Karadeniz Pet

Muhabbet kuşı kuruluk hastalığı insana ve yanındaki kuşa geçer mi

Kekik çayının zararı olmaz bir kere verebilirsiniz
Selam kuşun şuradaki kemiğinin gözükmesi ve dokununca kemiği hissetmek normal mi alt kısmında daha sert anlamadım ?

Ekli dosyalar

• 20231114_142623.jpg
    20231114_142623.jpg
    834.2 KB · Görüntüleme: 28
  • 20231114_142615.jpg
    20231114_142615.jpg
    775.9 KB · Görüntüleme: 18
Selam kuşun şuradaki kemiğinin gözükmesi ve dokununca kemiği hissetmek normal mi alt kısmında daha sert anlamadım ?
O kemik dokununca hep hissedilir ama zayıf kuşların kemiği bıçak keskinliği gibi ele gelir. Yanlarının etli olup olmaması önemlidir.

O kemik dokununca hep hissedilir ama zayıf kuşların kemiği bıçak keskinliği gibi ele gelir. Yanlarının etli olup olmaması önemlidir.
Öyle aşırı bir kesinlikte değil ve yanında etleri belli var zaten sanırım, fotoğrafta belli olup olmadığı görülüyormu? Ve ayrıca fotoğrafta tarif ettiğim gibi kemik alt kısımlarına gittikçe daha sertleşiyor sanırım orası böğür ve üst kısmında bir yerde bitiyor kemik bittiği yerde boşluk var hatırladığım kadarıyla. Kuş anatomisine baktığımda bunlar normal dimi

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231112-133413_Gallery.jpg
    Screenshot_20231112-133413_Gallery.jpg
    311.8 KB · Görüntüleme: 19
Öyle aşırı bir kesinlikte değil ve yanında etleri var zaten sanırım, fotoğrafta belli olup olmadığı görülüyormu? Ve ayrıca fotoğrafta tarif ettiğim gibi kemik alt kısımlarına gittikçe daha sertleşiyor sanırım orası böğür ve üst kısmında bir yerde bitiyor kemik bittiği yerde boşluk var hatırladığım kadarıyla. Kuş anatomisine baktığımda bunlar normal dimi
Görünürde sorun yok bence. Normal duruyor

Özellikle mantar değil de. Genel olarak sağlıkları için bu ürünler iyidir.
Ekli dosyayı görüntüle 69755
Selam kuşum bu gece sürekli hapşırmaya başladı zaten bazen hapşırıyordu bir kaç gündür ama hep değildi özellikle yüzünü ayağıyla hızlıca kaşıdıktan sonra hapşırıyor birde şu yanaklarındaki/sarı tüyler hareket ediyor böyle gagasını hareket ettirirken (gaga gıcırdatması değil) sizce neyi işaret ediyor ve ne yapmalıyız? Eğer hastaysa vitaform verilebilir mi? Bide hapşırdıktan sonra bi an ses çıkararak gagasını hafif hareket ettirerek hapşırmaya yada öksürmeye (emin değilim) devam ediyor 1-2 saniye

Selam kuşum bu gece sürekli hapşırmaya başladı zaten bazen hapşırıyordu bir kaç gündür ama hep değildi özellikle yüzünü ayağıyla hızlıca kaşıdıktan sonra hapşırıyor birde şu yanaklarındaki/sarı tüyler hareket ediyor böyle gagasını hareket ettirirken (gaga gıcırdatması değil) sizce neyi işaret ediyor ve ne yapmalıyız? Eğer hastaysa vitaform verilebilir mi? Bide hapşırdıktan sonra bi an ses çıkararak gagasını hafif hareket ettirerek hapşırmaya yada öksürmeye (emin değilim) devam ediyor 1-2 saniye
Kuş tüyde mi? Ve soğuk aldı mı?

Kuş tüyde mi? Ve soğuk aldı mı?
Yok benim bildiğim almadı sadece bi an camlarla kapalı olan balkonu açınca hafaya biraz soğuk hava karışmıştı ama kısa süre ayrıca kafes kaloriferin yanında hep. Ve evet sanırım tüyde

Ekli dosyalar

• 20231116_213654.jpg
    20231116_213654.jpg
    622.8 KB · Görüntüleme: 15
  • 20231117_161814.jpg
    20231117_161814.jpg
    723.5 KB · Görüntüleme: 18
Yok benim bildiğim almadı sadece bi an camlarla kapalı olan balkonu açınca hafaya biraz soğuk hava karışmıştı ama kısa süre ayrıca kafes kaloriferin yanında hep. Ve evet sanırım tüyde
Tüyden kaynaklı olabilir, kuyruk sekmesini gözlemleyin.

Tüyden kaynaklı olabilir, kuyruk sekmesini gözlemleyin.
Şimdi yeni nefes alırken ses gelmeye başladı çok hafif VİDEO OLARAK GÖNDERDİM ALTTA lütfen ne yapmalıyız. Kuyruk sekmesi size önceden attığım videodaki gibi zaten her zaman vardı aylardır uzun bir zamandır. Arada hapşırıyor böyle özellikle kaşındıktan sonra, şuan tüyde. Birde şu attığım videolardaki boynundaki tüyleri (yani sarı olan tüyleri ve birde onun yakındaki mavi tüyleri) sürekli oynatması (özellikle kaşındıktan ve yem yedikten sonra vs) normal mi? (Gaga gıcırdatması değil)

https://streamable.com/vqdqzo

https://streamable.com/hlgpyt

Arada bir değilde sürekli yapıyorsa, trikomonas gibi bir hastalığı olabilir. Ancak buradan kesin odur demek doğru olmaz. Ancak dediğiniz belirtiler ona işaret gibi geldi bana.
Şuanlık arada bir yapıyor gibi, peki bu hastalık ölümcül mü ve ne yapılması gerek tam olarak, tedavisi nasıl kısaca? Hastalığa ne sebebiyet verir?

