Karadeniz Pet

Schema

Yeni Üye
Selam. Bi kuşum var 5 yaşında. Adı limon. Kendisi belli periyotlarla hasta oluyor. Bu sırada kusuyor kabarıyor İshal oluyor. Ardından da iyileşiyor. Bir keresinde çok kötü oldu veterinere götürdük ishal için bir ilaç verdi ve çok iyi oldu. Sonunda bitti dedim ama 1 ay sonra yine hastalandı. Ve iyileştikten sonra sürekli yem yiyip yukarı tüneğine çıkıp ağzını açıp kapıyor. Geviş getiriyor sanki. Biraz yapıyor bunu sonra gidiyor 1 2 yem yiyip devam ediyor. Kuyruğu da aşağı yukarı sallanıyor. Ama hırıltılı solunum yok. Veterinere götürdüm(başka bir veteriner) ceryanda kalmıştır dedi ama kalmadı. Konuşuyor ama eskisi gibi güçlü değil. Sorun solunumsal mı sindirimsel mi çözemedim. Ayrıca çok tüy döküyor gerçekten. 1 ay önce döktü tüy tüpçükleri çıktı ama daha tüpler duruyor. Daha tüyler çıkmadan yeniden tüy dökmeye başlamış. Bu yeni oldu eskiden dökmezdi. Kursak mantarı mı diye şüphelenmiyor değilim evimizde ilacı bile var (triflucan).

Merhaba foruma hoşgeldiniz
Kuşun kısa bir videosunu paylaşır mısınız? Kafes tabanına beyaz peçete koyun kuş üzerine 6-7 adet dışkı yapınca buraya fotoğrafını ekleyin,bakalım. Kuşun kilosunu da öğrenelim. Kusma var mı? Kusmuğu ekşi kötü koku ve salyalı mı? Göğüs kemiği ele belirgin olarak geliyor mu? Göğüs kemiğinin sağ ve sol yanlarındaki etlerde erime var mı kontrol eder misiniz? Ne sıklıkla ne kadar yem yiyor ?
Beslenme programını öğrenelim,hangi marka yem yiyor,su olarak arıtma mı,çeşme mi,kaynak suyu mu vb hangisini veriyorsunuz?
Takviye veriyor musunuz?
Daha önce gittiğiniz veteriner kanatlı uzmanı mıydı? Teşhis olarak ne dedi?
Ağzında dil döndürme hareketi var mı?
Detaylı bilgi paylaşırsanız bizlere yardımcı olmuş olursunuz 👍

Hocam kusma hareketi yapıyor ama ağzından bir şey çıktığını hiç görmedim. Ama ağzını açıp kapatınca bi yem çeviriyor sanki. Onu kokladığımda ekşi kokuyor evet. Kilosu hakkında bir şey söyleyemem evde hassas terazi yok maalesef. Suyumuzda arıtma var çeşmeden veriyorum. Takviye olarak bir zamanlar multivitamin veriyordum ama kutusu kayboldu bir süredir bıraktım maalesef. Şuan gece yarın sabah ilk iş video vs paylaşırım. Bu arada genellikle geceleri ve öğlenleri yem yiyor. Veteriner kanatlı uzmanı değildi küçük bir yerde yaşıyorum kanatlı uzman yok.

Hocam kusma hareketi yapıyor ama ağzından bir şey çıktığını hiç görmedim. Ama ağzını açıp kapatınca bi yem çeviriyor sanki. Onu kokladığımda ekşi kokuyor evet. Kilosu hakkında bir şey söyleyemem evde hassas terazi yok maalesef. Suyumuzda arıtma var çeşmeden veriyorum. Takviye olarak bir zamanlar multivitamin veriyordum ama kutusu kayboldu bir süredir bıraktım maalesef. Şuan gece yarın sabah ilk iş video vs paylaşırım. Bu arada genellikle geceleri ve öğlenleri yem yiyor. Veteriner kanatlı uzmanı değildi küçük bir yerde yaşıyorum kanatlı uzman yok.

Öğürüyor yani. Ağzının içini kontrol edin yem çevirip çevirmediğine bakın. Eğer o hareketi her yaptığında ağzında yem varsa bu hastalık belirtisi sayılmaz. Bazı kuşlar ağzında yem çevirebiliyor.
Ağzının içinde pamukçuk olup olmadığına bakın,yara bere var mı kontrol edin. Göğüs kemiğini de kontrol edin ele belirgin olarak geliyor mu, kemiğin sağ ve sol yanlarındaki etlerde erime var mı ? Kontrol edin mutlaka ve belirtin. Kilosunu da bilsek güzel olur birilerinde hassas terazi varsa onlardan yardım alsanız çok iyi olur.
Dışkılarına da mutlaka bakmamız lazım formuna.. Dışkının kötü kokulu olup olmadığına da bakın lütfen. Sağlıklı kuşun dışkısı kötü kokmaz. Kötü koku genelde bakteriyel kaynaklı olur. Kuşa çeşme suyu,kuyu,kaynak suları verilmesin kesinlikle. Arıtma cihazınızda da ultraviyole filtre yoksa o cihazın süzdüğü suyu da vermeyin kuşa çünkü kuşlar için yeterli steril olmuyor. Kapalı hazır şişe suyu alın Sağlık Bakanlığı onaylı markalardan biri olabilir.
Petsoplarda satılan vitaminleri önermiyorum. Profesyonel ürün olan Röhnfried Entrobac probiyotik, Röhnfried Gervit-W multivitamin,BT Amin Forte temin etmenizi öneririm,Alman malıdır. Petsoplarda bulmanız zor. Grpetten veyahut Karadenizpetten 20-25 gr Entrobac probiyotik,20-30 ml Gervit multivitamin,20-30 ml BT Amin Forte alabilirsiniz,uzun süre yeterli olur.

Tüy dökme dönemi sancılı bir dönemdir o yüzden kuşunuz zorluk çekiyor olabilir. Bu dönemde halsizlik,dışkı bozuklukları da yaşanabilir. BT Amin Forte tavsiye ediyoruz 👍🏻
B vitamini eksik olabilir kuşunuzda.

Kuyruk sekmesi de solunum problemi belirtileri arasındadır. Evde gripli biri varsa veyahut cereyanda kalmış ise solunum yolu enfeksiyonu yaşıyor olabilir.

Kuş 44-46 Gr erkek. Tüy dökme döneminden kaynaklanabilir demişsiniz ama bu gerçekten bayadır var. 5 6 ay gibi bir süreden bahsediyorum. Dışkısında bence bir sorun yok ama biraz dışkılasın akşam foto paylaşırım.
Bu arada elime bi göğüs kemiği gelmedi sivri bir şekilde. Çok anlamam ama sivrilik yoktu. Bu ağız hareketini yaptığında genelde yem oluyor evet. Bir yara vs. Yok. Kuyruk hareketi 1 yaşından beri var artık normal sanıyordum. Meğerse değilmiş.

Geri