Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşumun tüyleri dökülüyor

ziwa

Yeni Üye
Merhabalar, kuşumun tüyleri dökülüyor. Kafes içinde ve dışında bayağı tüy birikiyor ve çok kaşınıyor. Baş kısmı çok açılmış ve gagası kararmaya başlamış.

Tüy dökme dönemi diye yorumladık ama her zamankinden daha az yem yiyor. Neşesi hali yerinde enerjisi var ötüyor hasta gibide durmuyor. Versele Laga yem kullanıyorum B vitamini takviyesi veriyorum. Suyunu ve yemini hergün tazelerim. Kafesi temiz.

Ek olarak söylemeyi unuttum yem yerken boynunu ileri geri oynatıyor.

Yoğun tüydeyken kafa tüyünde eksilme olabiliyor ve yoğun geçtiğinde halsiz vs olurlar genelde.
Yem yerken ileri geri hareketi yapmasıda sindirim sorunu çekiyor olabilir. Kum veya probiyotik kullanıyor musunuz? Ve sadece yem yerken mi yapıyor? Kusma vs yok değil mi?
Güncel dışkı fotografı da atın bakalım.

Yoğun tüydeyken kafa tüyünde eksilme olabiliyor ve yoğun geçtiğinde halsiz vs olurlar genelde.
Yem yerken ileri geri hareketi yapmasıda sindirim sorunu çekiyor olabilir. Kum veya probiyotik kullanıyor musunuz? Ve sadece yem yerken mi yapıyor? Kusma vs yok değil mi?
Güncel dışkı fotografı da atın bakalım.
Cumartesi ve bugün B vitamini verdim, yarın sade su vereceğim perşembe günü ise probiyotik.

Grit kum sipariş ettim perşembe gibi ulaşır elime sanırım. Kusma yok şuan uyuyor dışkısını çekebileceğim bir ortam yok ama normale göre koyu geldi sanki ve beyaz kısmı az.

Başka forumda birisine danıştım karaciğer yağlanması dedi birkaç malzeme önerdi ama ben kendim kumun yanında Karadeniz Pet'ten aspur oranı düşük yem ve sedochol'da sipariş ettim. İlk defa hasta gibi olduğu için strese girdim belki hasta bile değildir tüy döküyordur..

Bu arada yorumunu eklediğiniz fotoğraflara bakarak yaptım. Tüy dönemindeyken normal yani, endişelenecek bir durum görünmüyor fotoğraflara göre.
Banada normal geldi ama Versele Laga yem sindirim sistemini mi rahatsız etti acaba diye araştırayım derken birisi karaciğer yağlanması öbürü mantar parazit diyince iyice paranoyak oldum. :)

Cumartesi ve bugün B vitamini verdim, yarın sade su vereceğim perşembe günü ise probiyotik.

Grit kum sipariş ettim perşembe gibi ulaşır elime sanırım. Kusma yok şuan uyuyor dışkısını çekebileceğim bir ortam yok ama normale göre koyu geldi sanki ve beyaz kısmı az.

Başka forumda birisine danıştım karaciğer yağlanması dedi birkaç malzeme önerdi ama ben kendim kumun yanında Karadeniz Pet'ten aspur oranı düşük yem ve sedochol'da sipariş ettim. İlk defa hasta gibi olduğu için strese girdim belki hasta bile değildir tüy döküyordur..
Karaciğer yağlanmasını gagasına bakarak mı dedi?
Ben sadece tüy döktüğünü düşünüyorum açıkçası. Ama aldıklarınızın kötü bir etkisi olmaz ,faydası olur her türlü

Çok fazla kaşınıyor birde normal mi tüy dökme döneminde acaba?

Kuşun son dışkılarına bakalım. Kafes tabanına beyaz peçete koyun 6-7 adet dışkı yapınca buraya fotoğrafını paylaşın,bakalım 👍

Lekelenmesi vad toparlanacak gibi değil. Dal darı verin ve 3 gün probiyotik takviyesi yapın bakalım
Probiyotiği gün aşırı mı verelim 3 gün devamlı mı yoksa?

Dal darı 3 gün yesin mi? Kafesinde dursun mu hep?

Bir adet dal darı asın, bitirene kadar kalsın kafeste. Probiyotiği de 8 saatte bir yenileyerek verin. Akşamları temiz su içsin.
Teşekkür ederim bunlar yeterli olur mu acaba ayrıyetten tavsiye ettiğiniz ilaç vs. var mı?

Poposuna ciddi bir dışkı yapışması olmuş. İshalini biraz olsun toparlamaya çalışalım diye önerdim. Poposunu nemli peçeteyle nazikçe temizleyin isterseniz ki iyice gözlemleyelim.
İshal durumlarında geçmezse ilaç kullanımı olabilir.

İshale neden olan sebebi bulmak lazım. Kuşa sebze meyve verdiniz mi? İçme suyu olarak ne veriyorsunuz hazır kapalı su mu arıtma mı çeşme suyu mu?

Geri