Karadeniz Pet

Kuşumu nasıl tedavi edebilirim?

s.camm

Yeni Üye
Biri dişi biri erkek muhabbet kuşlarım var 3-4 yaşlarında ikisi de sonradan sahiplendiğim için tam yaşlarını bilmiyorum fakat bu şekilde. Evde klima olduğu için kuşları daha sıcak bir odada tutuyoruz ama sık sık hapşırıyorlar vitaminlerini darıları yemlerini falan hiç eksik etmem zaten hemen geçiyor bu durumları gayet iyi durumdalardı fakat son 3 gündür erkek kuşumun her zamanki gibi olmadığını farkettim ilk gün sulu hapşırık şeklindeydi ikinci gün uyuklamaya başladı ve yediği yemleri kustu ekşimsi bir koku vardı . Ben farkettiğim günden beri ekstra sıcak tutuyorum onları, kuşumun uçmasında hiçbir sıkıntısı yok ama halsiz olduğu belli kendini şişirip uyuyor ve kanatları titriyor normalde sürekli konuşurdu ve yerinde duramayan bir hayvandı .İlk kustuğu günden beri daha hiç kusmadı elma ekmek ballı yem falan yiyor ama çok az. Sevdiği şeyleri koymaya çalışıyorum iyice halsizleşmesin diye. Dişi kuşumda hiçbir sıkıntı yok . Ne yapabilirim veterinerimiz pek bilgili değil ve kuşa yolda bir şey olur diye götürmek de istemiyorum çok heyecanlanıyorlar.
WhatsApp Image 2021-08-07 at 14.54.25.jpeg

Benim bu konuda tecrübem yok bilenler yardımcı olacaklardır ama size tavsiyem imkanınız varsa kafeslerini ayırın. Bulaşıcı bir hastalığı varsa dişi kuşunuza da bulaşabilir. Geçmiş olsun.
teşekkürler morali bozuluyor ikisinin de ayırınca, daha kötü olmasın diye ayırmadım bende ama akşamüstü ayıracağım artık .

Rüzgar falan yemis olabilir mi? Koyduğunuz oda da cam açık mı ve esiyor mu?

Ekmek vermenizi önermem içindeki yağ ve maya zararlı diye biliyorum.
Dikkatinizden kaçmamış. Haklısınız, ekmek vermeyin ekmeğin içindeki tuz da kuşlar için zararlı ayrıca ballı yemden kastınız ballı krakerse onu da önermiyorlar. Bunlar yerine dal darı gibi kuşlar faydalı ürünler kullanın

Dikkatinizden kaçmamış. Haklısınız, ekmek vermeyin ekmeğin içindeki tuz da kuşlar için zararlı ayrıca ballı yemden kastınız ballı krakerse onu da önermiyorlar. Bunlar yerine dal darı gibi kuşlar faydalı ürünler kullanın
evet ballı kraker , kuşlara ne olduysa oldu bir şekilde hasta oldular maalesef sakınan göze çöp batıyor. ben sebep aramıyorum çözüm arıyorum o yüzden lütfen bundan sonra yazanlar çözüm önerirse sevinirim kuşlar farketiğimden beri 30 derecede kalıyorlar şu an tedavi etmeye çalşıyorum mama hazırlayacağım halsiz kalmaması için başka çözüm önerisi veya bu hastalığı geçirmiş bir kuş sahibi varsa bilgilendirirse sevinirim. Başka kuşlarımda var 8 yaşında olanlarda var ballı kraker ve ekmek de yiyorlardı vitamin sebze yem darı da bir sorun yaşamadım . Onlardan kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum üşütmüş olabilir ya da herhangi bir şey bir sürü hastalık çeşidi var sonuçta umarım bir şey olmaz tedavi edebilirim.. Bilenlerden cevap bekliyorum.

