büyür o zaman kadar

abi benim kuşum ağzından yem çıkarıyor neden olduğunu ve nasıl durduracağımı söylermisin

Hayırlı günler Bilal Bey.
Benim de bir sorum olacaktı cevap verebilirseniz sevinirim.
Petshop dan 1 çift yavruları ile birlikte muhabbet kuşu almıştım. Kuşlara ait resim bu linkte mevcut. http://www.muhabbetkusu.com.tr/sorulariniz-ve-cevaplarimiz/nasillar-sizce-2753.html

Kuşları alalı yaklaşık 4 ay oldu ama hala yeni yumurta yapmadılar. kuşlara haftada 2-3 kere vitamin veriyorum. (suluklarına 5 damla kadar damlatıyorum) Sürekli olmasa da mama yapıyorum. geçenlerde gaga taşı, balık kemiği, yulaf ve Nijer aldım bunları yemlerine karıştırıp veriyorum. bunların bir faydası olurmu yumurta almak için önerebileceğiniz başka tavsiyeler varmı.
Dişi kuşumun kalça kısmı bir kaç haftadır şiş gibi ama yuvalıkta çok vakit geçirmiyor. ayrıca Kuşları evin balkonunda direk güneş ışığı vurmayacak bir yerde tutuyorum.
Biraz uzun oldu şimdiden kusura bakmayın.

Bilal abi benim bir tane dişi muhabbet kuşum var,zavallı mavişim ishal oldu.Yeminden çok az yiyor,ve ishal olmadan önce her sabah dışarı çıkmak için can atıyordu,şimdi ise kafesinin kapılarını açınca bakmıyor bile.Birde sürekli kafasını sırtına koyup uyuyor ,ne yapabilirim.teşekkürler.:confused:

Merhaba bilal abi benimde bir sorum olacak

Abi bende 2tane kuş var biri erkek diğeri dişi galiba sanıyorum :) 2sinide alalı 45 gün oldu daha elime alıştıramadım ikisinide alırkende adam daha yavru olduklarını söyledi gayette iyi bakıyorum kuşlara hiç birşeylerini eksik etmiyorum acaba diyorum ki naturebirdden bi çiftli kafes alsam 2tanede jumbo yada cekoslovak kuş alsam damızlık onları çiftleştirsem sence ne dersin yavrularda büyür o zaman kadar

Karar senin elbette ki, şimdiden hayırlı olsun...

Hayırlı günler Bilal Bey.
Benim de bir sorum olacaktı cevap verebilirseniz sevinirim.
Petshop dan 1 çift yavruları ile birlikte muhabbet kuşu almıştım. Kuşlara ait resim bu linkte mevcut. http://www.muhabbetkusu.com.tr/sorulariniz-ve-cevaplarimiz/nasillar-sizce-2753.html

Kuşları alalı yaklaşık 4 ay oldu ama hala yeni yumurta yapmadılar. kuşlara haftada 2-3 kere vitamin veriyorum. (suluklarına 5 damla kadar damlatıyorum) Sürekli olmasa da mama yapıyorum. geçenlerde gaga taşı, balık kemiği, yulaf ve Nijer aldım bunları yemlerine karıştırıp veriyorum. bunların bir faydası olurmu yumurta almak için önerebileceğiniz başka tavsiyeler varmı.
Dişi kuşumun kalça kısmı bir kaç haftadır şiş gibi ama yuvalıkta çok vakit geçirmiyor. ayrıca Kuşları evin balkonunda direk güneş ışığı vurmayacak bir yerde tutuyorum.
Biraz uzun oldu şimdiden kusura bakmayın.

Üremeleri için biraz daha zaman ihtiyaçları var.
Ayrıca özellikle B komplex vitamini eksik etmeyin ki fazlasıyla ihtiyaçları var.
Teşekkür ederim...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri