Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu Siyah veya Kanlı dışkı için nasıl bir yol izlemeliyim?

ahmetekrem

Yeni Üye
Merhaba
Muhabbet kuşum 1 yıl önceden kursak mantarı geçirmişti Triflukan virkons ile tedavi gerçekleştirmiştim 2 3 hafta önce tekrardan nüksetti. Şuan durumu iyi ve kusması kesilmişti ama ara ara siyah dışkı yapıyor bir süre sonra tekrar düzeliyor. Mama ve probiyotik arada vitamin ile destek veriyorum. dal darı normal yem kum kalamar kemiğide veriyorum. Sindirim sisteminde kanama olduğunu düşünüyorum.Peçeteye sürdüğümde kahverengi bir sıvı vardı.
Her zaman siyah yapmıyor bazen çok güzel şekilde sağlıklı yeşil ve beyaz tertemiz olarak çıkıyor bir süre sonra sadece yemli dışkı ( Sadece yem ve beyazlık ) yapıyor ve siyah dışkıya dönüyor. Bir süre sonra topluyor.Normal hayata devam ediyor.Kursak mantarı ilacı tedavisi yarıda kaldı devam edemedim.

yulaf aspur dal darı Mama ve probiyotikli su mu vermeliyim geri kalan her şeyi taş kalamar kemiği ve normal yemi çıkartmalımıyım. Böyle durumda nasıl tedavi uygulanır?

Buyrun muhtemel hastalığı ve çözümü. Dışkısına bakabilir miyim? Ve başka ne şikayetleri var?

Buyrun muhtemel hastalığı ve çözümü. Dışkısına bakabilir miyim? Ve başka ne şikayetleri var?
Biraz önce yapmış olduğu dışkısı ve kendileri. Yuvaya girmişti uyuyordu. Gagasinin kahverengi olduğuna bakmayın 2.5 yıldır erkekti ilaçlar bu duruma getirdi. Sonradan bir daha yaptığıni da ekliyorum

Ekli dosyalar

• IMG_20230502_214802.jpg
    IMG_20230502_214802.jpg
    368.5 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20230502_214723.jpg
    IMG_20230502_214723.jpg
    442.6 KB · Görüntüleme: 17
  • IMG-20230502-WA0016.jpg
    IMG-20230502-WA0016.jpg
    148.5 KB · Görüntüleme: 17

Ekli dosyalar

• IMG_20230502_220300.jpg
    IMG_20230502_220300.jpg
    191.7 KB · Görüntüleme: 27
Son düzenleme:
Şayet dışkısını bu renge getiren bir yiyecek vs vermediyseniz kuşunuzda koksidiyoz görünüyor. Tedavisi için geç kalınmamalı. Cere rengini ilaçların değiştirdiğine emin misiniz? Hormonal bozukluk meydana gelmiş o zaman. Önceki cere rengi maviydi değil mi?

Şayet dışkısını bu renge getiren bir yiyecek vs vermediyseniz kuşunuzda koksidiyoz görünüyor. Tedavisi için geç kalınmamalı. Cere rengini ilaçların değiştirdiğine emin misiniz? Hormonal bozukluk meydana gelmiş o zaman. Önceki cere rengi maviydi değil mi?
Bytril kullandım. Geçen sene aşırı şekilde kusma ve ekşi koku meydana gelmişti 2 3 ay sürdü iyileşmesi. Veterinerler bir çok ilaç denedi garibimin üstünde en son kendin triflucan ve virkons s ile tedavi ettim ama sonraki aylarda yavaş yavaş bu duruma geldi.

Ekli dosyalar

• 2.jpg
    2.jpg
    70.4 KB · Görüntüleme: 16
  • 1 (1).jpg
    1 (1).jpg
    61.9 KB · Görüntüleme: 24
Bir ara kahverengi ceresi tamamen kayboldu ve lacivert renge döndü 1 ay sonra ilaç herhangi bir şey kullanmama rağmen tekrardan kahverengiye döndü uzun zamandır bu durumda. Koksidiyoz tedavisine yarın ilacı alarak başlayacağım attığınız linkte ilaçlar veteriner hekimlerde bulabilirim sanırım.

