Karadeniz Pet

Veterinerim tohum odaklı beslenme öneriyor

Sena34

Yeni Üye
Bir çok kaynakta beslenme olarak sadece tohum odaklı beslenmeyi yanlış olduğunu ve meyve sebze verilmesi gerektiği söyleniyor. Fakat dün kuşumun bir rahatsızlığı sonucu veterinere gittim orda ki hekim bana bunun yanlış bir beslenme olduğunu anlattı. Örnek olarak normal bir insanın günlük alması gereken protein ihtiyacından bahsetti ve bunu bir yumurtayla kişinin kilosuna oranla alabiliceğini söyledi. Fakat 38 gram bir canlının ne kadar protein olması gerektiğini kendi ev koşulumuzda doğru ölçemeyeceğimizi ve bu yüzden tohum ve pelet haricinde ekstra bir besinin verilmesinin doğru olmadığını söyledi. Hadi az versen de bu hayvanlar önüne ne konulsa alması gerektiği kadarını değil onu bilinçsizce tüketmeye çalışır dedi. Kaliteli bir yemde onun alması gereken bütün diyetin içinde olduğunu buna ekstra peletle desteklendiğinde çok daha sağlıklı bir beslenme olduğunu söyledi. Mantıklı geldi bunca yıldır her zaman önlerinden sebzelerini meyvelerini eksik etmezdim. Fakat bu kadar kaynak bunun tersini anlatırken ve yapılırken kafam karıştı bu konu da. Siz ne düşünüyorsunuz?

Pelet yemde genelde ihtiyaçları vardır ama her kuş pelet yemiyor. Ve şöyle düşünün siz her gün et yer miydiniz ya da yemek ister miydiniz ve bu ne kadar sağlıklı olurdu?
Her gün aynı yemeyi biz dahi yiyemiyoruz kuşları da mahkum etmemek lazım ve çeşitlendirmek lazım. Bilinçsiz verilirse tabii ki yarardan çok zararı olur. Haftanın 1-2 günü kesme şeker büyüklüğünde tüketebilecekleri meyve-sebzeleri verebilirsiniz hiçbir sakıncası olmaz hatta yararı olur.

Pelet yemde genelde ihtiyaçları vardır ama her kuş pelet yemiyor. Ve şöyle düşünün siz her gün et yer miydiniz ya da yemek ister miydiniz ve bu ne kadar sağlıklı olurdu?
Her gün aynı yemeyi biz dahi yiyemiyoruz kuşları da mahkum etmemek lazım ve çeşitlendirmek lazım. Bilinçsiz verilirse tabii ki yarardan çok zararı olur. Haftanın 1-2 günü kesme şeker büyüklüğünde tüketebilecekleri meyve-sebzeleri verebilirsiniz hiçbir sakıncası olmaz hatta yararı olur.
Verilen gramaj konusunda veterinerin anlattığı mantıklı geldi ama tamamen verilmemesi de mantıksız, verdiğim sebze oranını düşürücem dediğiniz gibi hafta 1-2 yapsam yeterli olur diye düşünüyorum. Zaten kafeslerinde pelet yemleri var onu da tüketiyorlar yorumunuz için teşekkür ederim çok arada kalmıştım ☺️

Verilen gramaj konusunda veterinerin anlattığı mantıklı geldi ama tamamen verilmemesi de mantıksız, verdiğim sebze oranını düşürücem dediğiniz gibi hafta 1-2 yapsam yeterli olur diye düşünüyorum. Zaten kafeslerinde pelet yemleri var onu da tüketiyorlar yorumunuz için teşekkür ederim çok arada kalmıştım ☺️
Rica ederim ne demek, ben kesme şeker boyutunda tele asıyorum zaten o kadar bile yemiyorlar ☺️
İyi forumlar ✨

Benim de gözlemlediğim kadarıyla neye ne kadar ihtiyaçları varsa o kadar yiyorlar, o kadar da akılsız sayılmazlar :) önlerinde yumurta maması var diye yemi göz ardı etmiyor veya meyve konunca bitirine kadar durmuyor başında. Çok mantıklı gelmedi veterinerin önerileri. @Merve sizin pelet yem çalışmaları nasıl sonuçlandı, başladılar mı yemeye?

Benim de gözlemlediğim kadarıyla neye ne kadar ihtiyaçları varsa o kadar yiyorlar, o kadar da akılsız sayılmazlar :) önlerinde yumurta maması var diye yemi göz ardı etmiyor veya meyve konunca bitirine kadar durmuyor başında. Çok mantıklı gelmedi veterinerin önerileri. @Merve sizin pelet yem çalışmaları nasıl sonuçlandı, başladılar mı yemeye?
Aslında bir kuşum evet öyle yemi de koyduğum şeyi de yer bitirene kadar uğraşmaz. Fakat diğer kuşum yemden daha çok kafesine koyduğum mamayı sebzeyi yemeyi daha çok seviyor ve diğer kuşumun yediğinden daha fazla yiyor ve kafesten alana kadar mamayı asla tohuma gitmez huyunu biliyorum, o yüzden veterinerin anlattığı bana bu konuda mantıklı geldi

Bir kavanoz hala öylece duruyor çünkü hala üzerine düşmedim 🥲
Yeni bir yavru kuş aldım ona verdim bir kere, yedi mi yemedi mi anlamadım. Havanda dövmeğe fazla üşeniyorum 🤭
Kokusu da kuşlara güzel gelse de bir tek benim midemi bulandırıyor herhalde 😑

Geri