Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum kursak mantarı mı?

Limon Kuş.7

Yeni Üye
Direkt olarak konuya gireceğim. Bir dişi muhabbet kuşum var. Bu kuş ayağıyla yanak ve gaga kısmını kaşıyor ve ardından hapşırıyor,gagasını biryerlere sürtüyor,ve en ufak gaga hareketlerinde tak tak diye ses geliyor.Yaklasik 5 dakika sonra geçiyor.Bunu günde en az 2 kere tekrarlıyor.Kursak mantarı mı yoksa başka bir hastalık falan mı? Yardim edebilirseniz sevinirim

Kursak mantarini bizzat yaşayıp tecrübe eden birisi olarak en belirgin özelliklerini soyleyebilirim.Kusma,salyalı kusma,(ağizda çok kötü koku)sık ve az yem yeme,kabarma.gagasini tak tak diye vurmasini hiç görmedim.Solunumla alakali bir problem olabilir diye dusunuyorum

hocam ben de bişi sormak istiyorum yem ve sudan sonra gagasını tüneğe vs. sürtmesi ne anlama geliyot. Teşekkürler

Kursak mantarini bizzat yaşayıp tecrübe eden birisi olarak en belirgin özelliklerini soyleyebilirim.Kusma,salyalı kusma,(ağizda çok kötü koku)sık ve az yem yeme,kabarma.gagasini tak tak diye vurmasini hiç görmedim.Solunumla alakali bir problem olabilir diye dusunuyorum
Hayır gagasını tak tak vurmuyor.Ayagiyla gagasını kaşıyor sonra en ufak gaga hareketinde çıt çıt diye ses geliyor.Mesela benim elimi ısırmayı çok sever.Gagasıni kaşıdıktan sonra elimi uzatıyorum ısırırken çıt çıt diye ses geliyor gagasından(normalde hiç ses çıkarmadan ısırır).Bu kaşıma hareketini yaptıktan sonra hapşırıyor ve gagasını biryerlere sürtüyor kısaca olay bu.

Hayır gagasını tak tak vurmuyor.Ayagiyla gagasını kaşıyor sonra en ufak gaga hareketinde çıt çıt diye ses geliyor.Mesela benim elimi ısırmayı çok sever.Gagasıni kaşıdıktan sonra elimi uzatıyorum ısırırken çıt çıt diye ses geliyor gagasından(normalde hiç ses çıkarmadan ısırır).Bu kaşıma hareketini yaptıktan sonra hapşırıyor ve gagasını biryerlere sürtüyor kısaca olay bu.
Video paylaşırsanız daha iyi yardimci olur ustalar.Çit çit sesine yorumum yok fakat kaşıma hareketini yaptiktan sonra tıksırabilir (uzun süreli olmamak kaydiyla normal)gagasinı bir yerlere sürtebilir.Bunun sebebi temizlenmek ve kaşinma ihtiyacini gidermek diye düşünuyorum.

Geri