evet ballı kraker , kuşlara ne olduysa oldu bir şekilde hasta oldular maalesef sakınan göze çöp batıyor. ben sebep aramıyorum çözüm arıyorum o yüzden lütfen bundan sonra yazanlar çözüm önerirse sevinirim kuşlar farketiğimden beri 30 derecede kalıyorlar şu an tedavi etmeye çalşıyorum mama hazırlayacağım halsiz kalmaması için başka çözüm önerisi veya bu hastalığı geçirmiş bir kuş sahibi varsa bilgilendirirse sevinirim. Başka kuşlarımda var 8 yaşında olanlarda var ballı kraker ve ekmek de yiyorlardı vitamin sebze yem darı da bir sorun yaşamadım . Onlardan kaynaklı bir problem olduğunu düşünmüyorum üşütmüş olabilir ya da herhangi bir şey bir sürü hastalık çeşidi var sonuçta umarım bir şey olmaz tedavi edebilirim.. Bilenlerden cevap bekliyorum.
Şöyle bir sıkıntı var ki muhabbet kuşu hastalıklarında sebebi belirlemeden çözüm bulamazsınız. Ballı kraker ve ekmekten direkt sebepli bir hastalık olacağını zannetmiyorum ancak kuşunuz ekmekte sindiremeyeceği mayayı ballı krakerde de ucuz sağlıksız jelibonlardaki jelatinlerden yiyor abur cubur bildiğiniz hayvana hiçbir ekstra faydası yok. Kuşunuzun normalden sıcak bir yerde durması da onu bunaltır hele hava akışı yoksa nefes nefese kalır daha fazla sıvı kaybeder. Semptomları karaciğer hastalığı ihtimalini düşündürdü ancak iç hastalıklar konusunda kesin bir teşhisi kanatlılardan anlayan veterinerler dışında kimse tahlilsiz anlayamaz. Diğer belirttiğiniz semptomlar da ya iç hastalıklarda ya da bakterilerde görülür. Size verebileceğim en iyi tavsiyeler kafesi elma sirkesiyle dezenfekte edin, veya imkanınız varsa değiştirin toksik bir boya kullanıldıysa o sebep olmuş olabilir. En önemli tavsiye de kuşlarınızı klimalı odadaki direkt klimaya maruz kalmayacağı bir yere yerleştirin en iyisi, haddinden fazla sıcak da bunlara sebep olabilir burada da sorunun sebebinin önemi devreye giriyor klimalı odada bir süre durdular da sonradan aniden sıcak odaya geçince mi rahatsızlandı gibisinden. Son olarak dışkı örneğini atın lütfen

Şöyle bir sıkıntı var ki muhabbet kuşu hastalıklarında sebebi belirlemeden çözüm bulamazsınız. Ballı kraker ve ekmekten direkt sebepli bir hastalık olacağını zannetmiyorum ancak kuşunuz ekmekte sindiremeyeceği mayayı ballı krakerde de ucuz sağlıksız jelibonlardaki jelatinlerden yiyor abur cubur bildiğiniz hayvana hiçbir ekstra faydası yok. Kuşunuzun normalden sıcak bir yerde durması da onu bunaltır hele hava akışı yoksa nefes nefese kalır daha fazla sıvı kaybeder. Semptomları karaciğer hastalığı ihtimalini düşündürdü ancak iç hastalıklar konusunda kesin bir teşhisi kanatlılardan anlayan veterinerler dışında kimse tahlilsiz anlayamaz. Diğer belirttiğiniz semptomlar da ya iç hastalıklarda ya da bakterilerde görülür. Size verebileceğim en iyi tavsiyeler kafesi elma sirkesiyle dezenfekte edin, veya imkanınız varsa değiştirin toksik bir boya kullanıldıysa o sebep olmuş olabilir. En önemli tavsiye de kuşlarınızı klimalı odadaki direkt klimaya maruz kalmayacağı bir yere yerleştirin en iyisi, haddinden fazla sıcak da bunlara sebep olabilir burada da sorunun sebebinin önemi devreye giriyor klimalı odada bir süre durdular da sonradan aniden sıcak odaya geçince mi rahatsızlandı gibisinden. Son olarak dışkı örneğini atın lütfen
+eklemeyi unutmuşum özür diliyorum kuşların sıcaklıkları ayaklarından anlaşılır kontrol edin aşırı sıcaksa banyo yaptırın mutlaka. Mesela bir kaç saat önce kuşumu ceyran yapmayacak şekilde cam açık odadan daha sıcak odaya koyduğum an hayvanın hareket edesi bile gelmedi mayışmak denir ya aynen öyle. Banyo yaptırdığım an uçmaya hareket etmeye devam etti aklınızda bulunsun.

Bence siz kuşlardan anlayan bi veteriner bulun ve götürün. Hastalık sebebiyle kusması ciddi bi şey. Bakteriden kaynaklıysa kusması kursak mantarı olabilir ve ilerlediğinde ölebilir. Arkadaşın da dediği gibi hastalığını anlamadan kimse tedavi için bi şey diyemez. Ne olduğunun anlaşılması için de veterinere götürmeniz gerek söylediğiniz belirtiler bir çok hastalığın belirtisi.

Geri