Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Hakkında Sorularım Var.

Petshoplardakiler işe yaramaz, markasız oluyorlar genelde. Dediklerim kalitelidir.
Mineral blok ve kalamar kemiği de olmalı.
Güzel bir yuvası olacak gibi görünüyor ✨
kuş kumu, Minreal blok, gaga taşı, kalamar kemiği, kalsiyum blok. Onlar bugün öğle arası geldi. Eve gidip taktım kafese :)

Petshoplardakiler işe yaramaz, markasız oluyorlar genelde. Dediklerim kalitelidir.
Mineral blok ve kalamar kemiği de olmalı.
Güzel bir yuvası olacak gibi görünüyor ✨
Bunlar sanırım büyük kafeste daha güzel durur ama bana sanki kuşu boğmuş gibi geldi oyuncaklar. Yastığı alıp hamağı bıraksam mı yoksa alışır mı zamanla ?

Ekli dosyalar

• 86c8c030-03bc-43ee-98b7-a0b1aa68bacd.jpg
    86c8c030-03bc-43ee-98b7-a0b1aa68bacd.jpg
    204.2 KB · Görüntüleme: 37
  • 19122a52-60e4-42b6-80f0-47ba66e46bfb.jpg
    19122a52-60e4-42b6-80f0-47ba66e46bfb.jpg
    240.5 KB · Görüntüleme: 24
Bırakın kuşu ben bile ekrandan boğuldum.
Tünekler hariç diğerlerini çıkartın. Onlara gerek yok demiştim daha önceden de, kuşlar öyle şeyleri sevmez, gidip de yastıkta sırt üstü yatmayacağına göre hiç gerek yok
Hocam tekrardan selamlar, kafesi geldi dizaynını bu şekilde yaptım. salıncağı çıkarınca çok boş kalıyordu salıncağı bıraktım ama ona da çıkmıyor :) Bende tahta salıncak siparişi verdim. Yuvarlak tüneğe gitmiyor bir türlü kolaylık olsun diye iki çubuk tüneğin arasına koydum ısrarla kafesin öteki tarafından tırmana tırmana gidiyor. Bazen benden taraftaki tüneğe geldiğinde de sürekli sağa sola gidip geliyor enerjik olmasında mı kaynaklı acaba :) Birde kafesten dışarı çıkınca sürekli gidip dolabın üstüne konuyor bende tüneklerden biriyle alıp konuşmaya çalışıyorum. konuşuyor da benimle :) Dışarda duracak yeri olmadığı için T tünek de aldım. İlaveten önerdiğiniz multivitamin ve probiyotiğin de siparişini verdim. Haftada 1 gün onu da Cumartesi olarak belirledim sürekli evde oluyorum diye dediğiniz şekilde uygulamaya karar verdim. Bir de birkaç sorum daha olacak size. Ben sabah 7 de evden çıkıp akşam 5 de geliyorum ki genelde öğlen araları hava yağmurlu olmazsa eve geliyorum evim işime yakın. Ve şuan da evde kimse yok. Kuşun canı sıkılmasın diye müge anlının youtube'daki videolarını açıp gidiyorum bunun bir zararı olur mu ? Kuşun kuyruğu hafiften de olsa bir titreme var kafesi başka zemine koysam da dikkat ediyorum belli oluyor birde sürekli bir şey çiğniyormuş gibi yapıyor elime alıp yakından gözlemleme fırsatım da oldu ara ara bir tükürüyor. Yemi de kaliteli ondan yana da bir şey olduğunu sanmıyorum. Birde bu akıllı yemlikten aldım bunu kontrol etmeye gerek var mı yoksa adı gibi yem bittikçe üstten geliyor mu :) Kuşun kafesi benim bilgisayar masamın üstünde sürekli göz önünde olsun diye öyle koydum bilgisayar kasasının titreşimi çok olmasa da var bu kuş için bir sıkıntı çıkarır mı ? Birde ben gece saat 11 - 12 gibi yatıyorum geç yatıyorum yani kuş gece kalmasın diye 9 - 10 gibi başka bir odaya alıp üstünü örtüyorum sabah işe giderken de açıp pc masasına koyup videosunu açıp evden çıkıyorum. Suyunu dediğiniz gibi hazır sudan koyuyorum bazı forumlarda hazır suyu dahi kaynatıp koyun diyorlar bu ne kadar doğru? Bu arada suyunu da günlük yeniliyorum. Birde kuş alındıktan sonra 20 gün kadar kafesten çıkmasın diyorlar ama benim yüreğim el vermiyor günde bir yarım saat bir saat de olsa dışarı çıkartıyorum. sizce bu ne kadar doğru biraz daha bekleyeyim mi kafesten çıkartmak için. Önerilerinizi bekliyor ve buraya kadar okuma sabrını gösterdiğiniz için şimdiden teşekkür ediyorum :)

Ekli dosyalar

• 05f2941c-7819-4f40-9b79-72887c557a95.jpg
    05f2941c-7819-4f40-9b79-72887c557a95.jpg
    273 KB · Görüntüleme: 15
  • b245b532-310c-4b93-a991-23c9dfa3d93c.jpg
    b245b532-310c-4b93-a991-23c9dfa3d93c.jpg
    230.2 KB · Görüntüleme: 13
  • e05b67ed-04a9-428c-ae51-a2539662b305.jpg
    e05b67ed-04a9-428c-ae51-a2539662b305.jpg
    248.2 KB · Görüntüleme: 15
Bunlar da bahsettiğim Tünek ve salıncak.

