Karadeniz Pet

Balkona gelen muhabbet kuşu insandan korkmuyor ama sebepsiz ısırıyor.

AsiBulut

Meraklı Üye
2 gün önce balkonuma bir muhabbet kuşu geldi, asılı kıyafetlere konmuş içeri doğru ötüyordu. Gittim parmağımı karnına doğru koydum baktım ısırmıyorda kaçmıyorda ama elimede gelmiyor bende avuçlayıp aldım içeri. Ölen kuşlarımın kafesini falan yıkadım hazırladım kafese koyarkende hiç zorlanmadım. Elimi hiç ısırmaya çalışmadı ne avuçlarken ne odada yakalarken. Kafese koyduğum anda şımarıklık yapmaya başladı yanaklarını tellere sürtüyor kendini sevdiriyor beni görünce tellere yapışıyor bana sesleniyor. Baktım insandan korkmuyor çıkardım kafesten tekrar başımızdan inmiyor ele geliyor falan bizde oynadık öyle yeşillik yedirmeye çalıştık yemedi bizide bırakmadı. Bir süre sonra hafif hafif ısırmaya başladı. Can yakmıyor diye ses çıkarmadık. Ertesi gün veterinere gittik, veteriner çok sağlıklı olduğunu sadece biraz zayıf kaldığını söyledi. Sonra ihtiyaçlarını aldık kalamar kemiği vitamin mineral bloğu falan aldık eve geldik. Kafese takmak için çıkardım kafesten uçuyor elimize konup ısırıyor, başımıza konuyor ordan boynumuza iniyor saçımızla oynarken bi anda boynumuzu ısırıyor. O zamandan beri böyle. Uykusuz kalmasın diyede biz gece otururken ayrı karanlık bi odaya alıyorum. Evi havalandırırken kafese koyuyoruz onun dışında günün büyük bi bölümünde dışarda başımızda dolanıyor. Yemek yaparken temizlik yaparken bizi izliyor. Maşallah korkusuda yok eski kuşum mutfağa girdiği anda korkudan kendini kaybederdi bu kuş elektrikli süpürgeye bile kafa tutuyor. Şuanda da bunu yazarken bir başıma konuyor bir uçup telefonuma konuyor böyleyiz ama elime gelince ısırıyor. Zorlamıyorum elimi gösteriyorum hemen elime uçuyor uçtuğu gibi ısırmaya başlıyor. Biraz gözlemledim hep böyle bi huyu var. Kanepeyi ısırıyor, omzuma konup kıyafetimi ısırıyor, otururken bacağıma gelip eşoftmanımı ısırıyor, koluma gelince ısıra ısıra elime geliyor elimi ısırıyor. Biraz video izledim araştırma yaptım uyguladım; ısırınca oynamayı bıraktım yine ısırdı, güzel güzel konuşurken ısırınca kararlı bir şekilde hayır dedim yine ısırdı, darıyı aldım elime aldım ısırınca vermedim ısırmayınca verdim yine yok ısırıyor hep. Balkondan alırkenki zaman dışında hiç avuçlamadımda kendisi giriyor çıkıyor kafesin kapağı açık. Gerçekten çok iyi bir kuş ama sebepsizce ısırmasını anlamıyorum. Bu sebepsiz ısırma sorununu nasıl çözebilirim 😭

Bu arada direk sahiplenmedim sahibini aradım dışarıda ama bulamadım :(

Kafes dışındaki resimlere dosya boyutu büyük diyor koyamadım. İstenirse görüntü kalitesini düşürmeyi deneyip tekrar atmaya çalışırım.

