Karadeniz Pet

Muhabbet kuşlarımı kafeste mi dışarıda mı eğitmeliyim?

htchaticeonem9

Paylaşımcı Üye
Muhabbet kuşlarım 3-4 aylık ve alalı 1,5 ay oldu. İkisi de dişi. Kuşlarımı alerji yaptıkları için hasta olduğumdan beri ziyaret edemiyor, eğitemiyordum. Baya ara vermek zorunda kaldım. Hamdolsun Maşallah şimdi iyileştim ve iki gündür maskeyle yanlarına girip ziyaret ediyorum. Benim iki sorum var. İlki, kuşlarım maskemden dolayı benden ürker mi, korkutur muyum? İkincisi, parmağa ve ele alıştırma eğitimini kafeste mi dışarıda mı vermem daha sağlıklı olur? Aldığımızdan beri sadece 1 kere salmıştık, sonra kuşun kuyruğu kopunca 1 ay kadar ara vermek zorunda kaldık. Kuyruğu artık uzadı. Annem dedi ki: "Henüz bir kere saldık ve bizden hala daha kaçıyorlar. Daha tam alışık değiller. Dışarı çıkarıp eğitmeye kalkarsak kaçar ve kendilerini sağa sola vurup zarar verirler. Hem kafes büyük içinde uçuyorlar. Kafes içinde eğitmek daha doğru olur" Annemin söylediği fikir daha mı sağlıklı acaba? Bilemedim. Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Maskeyi ilk başta yadırgayabilirler ancak sizi sürekli öyle görünce alışırlar. Ve ben hiçbir kuşuma kafes içinde eğitim vermedim. Kafes içinde parmağıma alıp dışarı çıkarttım ve hepsini kafes dışında eğittim. Artık kuşlarınızı salın. Kafes dışına çıksınlar. Ancak ayrı ayrı yani teker teker çıkartmanız öneririm. Aynı anda salmayın ilk etapta.

Maskeyi ilk başta yadırgayabilirler ancak sizi sürekli öyle görünce alışırlar. Ve ben hiçbir kuşuma kafes içinde eğitim vermedim. Kafes içinde parmağıma alıp dışarı çıkarttım ve hepsini kafes dışında eğittim. Artık kuşlarınızı salın. Kafes dışına çıksınlar. Ancak ayrı ayrı yani teker teker çıkartmanız öneririm. Aynı anda salmayın ilk etapta.
Hmm tamam o zaman öyle yapayım İnşAllah. Teşekkür ederim. ❤️

Geri