Ekli dosyalar

• 10059900256306.jpg
    10059900256306.jpg
    90.4 KB · Görüntüleme: 16
  • 110000081562405.jpg
    110000081562405.jpg
    41.7 KB · Görüntüleme: 22
Merhaba, kafes çok güzel duruyor. Sadece sağ en alttaki tüneği çıkartın ve yeni salıncak gelince mavili olanın yerine takın. Diğer tünekde güzel, kafes dışında üzerinde vakit geçirmeyi sevecektir.
Ben üretimhaneniz yoksa akıllı yemliği uygun bulmuyorum. Haznesi geniş olduğundan yem bayatlayabiliyor ya da bazen yem sıkışabiliypr dolayısıyla kuş aç kalabilir fark etmeden.
Müge anlı açmanız çok yaratıcıymış kuşu dedektif yapmaya niyetlisiniz herhalde 😂
Bence ona gerek yok, kendisi evde kafes içinde oyuncaklarıyla vakit geçirir. Tüm gün ses olması iyi değil. Dışarıdan kuş seslerinin ara sıra gelmesi yeterli olur.
Kaynamış su olabilir ama bana abartı geliyor açıkçası 🙂
Yani normal hazır su koyalım da kaynamışı eksik kalsın. Bir şey olmaz o kadarından da. Hazır su olması gayet yeterli.
20 günde ben 20 bin kere çıkartırım. Üç gün içinde çıksa bir şey olmaz. Dışarıya çıkartmakla iyi yapıyorsunuz. Üç gün sonrasında çıkması idealdir.

Merhaba, kafes çok güzel duruyor. Sadece sağ en alttaki tüneği çıkartın ve yeni salıncak gelince mavili olanın yerine takın. Diğer tünekde güzel, kafes dışında üzerinde vakit geçirmeyi sevecektir.
Ben üretimhaneniz yoksa akıllı yemliği uygun bulmuyorum. Haznesi geniş olduğundan yem bayatlayabiliyor ya da bazen yem sıkışabiliypr dolayısıyla kuş aç kalabilir fark etmeden.
Müge anlı açmanız çok yaratıcıymış kuşu dedektif yapmaya niyetlisiniz herhalde 😂
Bence ona gerek yok, kendisi evde kafes içinde oyuncaklarıyla vakit geçirir. Tüm gün ses olması iyi değil. Dışarıdan kuş seslerinin ara sıra gelmesi yeterli olur.
Kaynamış su olabilir ama bana abartı geliyor açıkçası 🙂
Yani normal hazır su koyalım da kaynamışı eksik kalsın. Bir şey olmaz o kadarından da. Hazır su olması gayet yeterli.
20 günde ben 20 bin kere çıkartırım. Üç gün içinde çıksa bir şey olmaz. Dışarıya çıkartmakla iyi yapıyorsunuz. Üç gün sonrasında çıkması idealdir.
Tekrar merhaba, Probiyorik ve Multivitamin de bugün geldi. Şimdi Haftada 1 gün yarım suluğa 5 damla multivitamin ve mercimek tanesi kadar probiyotik koyuyorum. 8 Saat sonra suluktaki suyu komple döküyorum. Devamında koyacağım suya yine aynı karışımı koyup bir 8 saat daha bekleyip devamında sadece su mu koymalıyım yoksa ilk 8 saatten sonra direkt sadece su mu koyacağım ?

Tekrar merhaba, Probiyorik ve Multivitamin de bugün geldi. Şimdi Haftada 1 gün yarım suluğa 5 damla multivitamin ve mercimek tanesi kadar probiyotik koyuyorum. 8 Saat sonra suluktaki suyu komple döküyorum. Devamında koyacağım suya yine aynı karışımı koyup bir 8 saat daha bekleyip devamında sadece su mu koymalıyım yoksa ilk 8 saatten sonra direkt sadece su mu koyacağım ?
İkisini ayrı ayrı günlerde veriyorsunuz değil mi? İki ürünü tek sulukta vermeyeceksiniz yanlış anlaşılma olmasın.
8 saat sulukta kalsın sonra tekrar aynı işlemi 8 saat sonra 2. Kez uygulayın. Sonra temiz su koyabilirsiniz.