20230522_173823.jpg

Ekli dosyalar

• 20230522_154435.jpg
    20230522_154435.jpg
    749.3 KB · Görüntüleme: 19
Maşallah çok tatlı bir kuş 🩷
Anlattıklarınızda sanki kendi kuşumu okudum, ısırma huyu hariç. Demekki benim sıpa da evden kaçsa beni aramayacak 🥲
Meraklı olması çok güzel yeni evini demekki yadırgamamış ve ortamlara uyum sağlayan bir kuş. Ancak henüz 2 gün olmuş dolayısıyla ısırmasın diye sergilediğiniz davranışların sonuç alması için çok kısa bir süre. Bu eğitim aylarca bile sürebilirken 2 günde sonuç almayı beklemek çok mantıklı olmayacaktır.
Isırmaması için yaptıklarınızı devam ettirin. Keşfediyor da olabilir. Kesinlikle tepki vermeyin, ısırdığında canınızın yandığını belli etmeyin, en önemli husus o olacak.
Zamanla aranızdaki bağ kuvvetlendikçe birbirinizi daha iyi tanıyacaksınız ve ısırma davranışı da azalabilir. Ayrıca kuşunuz dişi görünüyor, dişi kuşların bu konuda birazcık adı çıkmıştır :)
Aşağıya genel sağlığı için önerdiğimiz vitamin, probiyotik takviyelerini bırakıyorum. Düzenli kullandığınızda gözle görülür faydasını fark edeceksiniz.
IMG_20230428_030934.jpg

Anlattıklarınızda sanki kendi kuşumu okudum, ısırma huyu hariç. Demekki benim sıpa da evden kaçsa beni aramayacak 🥲
Meraklı olması çok güzel yeni evini demekki yadırgamamış ve ortamlara uyum sağlayan bir kuş. Ancak henüz 2 gün olmuş dolayısıyla ısırmasın diye sergilediğiniz davranışların sonuç alması için çok kısa bir süre. Bu eğitim aylarca bile sürebilirken 2 günde sonuç almayı beklemek çok mantıklı olmayacaktır.
Isırmaması için yaptıklarınızı devam ettirin. Keşfediyor da olabilir. Kesinlikle tepki vermeyin, ısırdığında canınızın yandığını belli etmeyin, en önemli husus o olacak.
Zamanla aranızdaki bağ kuvvetlendikçe birbirinizi daha iyi tanıyacaksınız ve ısırma davranışı da azalabilir. Ayrıca kuşunuz dişi görünüyor, dişi kuşların bu konuda birazcık adı çıkmıştır :)
Aşağıya genel sağlığı için önerdiğimiz vitamin, probiyotik takviyelerini bırakıyorum. Düzenli kullandığınızda gözle görülür faydasını fark edeceksiniz.
Ekli dosyayı görüntüle 67698
Maşallah öyle bir kaçma durumu yaşanmaz umarım 🥺
Yani ısırılmaktan gözümden yaş gele gele sabretmeliyim :')
Videolarda gördüm sahiplenirken mümkünse erkek sahiplenin diyorlardı gerçekten ama bu şekilde adı çıktığını bilmiyordum :( İnternetteki cere renkleri ne kadar doğru bilmiyorum ama aşağıdan yukarı mor mavi beyaz şeklinde erkek gözüküyordu erkek sanıp adınıda bulut koymuştum. Sanırım kızgınlığa girene kadar kesin bir cevabı olmayacak ama yinede cinsiyet konusunda çokmu eminsiniz, siz öyle deyince bir an umutsuzluğa kapıldım ya hiç bırakmazsa ısırmayı diye :')
Vitamin önerileri içinde teşekkür ederim, veterinerden marka önerisi istedim ama herhangi bir marka olur demişti bende pet shopun verdiği ilk multivitamini almıştım. Harçlık aldığımda bakacağım o vitaminlerede 😊

Ekli dosyayı görüntüle 67698
Hiç içimde şüphe kalmasın diye atıyorum internetteki resimde hatalı olabilir ama benim kuşumun ve cinsiyetini erkek olarak düşünmeme sebep olan sarı kuşun ceresi, kameram çok eski bir telefona ait olduğu için biraz kötü ama cerenin alt kısmı gerçekte tam mor 😊💜
20230526_010742.jpg
20230526_010552.jpg

