Karadeniz Pet

Dişi kuş göz problemi

tugaykln

Yeni Üye
merhabalar, erkek muhabbet kuşunu alalı 2 sene oldu, yanına eş olsun diye dişi aldık yaklaşık 7-8 ay kadar sorunsuz anlaşıyolardı. 3-4 gün önce dişi muhabbet kuşunun sol gözünde kanama gördüm aşşağıya doğru akmaya hazır duruyordu, kulak çöpüyle ıslatarak aldım ki gözü biraz rahat etsin diye. Tekrar erkeğin yanına koyduğumuzda çok geçmeden erkek çiftleşmek istercesine kuduruyo sürekli gagasına gözüne vuruyor gibiydi. Baktığımda tekrar kan olmuş sol gözü çevresi tüyleri, ne yapmam gerekiyor gözü kör mü oldu hiç kapatamıyor

Dişi kuşu ayırın. Kanlı kavga varsa ölüme bile gidebilir sonuç. Erkek kızgınlık döneminde anlaşılan ama dişi kuş kızgınlık döneminde olmayabilir yaşı çok küçük olabilir ki attığınız fotoğrafta kuşun ceresini tam göremiyorum ceresinin fotoğrafını paylaşın kuşu da başka kafese koyun. Gözü için de kanatlı uzmanı veterinere muayene ettirin 👍

Bu dişi olan, şu an kuş iyi görünüyor, bugün gözünden büyük bi gözyaşı damlası birikmişti biraz hareket edince aktı, şişlik var gibi.

Bu da erkek olan, kafeslerinden dün ayırmıştık. Bazen çıldırıyo ötüyo, kuşu aldığımız yerde çalışan bişeyi olmadığını, göz çevresine elma sirkesi sürün dedi ama yapmadım. Ayrıca dişi olan şu an dalında değil sürekli yerde duruyor. Yeme içme de sıkıntı yok

Bu dişi olan, şu an kuş iyi görünüyor, bugün gözünden büyük bi gözyaşı damlası birikmişti biraz hareket edince aktı, şişlik var gibi.

Bu da erkek olan, kafeslerinden dün ayırmıştık. Bazen çıldırıyo ötüyo, kuşu aldığımız yerde çalışan bişeyi olmadığını, göz çevresine elma sirkesi sürün dedi ama yapmadım. Ayrıca dişi olan şu an dalında değil sürekli yerde duruyor. Yeme içme de sıkıntı yok

Sirke sürmeyin. Kuşun gözü iyi görünmüyor kanatlı hekimi görsün mutlaka 👍🏻
Dişi kuş daha kızgınlık döneminde değil bu arada bilginiz olsun.

Desteğiniz ve bilginiz için teşekkür ederim. İyi ki varsınız 👍

Rica ederim. Erkek kuşa dikkat edin dişiye daha da zarar vermesin. Dişi kuşun ceresi kahverengi olduğu zaman kızışmış anlamına gelir kuyruğunu kaldırırsa çiftleşmek istediğinin belirtisidir. Dişi kuş izin vermedikçe çiftleşme genelde olmaz. Erkek kuş dişiyi sıkıştırabilir,öldürebilir o yüzden bir müddet ayrı kalsınlar.

Geri