İkisini ayrı ayrı günlerde veriyorsunuz değil mi? İki ürünü tek sulukta vermeyeceksiniz yanlış anlaşılma olmasın.
8 saat sulukta kalsın sonra tekrar aynı işlemi 8 saat sonra 2. Kez uygulayın. Sonra temiz su koyabilirsiniz.
Yok Hocam henüz vermeye başlamadım daha bugün geldi elime. O zaman Misal Cumartesi günü yarım suluğa 5 damla multivitamin 8 saat sonra boşaltılıp aynı şekilde geri konacak, pazar günü de mercimek tanesi kadar probiyotik yine aynı şekilde mi yapayım ? Ya da iki takviye arası şu kadar gün aralık olsun dediğiniz bir süre var mı ?

Aralarında en az iki gün olsun
Tamamdır hocam. Hocam kuşumun kafesi bilgisayar masamın üzerinde evde çok zaman geçirmediğim için evde olduğumda göz öünnde olsun diye oraya koydum. Ben odaya girdiğimde kafesince içinde ya da elime aldığımda kabarıp kendini didikliyor ayaklarını falan gagasına alıyor. Kafasını ara sıra tüneğe sürtüyor. Birde çok nadir de olsa elime aldığımda tükürüyor. Bu bir hastalık belirtisi midir ?

Tamamdır hocam. Hocam kuşumun kafesi bilgisayar masamın üzerinde evde çok zaman geçirmediğim için evde olduğumda göz öünnde olsun diye oraya koydum. Ben odaya girdiğimde kafesince içinde ya da elime aldığımda kabarıp kendini didikliyor ayaklarını falan gagasına alıyor. Kafasını ara sıra tüneğe sürtüyor. Birde çok nadir de olsa elime aldığımda tükürüyor. Bu bir hastalık belirtisi midir ?
Tüketmenin videosunu ekleyin bakalım. Diğerleri normal

Tüylerini didikleme normaldir muhtemelen kendini temizliyordur

Merhaba, kafeste iki suluk, tünek, kalamar kemiği, dal darı salıncak, mineral blok var. Kalabalık mı? Nasıl geliştirebilirim?

Ekli dosyalar

• F9CD1157-C3B0-420E-AE8C-BE5E3FEC0F97.jpeg
    F9CD1157-C3B0-420E-AE8C-BE5E3FEC0F97.jpeg
    54.4 KB · Görüntüleme: 21
Tüketmenin videosunu ekleyin bakalım. Diğerleri normal
Hocam merhaba, tünekte kan gördüm fotoğrafını ekledim. Ara sıra başını kaşımak için falan sürtüyordu. Kuşun herhangi bir yerinde bir kanama yara vs göremedim ama tünekte bunu göründe endişelendim biraz açıkçası. Var mı bir fikriniz bu neden olmuş olabilir ?

Ekli dosyalar

• a5eddf46-957e-456c-8256-34ac77523e58.jpg
    a5eddf46-957e-456c-8256-34ac77523e58.jpg
    188.5 KB · Görüntüleme: 16
Hocam merhaba, tünekte kan gördüm fotoğrafını ekledim. Ara sıra başını kaşımak için falan sürtüyordu. Kuşun herhangi bir yerinde bir kanama yara vs göremedim ama tünekte bunu göründe endişelendim biraz açıkçası. Var mı bir fikriniz bu neden olmuş olabilir ?
Kuşun her yerini kontrol edin. Şayet yara yoksa dışkısını kanlı yapmış olabilir. Genel durumunu gözlemleyin. Anormal bir durum olursa yeni konu açarsınız.

Kuşun her yerini kontrol edin. Şayet yara yoksa dışkısını kanlı yapmış olabilir. Genel durumunu gözlemleyin. Anormal bir durum olursa yeni konu açarsınız.
Buldum hocam, ufak çaplı bir kalp krizi geçirdim ama şükür korktuğum gibi bişey çıkmadı :) . salıncağın zillerini ısırmış onların boyası gagasına bulaşmış ordan da tüneğe bulaştırmış. her ihtimale karşı tüneklerin yüzü pürüzlüydü onları güzelce zımparaladım çıkartmışken de temizleyip ateşe tuttum biraz mikroplar kırılsın diye.

Merhaba, teşekkür ediyorum bilgilendirmeleriniz için. içim rahat etmedi kafesi genişletmek istedim bu sebeple 45-35-40 ebatlarında yeni bir kafes sparişi verdim netten. birde bu şuanki kafes de pek sağlıklı gelmedi bana boya dökülmesi var bazı yerlerde o yüzden boyasız olanını aldım. Geçen gün göğsü hafif ıslaktı demek ondan ıslatmış kendini :) Yeni kafes geldiğinde tekrar bir dizayn edip içini paylaşacağım görüşleriniz benim için mühim. Tekrardan çok teşekkür ederim.
Kafesi paylaşır mısınız boyasız kafes arıyorum fakat bilgim net olmadığından emin olamıyorum

Geri