Maşallah öyle bir kaçma durumu yaşanmaz umarım 🥺
Yani ısırılmaktan gözümden yaş gele gele sabretmeliyim :')
Videolarda gördüm sahiplenirken mümkünse erkek sahiplenin diyorlardı gerçekten ama bu şekilde adı çıktığını bilmiyordum :( İnternetteki cere renkleri ne kadar doğru bilmiyorum ama aşağıdan yukarı mor mavi beyaz şeklinde erkek gözüküyordu erkek sanıp adınıda bulut koymuştum. Sanırım kızgınlığa girene kadar kesin bir cevabı olmayacak ama yinede cinsiyet konusunda çokmu eminsiniz, siz öyle deyince bir an umutsuzluğa kapıldım ya hiç bırakmazsa ısırmayı diye :')
Vitamin önerileri içinde teşekkür ederim, veterinerden marka önerisi istedim ama herhangi bir marka olur demişti bende pet shopun verdiği ilk multivitamini almıştım. Harçlık aldığımda bakacağım o vitaminlerede 😊
Petshoptakiler bir işe yaramaz. Tablodakiler genel anlamda tercih edilir ve kalitelidir. Bölünmüş olarak temin edebilirsiniz.
Hiç içimde şüphe kalmasın diye atıyorum internetteki resimde hatalı olabilir ama benim kuşumun ve cinsiyetini erkek olarak düşünmeme sebep olan sarı kuşun ceresi, kameram çok eski bir telefona ait olduğu için biraz kötü ama cerenin alt kısmı gerçekte tam mor 😊💜
Ekli dosyayı görüntüle 67699Ekli dosyayı görüntüle 67700
Evet fotoğraftakine benziyor haklısınız ancak özellikle ilk fotoğrafta burun delikleri etrafı yoğun beyaz görünüyor ve cere renginide açık renk görüyorum.
Kuşunuzun mutasyonu farklı olduğu için cere rengi sizi yanıltabilir. İnternetteki fotoğrafın da çeldirici olduğunu belirtmek isterim :)

Kuşunuz için endişeye kapılmayın, anlattığınıza göre çok uyumlu bir kuş. Sabrederseniz güzel bir eğitimden geçebilir.
Ayrıca ayak mantarı ve yaralanmalarının önüne geçmek adına plastik tünek değil tahta tünek tercih etmelisiniz 🌷

Petshoptakiler bir işe yaramaz. Tablodakiler genel anlamda tercih edilir ve kalitelidir. Bölünmüş olarak temin edebilirsiniz.

Evet fotoğraftakine benziyor haklısınız ancak özellikle ilk fotoğrafta burun delikleri etrafı yoğun beyaz görünüyor ve cere renginide açık renk görüyorum.
Kuşunuzun mutasyonu farklı olduğu için cere rengi sizi yanıltabilir. İnternetteki fotoğrafın da çeldirici olduğunu belirtmek isterim :)

Kuşunuz için endişeye kapılmayın, anlattığınıza göre çok uyumlu bir kuş. Sabrederseniz güzel bir eğitimden geçebilir.
Ayrıca ayak mantarı ve yaralanmalarının önüne geçmek adına plastik tünek değil tahta tünek tercih etmelisiniz 🌷
Anladım kesinlikle bakacağım o zaman vitaminlere 😊
Anladım o zaman dişi gibi görünüyor, bende 2 gündür oğluşum diye seviyorum ondanmı ısırıyordu acaba 😂
Saolun içimi çok rahatlattınız o alışana kadar dayanırım ısırıklara canı saolsun mutlu olsunda :'> Önceki kuşlarım erkekti hep 3. günden falan direk alışırlardı sebepsiz ısırma olmaz yem kusarlardı öyle elime. İlk defa dişi besliyorum o zaman çekelim bakalım nazını 😊
Tüneklerden biri tahtaydı aslında yukarıda biraz görünüyor o ama yerlerini değiştirdikçe plastiğe konuyordu manyak, eve geldiği günün fotoğrafı bu. Ertesi gün veterinere gittikten sonra bir tane daha tahta tünek alıp plastiği çıkardım. Tüneği salıncağı hep tahta şimdi 🙂💙

Geri