Karadeniz Pet

Sultan papaganımın kanatları ve kuyrugunda kanama

Salimyazan01

Yeni Üye
Yavru sultan papaganımın kanat ve kuyrugunda tüyler çıkarken kanıyor ve çok halsiz uçamıyor

Ekli dosyalar

• 9203597B-F9A7-4020-94C8-A0B93698114D.jpeg
    9203597B-F9A7-4020-94C8-A0B93698114D.jpeg
    932.8 KB · Görüntüleme: 192
Hiçbiryerinde yara vs yok sadece tüy dipleri kanıyor kuyrugunda ve kanatlarında kanıyor

Kanayan yerlerine mısır unu serpiştirerek kanamayı durdurun öncelikle.
Yara yok demişsiniz dolayısıyla tüy diplerinin kanamalı olması kuşunuzda ciddi bir tüy problemi olduğunu gösteriyor, tahmin ettiğim hastalıksa eğer genetik geçişli ve uzun süreçli bir hastalık. Hatta aslına bakarsanız çözüm bulunmuş tedavisi de ne yazıkki yok. Tabi tahmin ettiğim şeyse..
Ben şimdilik size kaliteli bir b vitamini önerebilirim. Bt amin forte iyidir. Onu temin edin. Bağışıklığı için de entrobac probiyotik temin edin.
Aslında birde ense damlası kullansanız iyi olabilir ama onu da bir Melih hocamıza danışalım. Papağanlar konusunda iyidir. Birde o bakabilirse iyi olur. Ben etiketlicem kendisini.
Ama siz şu an dediğim gibi kananmayı mısır unuyla durdurmaya çalışın.
@Melih.S59

Kanayan yerlerine mısır unu serpiştirerek kanamayı durdurun öncelikle.
Yara yok demişsiniz dolayısıyla tüy diplerinin kanamalı olması kuşunuzda ciddi bir tüy problemi olduğunu gösteriyor, tahmin ettiğim hastalıksa eğer genetik geçişli ve uzun süreçli bir hastalık. Hatta aslına bakarsanız çözüm bulunmuş tedavisi de ne yazıkki yok. Tabi tahmin ettiğim şeyse..
Ben şimdilik size kaliteli bir b vitamini önerebilirim. Bt amin forte iyidir. Onu temin edin. Bağışıklığı için de entrobac probiyotik temin edin.
Aslında birde ense damlası kullansanız iyi olabilir ama onu da bir Melih hocamıza danışalım. Papağanlar konusunda iyidir. Birde o bakabilirse iyi olur. Ben etiketlicem kendisini.
Ama siz şu an dediğim gibi kananmayı mısır unuyla durdurmaya çalışın.
@Melih.S59
Tamam teşekkürler birisi b12 vitamin önermisti bugün onu almıştım mısır ununuda denerim bu hastalıgın bi tedavisi yokmu

Tamam teşekkürler birisi b12 vitamin önermisti bugün onu almıştım mısır ununuda denerim bu hastalıgın bi tedavisi yokmu
Hangi markayı aldınız? Pershoplarda satılan b vitaminleri fayda etmez. Dediğim marka kalitelidir onu temin etmenizi tavsiye ederim.
Eğer tüy virüsü, fransız tüy hastalığı gibi bir şeyse maalesef tedavisi yok ama sadece beslenme, stres, yada başka sebepler kaynaklıysa b vitamini ve güzel bir bakımla zamanla toparlar ve normal tüy yapısına gelir.

Birde kuşun genel görünümünü atar mısınız?
Aşağıya konuyu bırakıyorum incelemeniz açısından.

Birde kuşun genel görünümünü atar mısınız?
Aşağıya konuyu bırakıyorum incelemeniz açısından.
Kuşumda bu hastalıktan mı var tam eminmisiniz bu hastalık hep mi böyle kanicak kuşum hiç düzelmezmi lütfen cevaplarsanız sevinirim

F28C9C39-ADBB-475F-8B69-E3C7272AA00A.jpeg

Bitane de tüyü kopmuştu onuda gösteriyim her yerinde kuşumun yeni yeni tüyler çıkıyor küçük küçkük

Ekli dosyayı görüntüle 65761
Bitane de tüyü kopmuştu onuda gösteriyim her yerinde kuşumun yeni yeni tüyler çıkıyor küçük küçkük
Kesin diyemiyorum ama çok ciddi bir sorunu olduğu bariz belli, kanlı olması üstelik kurumuş da değil, aktif bir şekilde kanlı tüy dökmesi çok ciddi bir sorun. Kanatlı uzmanına gitmenizi tavsiye ederim.
Melih hocamız konuya baktığında onun da fikirlerini almak isterim.
Ayrıca bunu baskı altına almak açıkçası biraz zor. Alsanız bile tekrarlanabilir bu sorun.
Benim fikrim dış parazit yapmak. Ve b vitamini kullanmak. Eğer bunları yaptığınız halde düzelme vs yoksa zaten hastalık kaynaklıdır. Yinede teşhis için veteriner şart. Ve bu şekilde kan kaybetmesi kuşu halsiz düşürür zaten. Dediğim gibi mısır nişastasıyla kanı bir şekilde durdurun.

Kuşunuzu mutlaka bir veterinere göstermelisiniz. Bu durumun sebebi araştırılması gerek , sadece B vitamini kullanmak bu hastalığı iyileştirmez.

Geri