Karadeniz Pet

El Yapımı Ballı Kraker Zararlımıdır?

DenDaLion

Yeni Üye
arkadaşlar muhabbet kuşuma kendim el yapımı ballı krarker yapmak istedim, fakat bir internet sitesinde balın muhabbet kuşları için zararlı olduğunu gördüm. bu bilgi doğrumudur, kuşumu el yapımı ballı krakerle besleyebilir miyim?

Ballı veya balsız kraker çok gereksiz bir şey.İster kendiniz yapın ister hazır alın.Çay kaşığının ucu ile ara sıra bal verebilirsiniz.Darı zaten yeminde yediği tohum.

Bal ve pekmezin direkt verilmesi doğru değildir, suya karıştırılarak verilebilir.
Pekmezi kuşlara vermek sakıncalıdır.İçinde İşlenmiş şeker vardır.Pancar,mısır,kamış şekeri v.b...Verdiğimiz meyvelerdeki şeker kuşlar için zararlı değil tabii ki meyveleri kararında verirsek.Kurutulmuş şeker oranı yüksek meyvelerinde fazlası zaralı.Balı bir kere dili ile tatması yeterlidir.Fazlası zararlı.

Pekmezi kuşlara vermek sakıncalıdır.İçinde İşlenmiş şeker vardır.Pancar,mısır,kamış şekeri v.b...Verdiğimiz meyvelerdeki şeker kuşlar için zararlı değil tabii ki meyveleri kararında verirsek.Kurutulmuş şeker oranı yüksek meyvelerinde fazlası zaralı.Balı bir kere dili ile tatması yeterlidir.Fazlası zararlı.
Doğal olmayan ve kalitesi düşük bal için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Birçok Kaynağa göre bal'da zararlı gıdalar arasında yer almaktadır.

Şahsi olarak ben ayda bir kez bal veya pekmezi çay kaşışığının 4/1 kadar suya karıştırıp veriyorum.

Doğal olmayan ve kalitesi düşük bal için de aynı şeyi söyleyebiliriz. Birçok Kaynağa göre bal'da zararlı gıdalar arasında yer almaktadır.

Şahsi olarak ben ayda bir kez bal veya pekmezi çay kaşışığının 4/1 kadar suya karıştırıp veriyorum.
Sadece doğal olmayan bal değil her şey zararlıdır.Arıların yaptığı orjinal çiçek balı anti bakteryeldir.İçinde hiç bir bakteri veya mikrop üreyemez.Bu balı sağlam ve uygun bir ambalajın içinde saklarsanız 100 yıl sonra bile afiyetle tükete bilirsiniz.Balın fazlası tabii ki de herkes için zararlıdır.Pekmezi üretirken koyulaşması için ayrıca şeker katıldığı için bu şeker kuşlar için zararlıdır.

Geri