Evet erkekmiş hormonal bozukluk sebebiyle erkek kuşların cere rengi değişir. Düşük bir ihtimal de testis kanseri nedeniyle oluyor diye kalmış aklımda.
Dediğim gibi kuşunuzun dışkısı sebebiyle ben o hastalık olduğunu düşünüyorum. En doğru teşhisi veteriner dışkı analizi yaparsa anlaşılır. Genelde ikinci sıradaki ilaç kullanıyor.
Evet bulabilirsiniz

İlginiz için teşekkür ederim. 1 seneye yakın cere rengi böyle umarım testis kanseri değildir. Doğru veteriner bulmak çok zor. Bu cere rengi için kaç kere veterinere gitsem de eski resimleri göstersem de bence dişi kuş kızgınlaşmıştır yumurtladı mı sorularıyla muhattap oluyorum. Çıkıp gidiyorum. Hasta olduğu vakit kapı kapı veteriner dolaşmıştım ya fahiş fiyat verdiler yada çok bağlanma ölür o idi cevapları.

Tekrardan teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için Hayırlı Akşamlar dilerim.

Haklısınız kanatlılardan anlayan veteriner bulmak çok zor. Bulunduğunuz şehrin üniversitelerinde veterinerlik fakülteleri varsa oralara da danışabilirsiniz. Devlet üniversitelerinde daha uygun fiyatlı olur.
Buraya da geri dönüş sağlarsanız çok memnun olurum.
Rica ederim ne demek. Güzel haberlerle gelin inşallah, iyi akşamlar 🌸

Merhaba Veterinerden döndüm (kuşu aracım olmadığı için götüremedim ve forumda bulduğum bursa da vetorka veteriner kliniğine gittim) örnek dışkı ve size attığım resimler ile gittim. Bana probiyotik ve bağırsak güclendirici ilaç tavsiye etti. Önceden geçirdiği hastalık hikayesini anlatttım ve dün konuşmalardan sonra koksidiyoz tedavisi için fikrimi sundum. Önceden kullandığım ilaçları sordu ve ilaçlar karaciğeri kötü etkilemiş olabileceğini söyledi. Yinede Baycox olan ilaç karışımı hazırladı. 100 ml suluğa 3 damla şeklinde (ilaç bir gün sulukta duracak ertesi gün yenilenecek) 2 gün kullanmamı 1 hafta ara vermemi tekrar 2 gün kullanma talimatı verdi. İlaç çok etkili hemen etkisini dışkıda olan kanı keseceğini kesmezse Kuş ile birlikte gelmemi röntgen ve dışkı analizi taze olarak yapacağını söyledi. Gerekirse karaciğer destek tedavisine başlayacağız.

Edit: 1 dakika önceki dışkısı daha ilacı kullanmadı. Çok değişkenlik gösteriyor.

Ekli dosyalar

• 1fbbc725-416f-4cec-bc42-96069be9a718.jpg
    1fbbc725-416f-4cec-bc42-96069be9a718.jpg
    56.3 KB · Görüntüleme: 18
Son düzenleme:
Merhaba, ilaç tedavisini bir yıl önce gördüğü için ilaçlardan olma ihtimalini elemiştim. Kuşunuz kafes tellerini vs kemirmiyor değil mi? Yiyeceği sordum ama kemirmeyi sormamışım.
Şayet dış etkenler sebep olmuyorsa siyah dışkı için hala aynı ihtimal üzerinde duruyorum. Hatta gördüğüm kadarıyla veteriner de aynı ihtimal üzerinde durmuş ki baycox vermiş. Çünkü baycox koksidiyoz tedavisinde kullanılan etkili bir ilaç.
Veteriner güzel yönlendirmiş görünüyor.

