Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu karın şişliği, kötü kokulu ve siyah dışkı

eylull

Yeni Üye
Merhabalar kuşumun önce iştahı azaldı sonra hiç salıncağından inmemeye başladı. 1 hafta kadar kendim elimle besledim. Normalde gezmeye bayıldığı halde hiç kafesten çıkmamaya başladı. Bi süre sonra uçamadığını fark ettim. Sadece kısa mesafe uçabiliyodu. Kanadının altında daha önce sürekli kaşıdığı için yara olmuştu. Kuşçunun tavsiyesiyle bi merhem sürüyodum. Boynuna da kendini kaşımamasını engelleyecek bi boyunluk yapmıştım. Bayağı bi düzelmişti.
Sonra baya ishal oldu. Bi haftadır da karnı şiş.Anüsün hemen üstü. Arada düzeliyor dışkısı ama sonra yine bayağı sıvı oluyo. 1 gündür de dışkısı siyah ve kötü kokulu aynı zamanda sıvı. Ne yapmam gerek?

image.jpg

Dışkısı 2-3 gündür sıvı ve siyah
Genelde böyle yem kabının altında ya da yuvanın başka köşesinde uyuyor. Bir de bi yerinden tık tık ses geliyo. Nerden geldiğini anlayamadım

Siyah dışkı genelde koksidiyoz hastalığı sebebiyledir. İlgili konuyu bırakıyorum. Belirtilerini gözlemliyorsanız belirtin. Bu saate kadar beslendi mi hiç?

Kabarma ve dışkının koyu renkte olması var. Başka sayfalara da baktım siz söyleyince. Kuşun gözünü sık sık kapatması da var. Gözle görülür bi zayıflık da gözlemlemedim.
Kendisi yiyiyor yemini.

Kabarma ve dışkının koyu renkte olması var. Başka sayfalara da baktım siz söyleyince. Kuşun gözünü sık sık kapatması da var. Gözle görülür bi zayıflık da gözlemlemedim.
Kendisi yiyiyor yemini.
Siyah dışkı en önemli belirtisidir (yetersiz beslenmesi ve dışkıya siyah renk verecek bir şey yemediyse)
Diğer saydıklarınız ise tüm hastalıkların ortak belirtisidir. Yeni yapılmış dışkılarını tekrar atar mısınız? Yemini yeterlice yiyor değil mi? Ve başka kuş varsa mutlaka ayırınız

Yani eskiye göre az yiyor ne kadara yeterli diyebiliriz? Her gün yeminin üstünü üflüyorum.

Anladım teşekkür ederim. Ben bir veterinere götüreyim.

Avrupa yakası en uç bölgesi olacak sizin için ama malesef Büyükçekmece'de Medikovet Veteriner Kliniği var. Cumartesi günleri kanatlı hayvan hastalıkları konusunda kitabı da bulunan Prof. muayene gerçekleştiriyor. Randevusuz gidiliyor ve fiyat olarak sıkıntı yaratmayan bir klinik. İmkan bulursanız muhakkak uğrayın.

Avrupa yakası en uç bölgesi olacak sizin için ama malesef Büyükçekmece'de Medikovet Veteriner Kliniği var. Cumartesi günleri kanatlı hayvan hastalıkları konusunda kitabı da bulunan Prof. muayene gerçekleştiriyor. Randevusuz gidiliyor ve fiyat olarak sıkıntı yaratmayan bir klinik. İmkan bulursanız muhakkak uğrayın.
Teşekkürlerr öneriniz için.

Evet veteriner imkanınız varsa mutlaka götürün ama kanatlılardan anlayan bir yer olmasına özen gösteriniz. Son durumu paylaşırsanız memnun olurum, geçmiş olsun 🙏🏻
Sağolun paylaşırım ilgilendiğiniz için teşekkürlerrr💖💖

Geri