Karadeniz Pet

Muhabbet kuşı kuruluk hastalığı insana ve yanındaki kuşa geçer mi

Burun akıntısı sebebiyle tıkanıklık olmuş olabilir. Kuyruk sekmesi dişilerde yumurta sebepli olabildiği gibi (ki 6 aydır olmaz) solunum problemleri kaynaklı da olabilir. Sizin kuşta ikinci ihtimal görünüyor. Dediğim hastalık belirtilerine baktınız mı?
Bu arada ek olarak sürekli kafasını kaşıyor ama normaldir heralde tüyde olduğu için, gagasını hep gıcırdatır, ayağını hep kaldırır (gövdesine sokar), bayağı bi kalamar ve darı yiyor. Bide hep yaptığı bi şey yediği yemliğin üzerindeki alana yem yerken yemlerinin tozları dökülüyor sanırım onları gagasıyla alıp yemeye çalışıyor videoda olduğu gibi

Burun akıntısı olması; üşütmesine, solunum hastalığına gibi şeylere işaret olabilir.
Son videolar net değil maalesef.
Sanırım dışkısında yem gördüm ama emin değilim heryerde var çünkü, kuş bugün daha fazla tıksırdı artık sabahta yapıyor. Kuşun görünüşü hala normal ama veterinere götürücez bu gidişle. Keşke kuş kumunu yese ama yemiyor

Sanırım dışkısında yem gördüm ama emin değilim heryerde var çünkü, kuş bugün daha fazla tıksırdı artık sabahta yapıyor. Kuşun görünüşü hala normal ama veterinere götürücez bu gidişle.
Bence imkanınız varsa üşütmeden götürün. Ama kanatlıdan anlayan bir yer olsun. Dışkıda yem ciddi hastalık olduğu gibi sindirim kaynaklı da olabilir. Yem markasına, beslenmesine dikkat ediniz. Probiyotik varsa suluğuna ekleyin

Bence imkanınız varsa üşütmeden götürün. Ama kanatlıdan anlayan bir yer olsun. Dışkıda yem ciddi hastalık olduğu gibi sindirim kaynaklı da olabilir. Yem markasına, beslenmesine dikkat ediniz. Probiyotik varsa suluğuna ekleyin
Dışkılar şöyle. Yemlerin darı kabuğu mu yoksa yem mi olduğunu kestiremiyorum. Sürekli yem ve darı yiyor iştahında sorun yok şuan. Darıyı baya fazla yiyor hatta. Annem suyuna vitaform koydu çok az

Ekli dosyalar

• 20231122_185032.jpg
    20231122_185032.jpg
    483.4 KB · Görüntüleme: 19
  • 20231122_185017.jpg
    20231122_185017.jpg
    772.3 KB · Görüntüleme: 10
  • 20231122_185008.jpg
    20231122_185008.jpg
    854.5 KB · Görüntüleme: 18
Dışkılar şöyle. Yemlerin darı kabuğu mu yoksa yem mi olduğunu kestiremiyorum. Sürekli yem ve darı yiyor iştahında sorun yok şuan. Darıyı baya fazla yiyor hatta. Annem suyuna vitaform koydu çok az
Dışkıda yem göremedim, hepsi üzerine sonradan gelmiş görünüyor. Ve dışkılarında sorun yok.

Kuş bu dışkıyı yaptığı sırada elma vs verdiniz ya da başka meyve. Ezin dışkıyı gerekirse. Ve çoğu mu böyle?
Yok meyve falan vermedik. Yani emin olamıyorum dışkıları size önceden attığım gibi arada da böyle. Bir sorun mu var

Yok meyve falan vermedik. Yani emin olamıyorum dışkıları size önceden attığım gibi arada da böyle. Bir sorun mu var
Ezdiğinizde katı şekilde kalmışsa sorun vardır ama bu şekilde yinede çok sorunlu gelmedi. Veteriner imkanlarınızı değerlendirin isterseniz.

Ezdiğinizde katı şekilde kalmışsa sorun vardır ama bu şekilde yinede çok sorunlu gelmedi. Veteriner imkanlarınızı değerlendirin isterseniz.
Evet değerlendiricez.. tıksırıyor hala ama tıksırmadan daha çok boyun tüylerini hareket ettiriyor ve arada ağzını açıp açıp kapıyor (esneme değil)
Bu arada kuşlar sadece rahat olduklarında mı sürekli ayaklarını gövdelerine sokarlar yoksa başka nedenler olur mu?

Son düzenleme:
Evet değerlendiricez.. tıksırıyor hala ama tıksırmadan daha çok boyun tüylerini hareket ettiriyor ve arada ağzını açıp açıp kapıyor (esneme değil)
Bu arada kuşlar sadece rahat olduklarında mı sürekli ayaklarını gövdelerine sokarlar yoksa başka nedenler olur mu?
Üşüdüklerinde ve uyku öncesinde de ayaklarını içeriye çekerler

Onu da genelde uyku öncesi yaparlar. Huzurlu olduğu anlamına gelir, keyfi yerinde...
Anladım zaten biliyordum ama başka anlamı var mı diye sordum bizim kuş günün yarısını hafif kabarıp gagasını gıcırdatıp ayağını kaldırarak geçiriyor

Kuşum 2-3 ay boyunca hastaydı ve ilk başlarda sadece kuyruğunu yukarı aşağı salladığı için onu veterinere götürdük 3 gün sonra eve geldi antibiyotik falan verdik 5 gün ama tabi hiç işe yaramadı sesi de kısıktı haftalar ve 1 ay geçti düzelmedi ve kendini kabartmaya başladı sonra en sonunda öldü dün ve ben bu olaylar yaşanırken veteriner sadece çok zayıfladığını söylemişti hastalık adi belirtmediler ve ben onu hep kucağıma aldım hep Üzerimde ve elimde duruyordu ve onu hep öpüyordum her yerini elliyordum bana geçmiş midir ama internette arattığımda insanlarda kuruluk hastalığını bulamıyorum ama herkes bulaşıcı diyor anlamıyorum bulaşınca nasıl bulaşıyor ve insanda etkisi ne hiçbir yerde yazmıyor?? Ayrıca hasta kuşun yanında sürekli birlikte olduğu bir kuş vardı o kuştan bir süre ayrı kaldılar ama sonra hastalik yok heralde diyip yanyana koyduk 1 buçuk ay hep birliktelerdi ama onda görünür bir hastalık yok şükür onda şuan yoksa görünürde bi şey gelecekte falan belli olma durumu olmaz dimi ve bana veya başkasına geçmemiştir dimi hastalık enfeksiyon vb son çare buraya yazdım korkuyorum
Kuruma dediğimiz bir hastalık değildir. Hastalık sonucu bitkinlik vücudun iç organlarının iflas etmesi sonucunda meydana gelen zayıflıktır..

Kuşunuza bir de tımar yapın. Ishal durumunda hemen Probiyotik 4 gün peşinden 3 gün Elektrolyt takviyesi yapın. Ishalken vitamin vermeyin tetikleyebilir ishali.

Geri