Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşu tüy dökmesi

Lyssa

Yeni Üye
Merhaba. Neredeyse 1 yaşında olacak bir muhabbet kuşum var.
Bu yıl mart-nisan zamanları uzun kanat ve kuyruk tüylerini döktü. Ve o zamandan beri o tuyleri asla uzamadi. Yani uzasa da hemen dokuluyorlar aylardir ucamiyor. Bir suru takviye de kullandim. Ve ayrica sagliginda hiçbir sorun yok neşesi olsun vs her şeyi yerinde. Birçok kişiye de sordum ama hiçbir işe yaramadı. Aylardır böyle, ilk zamanlar herkes geri çıkar demişti ama yok. Vucudunun kalan kisimlarinda tüyleri "biraz" seyrek. Dediğim gibi uzun kanat ve kuyruk tüyleri de yok.

Neden tüyleri çıkmıyor? Ne yapabilirim? Burada öyle veteriner de yok...

Merhaba, fotoğraf ekler misiniz?
Yani bu şekilde. Şuan tüyleri hafif seyrek ve biraz daha soluk. Hiçbir sorunu yok ama neden tüyleri çıkmıyor asla anlamıyorum. Arada sırada bozuk tüy çıkıyor 1-2 tane onları da kendi çekip atıyor böyle uçları kanlı olan böyle şekilli tüyleri falan. Aylardır böyle ve ne yapacağımı şaşırdım. Hiçbir sorunu yok ama neden çıkmıyor...birkaç aylikken cardi sonradan dokulduler

Ekli dosyalar

• Screenshot_20231114-232204_Gallery.jpg
    Screenshot_20231114-232204_Gallery.jpg
    537.9 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20231114-232150_Gallery.jpg
    Screenshot_20231114-232150_Gallery.jpg
    476 KB · Görüntüleme: 10
  • Screenshot_20231114-232126_Gallery.jpg
    Screenshot_20231114-232126_Gallery.jpg
    345 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Yani bu şekilde. Şuan tüyleri hafif seyrek ve biraz daha soluk. Hiçbir sorunu yok ama neden tüyleri çıkmıyor asla anlamıyorum. Arada sırada bozuk tüy çıkıyor 1-2 tane onları da kendi çekip atıyor böyle uçları kanlı olan böyle şekilli tüyleri falan. Aylardır böyle ve ne yapacağımı şaşırdım. Hiçbir sorunu yok ama neden çıkmıyor...birkaç aylikken cardi sonradan dokulduler
Açıkçası yazdıklarınızı okumasam bende çıkar derdim. Sürekli aynı sorunu yaşıyorsanız fransız tüy hastası olabilir. O hastalıkta illa kelleşme olacak diye bir durum görülmüyor.
Ama kafa tüyleri dikkatimi çekti kuşun kafasında tüy tüpleri var yani acaba onu sürekli tüye sokacak bir durum mu oluyor diye düşünmedim değil. Örneğin yeminde fazla yulaf olma durumu gibi.
Birde şimdiye kadar neler kullandınız, tüyleri için takviye vs açısından. Kullandıysanız isimlerini yazar mısınız? Kullanmadıysanız önerelim. Birde kuşun kendisi koparma durumu gözlemlediniz mi?

Açıkçası yazdıklarınızı okumasam bende çıkar derdim. Sürekli aynı sorunu yaşıyorsanız fransız tüy hastası olabilir. O hastalıkta illa kelleşme olacak diye bir durum görülmüyor.
Ama kafa tüyleri dikkatimi çekti kuşun kafasında tüy tüpleri var yani acaba onu sürekli tüye sokacak bir durum mu oluyor diye düşünmedim değil. Örneğin yeminde fazla yulaf olma durumu gibi.
Birde şimdiye kadar neler kullandınız, tüyleri için takviye vs açısından. Kullandıysanız isimlerini yazar mısınız? Kullanmadıysanız önerelim. Birde kuşun kendisi koparma durumu gözlemlediniz mi?
Kafasindakiler ara ara çıkıyor hep olan bir şey değil o kısmı normal yani. Petshopa gittiğimde bana "Crispy" isimli deri ve tüy bakım ürününü verdi onu kullandım ama bir faydası olmadı. Bu arada kanatlarının altında yani naisl desem koltuk altı gibi olan yerde de tüyleri oldukça seyrek.

Kendi tüylerini pek yolmuyor sadece o dediğim kanlı tüyler olduğunda onlar kaşıntı yapıyor büyük ihtimal onları ooparmaya çalışıyor (o tüyler kaşıntı yapıyor biliyorum ama gönlüm çekip almaya razı gelmiyor hep canı acır diye)

Yani onun dışı sık sık tüylerini düzeltir ama yolma öyle görmedim

Yulaf pek sevmiyor bu arada. Yeminde yulaf var ama pek yemiyor genelde yemin dibinde yulaflar kalıyor

Böyle durumlarda kullanılması gereken ilk üründür. Bt amin forte ve entrobac probiyotik alın. Hatta ben size tablo ekliyorum oradaki ürünleri temin ediniz. Düzenli bakımla gözlemleyin. Bt amin forteyi yarım suluğa 10 damla ekleyin.
Polish_20230814_211925118.jpg

Geri