Şuanlık arada bir yapıyor gibi, peki bu hastalık ölümcül mü ve ne yapılması gerek tam olarak, tedavisi nasıl kısaca? Hastalığa ne sebebiyet verir?
Müdahale edilmezse evet ölümcül olabilir. Google dan bakın isterseniz biraz uzun bir konu. Belirtilerini taşıyıp taşımadığını okuyunca siz daha iyi anlarsınız

Müdahale edilmezse evet ölümcül olabilir. Google dan bakın isterseniz biraz uzun bir konu. Belirtilerini taşıyıp taşımadığını okuyunca siz daha iyi anlarsınız
Sizin "arada bir değilde sürekli yapıyorsa" dediğiniz şey ne tıksırması mı yoksa başka bir şey mi? Tüylerini/gagasını oynatması mı? Çünkü onu sürekli yapıyor. Sizce biraz daha bekleyelim mi daha yoksa veterinere mi götürelim?

Sizin "arada bir değilde sürekli yapıyorsa" dediğiniz şey ne tıksırması mı yoksa başka bir şey mi? Tüylerini/gagasını oynatması mı? Çünkü onu sürekli yapıyor. Sizce biraz daha bekleyelim mi daha yoksa veterinere mi götürelim?
Tıksırmasına dedim. Tüydeyken tıksırabilir, tüy burnuna kaçar vs vs. Ama sürekli ve durup dururken yapıyorsa sıkıntılıdır. İmkanınız varsa götürün tabii. Kuşa genel olarak bakıldığında çok normal bir görüntüsü varmış gibi bir izlenim vermedi açıkçası. Kuyruk sekmesi de tünekte bakılmalı. Durduğu yerde çok dengeli olamaz.

Tıksırmasına dedim. Tüydeyken tıksırabilir, tüy burnuna kaçar vs vs. Ama sürekli ve durup dururken yapıyorsa sıkıntılıdır. İmkanınız varsa götürün tabii. Kuşa genel olarak bakıldığında çok normal bir görüntüsü varmış gibi bir izlenim vermedi açıkçası. Kuyruk sekmesi de tünekte bakılmalı. Durduğu yerde çok dengeli olamaz.
3 gecedir düzenli bir süreliğine tıksırıyor az önce yine yaptı 3. gece oldu. Ama gece yapıyor niyeyse (emin değilim). Sanki resimlerde burnunun üzerinde bişi varmış gibi duruyor sizce bişi varmı? Kurumuş göz çapağını andıran görüntülü ama emin değilim. Ayrıca annemin dediğine göre kuş 6 yada fazla aydır kuyruğunu sallıyor, hatta kendisi ben o zaman salladığını fark ettim dedi belki de daha fazladır emin değilim yani normal bi kuş kuyruğunu hep sallayabilir mi? Tünektede sekiyor zaten aylardır. Bu arada sarı ve boğaz tüyleri hep hareket halinde. Kuş bide hep kaşınıyor uzun sürece ama tüyde

Ekli dosyalar

• 20231121_123935.jpg
    20231121_123935.jpg
    558.3 KB · Görüntüleme: 9
  • 20231121_224501.jpg
    20231121_224501.jpg
    925.8 KB · Görüntüleme: 10
3 gecedir düzenli bir süreliğine tıksırıyor az önce yine yaptı 3. gece oldu. Ama gece yapıyor niyeyse (emin değilim). Sanki resimlerde burnunun üzerinde bişi varmış gibi duruyor sizce bişi varmı? Kurumuş göz çapağını andıran görüntülü ama emin değilim. Ayrıca annemin dediğine göre kuş 6 yada fazla aydır kuyruğunu sallıyor, hatta kendisi ben o zaman salladığını fark ettim dedi belki de daha fazladır emin değilim yani normal bi kuş kuyruğunu hep sallayabilir mi? Tünektede sekiyor zaten aylardır. Bu arada sarı ve boğaz tüyleri hep hareket halinde. Kuş bide hep kaşınıyor uzun sürece ama tüyde
Burun akıntısı sebebiyle tıkanıklık olmuş olabilir. Kuyruk sekmesi dişilerde yumurta sebepli olabildiği gibi (ki 6 aydır olmaz) solunum problemleri kaynaklı da olabilir. Sizin kuşta ikinci ihtimal görünüyor. Dediğim hastalık belirtilerine baktınız mı?

Burun akıntısı sebebiyle tıkanıklık olmuş olabilir. Kuyruk sekmesi dişilerde yumurta sebepli olabildiği gibi (ki 6 aydır olmaz) solunum problemleri kaynaklı da olabilir. Sizin kuşta ikinci ihtimal görünüyor. Dediğim hastalık belirtilerine baktınız mı?
Ama bizim ki çok uzun süredir kuyruğunu sallıyor anlamadık ki. Yumurta falan yok zaten. Hastalık belirtilerine baktım ama şu an kuşta sadece tıksırma var ve hapşırık diğer belirtileri gözlemleyemedim daha. Hastalığın belirtileri kaç gün içinde belli olur bulamadım? Bide eğer burun akıntısı sebebiyle olmuşsa neye işaret

Geri