Karadeniz Pet

Sultan papağanı mı almalıyım Muhabbet kuşu mu?

nazsude

Yeni Üye
gittiğim petshopçu + kuşlarla ilgilenen biriydi ve bana Sakın yavru sultan papağanı alma aldığın kuş %80 ihtimalle ölücek dedi bu aralar sultan papağanları böyleymiş artık sağlıklı sultanlar yokmuş dedi o yüzden muhabbet kuşu al dedi ve beni ikileme soktu. Ne yapmalıyım?

İkisinin de özellikleri farklı farklı. İkiside sevimlidir :) sultanlar bu sıralar ölüyor diye bir şey hiç duymadım, muhabbet kuşları da ölebilir yani. Siz bu söylentilere bakmayın, sağlıklı bir kuş alırsanız Allah'ın izniyle sağlıkla güzelce yaşar. Gözlerine bakın, canavar gibi olsun :) uyuklamasın, hareketli olsun, kabarık durmasın. Bu özelliklere dikkat ederseniz sorun olmaz. Gönlünüzden hangisi geçiyorsa onu alın 🌸

Sultan papağanı biraz daha sıcağı seven bir kuş türü. Muhabbet kuşları soğuğa karşı biraz daha dayanıklı. Yaşadığınız bölge ve kuşa kışın sağlayabileceğiniz sıcaklığa göre kuş seçimi yapabilirsiniz. Kış aylarında 20 ile 25 derece sıcaklığı kuşun bulunduğu ortamda sağlaya bilirim diyorsanız. Sultan papağanı alabilirsiniz. Ben her iki kuş türüne de baktım ve Sultan papağanlarıma hala bakıyorum . Benim tercihim olsaydı yine Sultan papağanını tercih ederdim. 🥰

Hangi kuş türü olursa olsun. Temiz bir yaşam alını , temiz içme suyu , temiz ve taze tohum çeşitliği olan yem karışımı, sebze ve meyve ikramları.
Takviye olarak vitaminler ve probiyotik kullanımı ile kolay kolay hastalanmaz.