Karadeniz Pet

Çiftleşmelerini istemiyorum

Musa bakır

Meraklı Üye
Merhaba üstadlar bi çift muhabbetim var. Bunlar bana 6 yavru verdi, yavrular yeme düşmelerine bikaçgün kala yine çiftleşmeye başladılar ve şuan 8 yumurta verdi, ilk 2 yavru çıktı ancak bunları yine çiftleşirken yakaladım hiç boş durmuyolar. Çiftleşmemeleri için ayırma harici yapabileceğim başka birşey varmı acaba. En azından yavrular yeme düşene kadar bi çare lazım sonrasında bunları satmayı düşünüyorum

Galiba verdiğiniz besinlerde kizistirici şeyler var nijer tohumsuz ve havucsuz besinler verin

Merhaba üstadlar bi çift muhabbetim var. Bunlar bana 6 yavru verdi, yavrular yeme düşmelerine bikaçgün kala yine çiftleşmeye başladılar ve şuan 8 yumurta verdi, ilk 2 yavru çıktı ancak bunları yine çiftleşirken yakaladım hiç boş durmuyolar. Çiftleşmemeleri için ayırma harici yapabileceğim başka birşey varmı acaba. En azından yavrular yeme düşene kadar bi çare lazım sonrasında bunları satmayı düşünüyorum
Neyle besliyorsunuz? Maşallah arayıpta bulamadığımız bir durum bu.Merak ettim doğrusu.Biz de benzer yem ve mama versek böyle olur mu acaba?

Kafeste banyo bulunması, eğer suya girerlerse kızgınlığı hafifletici bir unsur. Ama bu süreçte banyo bulundurulur mu bilmiyorum.

En başta yarumlara geç cevap verdiğim için hepinizden özür dilerim, özel durumlardan dolayı giremedim.

Neyle besliyorsunuz? Maşallah arayıpta bulamadığımız bir durum bu.Merak ettim doğrusu.Biz de benzer yem ve mama versek böyle olur mu acaba?
Sadece kuş yemi veriyorum. Bu zamana kadar hiç nijer vermedim. Bundan 2 ay önceye kadar mama veriyodum artık kestim. Bana kalırsa yem, çiftleri kızıştırmada pek önemli rol oynamıyor. Önemli olan, sakin , pek rahatsız edilmeyecekleri bir odada bulundurulmaları. Ve rahat edebilecekleri büyüklükte bi kafes.

Yavruların en büyüğü 25-30 günlük oldumu dişiyi ayır, erkek bakar yavrulara.
Hocam bu dediğinizi daha erken yapsam bi zararı olurmu, 20 günlükken mesela. Bundan yaklaşık 3 hafta önceydi yanılmıyosam, 6 yavrum vardı en küçüğü 22 günlükken bunlar 2. kez çiftleşmeye başlamışlardı. Şuan 8 yumurtadan 3. yavruda çıkmış durumda ama maalesef hâlâ kurlar ve çiftleşmeler olduğunu gözlemledim

Kafeste banyo bulunması, eğer suya girerlerse kızgınlığı hafifletici bir unsur. Ama bu süreçte banyo bulundurulur mu bilmiyorum.
Hocam kuşlarıma ne yaptımsa şu ana kadar hiç banyoluğa kendi istekleriyle girmelerini sağlayamadım ama haftada 1 olmak üzre sirkeli su spreyliyorum, buda kızgınlığı almada yararlı olurmu acaba

Hocam kuşlarıma ne yaptımsa şu ana kadar hiç banyoluğa kendi istekleriyle girmelerini sağlayamadım ama haftada 1 olmak üzre sirkeli su spreyliyorum, buda kızgınlığı almada yararlı olurmu acaba
Kafesiniz uygunsa, kafes tabanına porselen gibi ağır bir kap/kase içinde bir parmak derinliğinde su koyun. Kesin içine girip keyif yapacaklardır. Ancak içine dışkı yapamayacakları şekilde koymalı ve bir iki saat içinde kafesten almalı veya temizleyip tekrar koymalısınız.

Şuan yapmam doğru olurmu acaba. Malumdurki 3 bebe var şuan, ıslanıp kuluçkaya yatması durumunda bebelere bi sakıncası olurmu

Aslında normal şartlarda ihtiyacı olduğu kadar ıslanıp kendisini kurutur, ayrıca yumurtaların fazla kuru olduğunu düşünürse yine yumurtaları nemlendirmek için de ufaktan bir banyo yapabilir. Eğer aklınızda soru işareti kalmasını istemiyorsanız şimdilik koymayın

Geri