Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum gaga sorununu çözemiyorum

fatihcan

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar resimde de göreceginiz gibi bir kaç gündür kuşumun gagası şekil değiştirdi mantar dedikleri için gaga üstüne ve ayaklarına mantar ilacı aldım önderdikleri sürüyorum. Yemek yemesi azaldığı için çintilmiş yem aldım ama bir türlü düzelmiyor kendisi 3 yıldır benle ve çok seviyorum ne yapa bilirim acaba.

46f52a61-6b47-4034-b9bc-a39566fd78fc.jpg

Kafesi özel gaga taşı var tünekleri ahşaptan her zaman temiz titiz tutuyorum duş almayıda seven bir hayvan.

Merhaba arkadaşlar resimde de göreceginiz gibi bir kaç gündür kuşumun gagası şekil değiştirdi mantar dedikleri için gaga üstüne ve ayaklarına mantar ilacı aldım önderdikleri sürüyorum. Yemek yemesi azaldığı için çintilmiş yem aldım ama bir türlü düzelmiyor kendisi 3 yıldır benle ve çok seviyorum ne yapa bilirim acaba.

Ekli dosyayı görüntüle 66539

Kafesi özel gaga taşı var tünekleri ahşaptan her zaman temiz titiz tutuyorum duş almayıda seven bir hayvan.
Alt gagası çift katmandan mı oluşuyor?

Kuşunuzun bir sorunu yok sadece laz
laz olduğunu hiç sanmıyorum şahsen karadeniz yöresinde tanıdığının olduğunuda sanmıyorum ama siz daha iyi biliyorsunuzdur ayrıca aydınlatırsanız iyi olur.

git gide gagası büyüyor ve yemekte yiyemiyor lazlıktan kaynaklandığına emin misiniz acaba?

Aç kalmaması için yumuşak yemeklerle besleyebilirsiniz ya da kuş besleme şırıngaları var ondan temin edebilirsiniz, daha net fotoğraf da çok iyi olur

laz olduğunu hiç sanmıyorum şahsen karadeniz yöresinde tanıdığının olduğunuda sanmıyorum ama siz daha iyi biliyorsunuzdur ayrıca aydınlatırsanız iyi olur.

git gide gagası büyüyor ve yemekte yiyemiyor lazlıktan kaynaklandığına emin misiniz acaba?
Laz olduğuna emindim ama Kesilmesi gerekebilir adrian beyin cevabından sonra veterinere götürmenizi tavsiye ederim

Ekli dosyayı görüntüle 66540

Ok ile gösterdiğim yerler iki ayrı parça gibi görünüyor ben mi yanlış görüyorum acaba ?
Aşagıdaki resimler daha net ve yakın çekilmiştir fikir için yardımcı olur mu ? iki parça değil aslında gagada deforme var üst şiştiğinden dolayı alta zarar vermiş. kapanmıyor yan duruyor 1 resimdeki gibi yan yana biniyor bişrbirini kapatmıyor.

Ekli dosyalar

• 8fc22e94-6c8b-4220-954d-bd9365affb02.jpg
    8fc22e94-6c8b-4220-954d-bd9365affb02.jpg
    125.2 KB · Görüntüleme: 15
  • 9fda1e0d-bd7d-426e-adb2-8083c6435877.jpg
    9fda1e0d-bd7d-426e-adb2-8083c6435877.jpg
    121.8 KB · Görüntüleme: 16
Aşagıdaki resimler daha net ve yakın çekilmiştir fikir için yardımcı olur mu ? iki parça değil aslında gagada deforme var üst şiştiğinden dolayı alta zarar vermiş
Kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veteriner hekimden destek alın gaganın kesilmesi gerekiyor, alt gagada yamulma mevcut düzenli kesim ile zamanla düzelme ihtimali var fakat bu şekilde kalırsa yem tutma ve kırma konusunda ciddi sorunlar yaşayabilir.

Gaga kesimi mutlaka şart ama bunu unutmayın.

Diğer taraftanda çekebilirmisiniz çenesinin kaydığını düşünüyorum
Aşagıdaki resimler daha net ve yakın çekilmiştir fikir için yardımcı olur mu ? iki parça değil aslında gagada deforme var üst şiştiğinden dolayı alta zarar vermiş. kapanmıyor yan duruyor 1 resimdeki gibi yan yana biniyor bişrbirini kapatmıyor.

Aç kalmaması için yumuşak yemeklerle besleyebilirsiniz ya da kuş besleme şırıngaları var ondan temin edebilirsiniz, daha net fotoğraf da çok iyi olur
aç kalması için çintilmiş yem aldım hiç sevmedi bir kaç marka denedim :( , çok ufaltıp sebze veriyorum çünkü seviyor elimden geldiğince çözmeye çalışıyorum ama durumunda iyleşme göremiyorum. mesela ilaç sürdüğümden 5 dk sonra yemek yiyor, şuanda ilaç sürdüm duş aldı kafes temizliği yapıldı. yemek yemeye çalışıyor.

aç kalması için çintilmiş yem aldım hiç sevmedi bir kaç marka denedim :( , çok ufaltıp sebze veriyorum çünkü seviyor elimden geldiğince çözmeye çalışıyorum ama durumunda iyleşme göremiyorum.
Gaga kesimi yapılmadığı sürece düzelmez malesef.

Açlık durumunu gidermek için yumurta haşlayıp sarısını ılık su ile seyreltip muhallebi kıvamına gelince şırınga yada çay kaşığı yardımı ile yedirebilirsiniz. (Geçici ve kısa süreli çözümdür)

Kanatlı hayvanlar konusunda uzman bir veteriner hekimden destek alın gaganın kesilmesi gerekiyor, alt gagada yamulma mevcut düzenli kesim ile zamanla düzelme ihtimali var fakat bu şekilde kalırsa yem tutma ve kırma konusunda ciddi sorunlar yaşayabilir.

Gaga kesimi mutlaka şart ama bunu unutmayın.
bilgili birini bulmak zor acaba Adanada var mıdır tanıyan çözebilecek :(.

aç kalması için çintilmiş yem aldım hiç sevmedi bir kaç marka denedim :( , çok ufaltıp sebze veriyorum çünkü seviyor elimden geldiğince çözmeye çalışıyorum ama durumunda iyleşme göremiyorum.
Adrian hocamın dediği gibi veteriner tedavisi olmadan iyileşme mümkün görünmüyor maalesef...

Aç kalmaması için haşlanmış patates, haşlanmış yumurta, lapa haline getirilmiş pirinç verebilirsiniz sebze de iş görür verdiğiniz gibi. Adana’da veterinerlere de bakıyorum hemen

Geri