Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Çiftleşme

AlperenTR

Yeni Üye
Merhaba 3 ay önce balkonumuza yetişkin kuş gelmişti bakmaya başladım ve hareketlerinden eş istediğini anladım. 1 ay önce de ona bir eş aldım dişi kuş biraz korkak bize alışmadı ama erkek kuşum onu sevdi şimdi çok mutlu. Erkek kuşun çiftleşmek istediğini düşünüyorum dişi kuşa bazen yem kusuyor bazen de dişi kuş onu gagalıyor. Ben yuvalarındaki tüm oyuncakları salıncakları çıkardım tek tünek var ve yuvalık taktım.

Havuç rendesi ve yumurta ve dal darı verdim.
Sularına e vitamini koydum.
Kafeslerinde mineral blok var. Kalamar kemiği de sipariş verdim yarın gelecek o da.

Bu arada dişi kuş çok fazla mineral bloktan yiyor erkek kuşum hiç yemezdi o da ondan göre göre alıştı 😁
Erkek kuşun ceresi koyu mavi dişi kuşun ise açık mavimsi.

Yem Kusarken Videoları:
Bu videodan sonra kafesi düzenledim.

Çiftleşirler mi acaba ayrıca önerileriniz var mı?
Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.

pek tecrübeli değilim ama kızgınlık dönemini biliyorum erkek kızışmış ama dişi kızışmamış dişilerde kızışınca koyu kahve rengi oluyor diye biliyorum

Bende öyle biliyorum ama biraz araştırdım kızışmadan da çiftleşebiliyormuş sanırım. Zaten erkek yem kusuyor ama bazen dişi kuş istemiyor gagalıyor erkek kuşu olacak mı bilemedim. Ayrıca dişi kuş kafes tellerini kemiriyor boyalar çıkıyor napabilirim. Kafesi de yeni almıştım büyük kafes

Bende öyle biliyorum ama biraz araştırdım kızışmadan da çiftleşebiliyormuş sanırım. Zaten erkek yem kusuyor ama bazen dişi kuş istemiyor gagalıyor erkek kuşu olacak mı bilemedim. Ayrıca dişi kuş kafes tellerini kemiriyor boyalar çıkıyor napabilirim. Kafesi de yeni almıştım büyük kafes
Çiftleşme konusunda fikrim yok ama boya zehirleyebilir çözüm için başka forumlara bakabilirsin

Merhaba 3 ay önce balkonumuza yetişkin kuş gelmişti bakmaya başladım ve hareketlerinden eş istediğini anladım. 1 ay önce de ona bir eş aldım dişi kuş biraz korkak bize alışmadı ama erkek kuşum onu sevdi şimdi çok mutlu. Erkek kuşun çiftleşmek istediğini düşünüyorum dişi kuşa bazen yem kusuyor bazen de dişi kuş onu gagalıyor. Ben yuvalarındaki tüm oyuncakları salıncakları çıkardım tek tünek var ve yuvalık taktım.

Havuç rendesi ve yumurta ve dal darı verdim.
Sularına e vitamini koydum.
Kafeslerinde mineral blok var. Kalamar kemiği de sipariş verdim yarın gelecek o da.

Bu arada dişi kuş çok fazla mineral bloktan yiyor erkek kuşum hiç yemezdi o da ondan göre göre alıştı 😁
Erkek kuşun ceresi koyu mavi dişi kuşun ise açık mavimsi.

Yem Kusarken Videoları:
Bu videodan sonra kafesi düzenledim.

Çiftleşirler mi acaba ayrıca önerileriniz var mı?
Cevap veren herkese şimdiden teşekkür ediyorum.
Erkek kuş dişiden büyük olduğundan ciftlesmezler kafes olarakta boyasiz kafeslerden aliniz kafesteki boyalar yendigi zaman zehirlenmelere yol acabilir

Sizde olmamasının sebebi başka bir nedendir. Erkek çok yaşlı olunca sorun olabilir ama ideal olan dediğim gibi olandır 🌸
Siz anlıyor musunuz ne yapmalıyım sizce erkek çok istekli ama dışı istemiyor gibi gagalayip uzaklaştırıyor ama bazen de videodaki gibi kusmasina izin veriyor ayırmalı miyim

Siz anlıyor musunuz ne yapmalıyım sizce erkek çok istekli ama dışı istemiyor gibi gagalayip uzaklaştırıyor ama bazen de videodaki gibi kusmasina izin veriyor ayırmalı miyim
Kanlı kavga olmadıkça iki ay süre verin. Arada minik atışmaları olabilir, normaldir.

Sizde olmamasının sebebi başka bir nedendir. Erkek çok yaşlı olunca sorun olabilir ama ideal olan dediğim gibi olandır 🌸
Erkek kuşum baska bir disi ile ciftlesti ve yumurtalari oldu diger diside aynı sekilde birbirlerini de sevdiler ciftlestiklerini de gördüm

Erkek kuşum baska bir disi ile ciftlesti ve yumurtalari oldu diger diside aynı sekilde birbirlerini de sevdiler ciftlestiklerini de gördüm
Kime niyet kime kısmet 🙂
Dişinin yaşı çok küçükse ya da tecrübesi vs yoksa bunlar gibi birçok şey etken olmuş olabilir. Dişi strese girmiş ve bu sebeple olmamış bile olabilir...
Ama olmamasının sebebini; erkeğin dişiden büyük olmasına bağlamanız yanlış olur.

Tekrardan merhaba dişi kuşun ceresi kahverengi oldu acaba yuvalık takmama gerek var mı?
Hiç çiftleşme görmedim sadece ara sıra dişi kuş erkeğin yem kusmasına izin veriyor bazen de gagalıyor.
Sanırım dişi kuş erkeği beğenmiyor ama yine de takmamı önerir misiniz ?
eskj.jpg
BU ESKİ RESMİ
WhatsApp Görsel 2023-10-17 saat 22.30.00_ff0d7fa7.jpg

BU DA YENİ RESMİ

Merhaba, yavru almak istiyorsanız takabilirsiniz..
Yavru olmasını çok istiyorum zaten dışı kuşu sonradan yavru almak için aldım ama dişi kuşum sanırım erkek kuşu beğenmedi genelde erkek yakınlaşmaya çalıştığında gaga atıyor ama bazen yem kusmasina izin veriyor. Önceden yuvalık vardı 3 hafta kaldı ama dişi kuş ilgilenmediği için çıkarmıştım şimdi ceresi kahverengi olduğu için yazdım değişiklik olur mu takmami önerir misiniz.

Yavru olmasını çok istiyorum zaten dışı kuşu sonradan yavru almak için aldım ama dişi kuşum sanırım erkek kuşu beğenmedi genelde erkek yakınlaşmaya çalıştığında gaga atıyor ama bazen yem kusmasina izin veriyor. Önceden yuvalık vardı 3 hafta kaldı ama dişi kuş ilgilenmediği için çıkarmıştım şimdi ceresi kahverengi olduğu için yazdım değişiklik olur mu takmami önerir misiniz.
Evet kahverengileşme var dolayısıyla dişi hazır diyebiliriz. Farklılık olabilir

Merhabalar, uzun zamandan sonra kuşlarım yuvaya girmeye başladılar ve düzenli olarak her gün çiftleşiyorlar. Dişi kuşum çok ürkek odaya girer girmez yuvalığa giriyor. Acaba bu kuş yumurtlar mı yumurtlarsa da korkudan zarar verir mi? Ben kafeslerine yem ve su harici pek dokunuyorum.

Geri