Merhaba 2 hafta ilaç tedavisi uyguladık. İlk ilaç uygulamasından sonra kuşta iyileşme gerçekleşti kanlı dışkı kesildi. 2 gün ilaç uyguladıktan sonra 1 haftalık boşlukta iyi bir vakit geçirdi. Ama biraz kusma problemleri yaşadı. 2. uygulamada kusması devam etti dışkıda problem görmedik. son 3 gündür probiyotik mama vitamin sağladım ama kusması aşırı artış gösterdi yem yemeden kesildi. Sürekli uyku halindeydi. Durumu kötüleşti. Bugün artık dayanamadım kuşla birlikte veterinerin yolunu tuttuk. Röntgen dışkı testi yaptırdık. Röntgen de Karaciğer büyümesi gözlemlendi. Akciğer hava kesesine baskı oluşturma gördük. Cok ciddi değil dedi. gaga kahvereingisinden dolayı testis tümürü korkum vardı ama tümür veya kursakta sorun yoktu. Kalbi sağlam olduğunu söyledi. Dışkı testinde az iç parazit ve orta ölçekli megabakteri gördük
ilaçlar
Karaciğer için destekleyici ilaç
İç parazit 1 doz orada uygulandı tek seferlik
Kusma sorunu devam ederse diye ilaç verdi kusma önleyici imiş daha kusmadı. Kusunca verin dedi.
Megabakteri için de Amfoterisin B ilaç verdi.
Testler röntgen ilaçlar ve Amfoterisin B ( 850 TL idi ) toplamda 1700 TL ücret ödedim. Muayene ücreti iç parazit ilacı kusma önleyici için ücret talep etmediler. röntgen dışkı analizi 350 şer liradan 700 lira tuttu. diğer ilaçlar geri kalan tutara tekabül ediyor (işe soksaydım sgk karşılardı. iyileştiğinde sigortalı iş bulucam :D)

Durum böyle şuan 22 gün amphotericin b uygulaması olacak sabah akşam ağızdan bir damla tekabül ediyor. karaciğer destekliyi günde 1 damla yarım suluk olarak. 22 gün sonunda tekrar teste girecek eğer karaciğer de küçülme olmazsa tablet olarak başka bir ilaç verecek. El kadar kuşa bu kadar çaba göstereceğimi sanmazdım. Umarım karşılığını alır durumu iyiye gider kendisine iyileşirse yeni taze bir eş alacağımı vaat de ettim. Versele laga ve dal darı aldım özel olarak .Bakalım ne olacak.

Sabah baktığımda kafeste kusmalar gördüm. Kusma önleyici ilaç ve amfoterisin b kullandım. 2 3 saat sonra kuşta normalde asla yapmadığı hareketlerde bulundu. Avucuma saklanmalar koldaki elbise aralara küçük köşelere saklanma davranışı gösterdi. öğlen 3 e kadar bu davranışa devam etti. Akşam 8 gibi sadece amfoterisin b kulandım. 2 saat sonra Yemek yemesi için çıkardım Normal de yemi kırıp bırakırdı ama bu sefer yapmadı biraz fazla yedi sonra uyku haline girdi. Biraz uyuduktan sonra beklenmedik şekilde salyalı kustu. Ve biraz da ekşi koku vardı. Salyalı kusmasını beklemiyordum. Röntgen de biriken sıvı veya mantar da olmadığını söyledi. Bu şimdi neden oldu bilmiyorum.

İlginiz için teşekkür ederim. 1 seneye yakın cere rengi böyle umarım testis kanseri değildir. Doğru veteriner bulmak çok zor. Bu cere rengi için kaç kere veterinere gitsem de eski resimleri göstersem de bence dişi kuş kızgınlaşmıştır yumurtladı mı sorularıyla muhattap oluyorum. Çıkıp gidiyorum. Hasta olduğu vakit kapı kapı veteriner dolaşmıştım ya fahiş fiyat verdiler yada çok bağlanma ölür o idi cevapları.

Tekrardan teşekkür ederim hızlı cevaplarınız için Hayırlı Akşamlar dilerim.
Ne kadarduygusuz yaklaşmışlar, adınıza çok üzüldüm. Öyle bir anda destek olmaları gerekirken böyle yapmaları.

Geri