Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum 2 aydır uçamıyor??

beyazbulut

Yeni Üye
Merhabalar,
Benim yaklaşık iki yaşında muhabbet kuşum var. Kuşum temmuz ayında tüy dökümüne girdi ve o zamandan beri uçamıyor. İlk başta tüyleri döküldüğü için uçamadığını düşündüm fakat tüyleri çıkmasına rağmen hala uçamıyor. Yerden hiçbir şekilde havalanamıyor. Omzuma koyduğumda da düz bir şekilde uçabiliyor ama nefes nefese kalıyor. Ötmesi de azalmaya başladı önceden kuş seslerine tepki verirken şuan vermiyor. Bunların dışında herşey normal dışkısı, yemek yemesi vs... 2 günde bir sularına vitamin damlatıyorum. Uçamama sebebi ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevnirim.

Muhtemelen hastalığı ağır ilerliyor, anlattıklarınıza göre normal bir durum değil. Ayrıca iki güne bir vitamin çok fazla, haftada bir idealdir.
Petshopda öyle önerildiği için bu şekilde veriyordum. Doğru söylüyor olabilirsiniz. Hastalığı ne olabilir peki?

Rica etsem kuşun fotoğrafını ekler misiniz? Hastalığının ne olduğunu bilmek çok zor, veteriner dışkı analizi vs yapmadan net bilemeyiz maalesef. Bu anlattıklarınız bana önceki kuşumu hatırlattı. Aynı şekilde yeme içmesi güzel giderken bir gecede iştahtan kesilmişti. Kuşlar hastalıklarını güçsüz olduklarını içgüdüsel olarak belli etmek istemezler. Benim kuşum da eskiden avizelere konarken son aylarda yerden koltuğa bile havalanamaz olmuştu. O yüzden geç olmadan kuşlardan anlayan bir kanatlı uzmanı görse iyi olur. Birde yinede dışkısını da ekleyin isterseniz

Rica etsem kuşun fotoğrafını ekler misiniz? Hastalığının ne olduğunu bilmek çok zor, veteriner dışkı analizi vs yapmadan net bilemeyiz maalesef. Bu anlattıklarınız bana önceki kuşumu hatırlattı. Aynı şekilde yeme içmesi güzel giderken bir gecede iştahtan kesilmişti. Kuşlar hastalıklarını güçsüz olduklarını içgüdüsel olarak belli etmek istemezler. Benim kuşum da eskiden avizelere konarken son aylarda yerden koltuğa bile havalanamaz olmuştu. O yüzden geç olmadan kuşlardan anlayan bir kanatlı uzmanı görse iyi olur. Birde yinede dışkısını da ekleyin isterseniz

20220916_134850.jpg
20220916_134405.jpg
20220916_134409.jpg

Birde bu şekilde kafesin altına başını koyarak uyumaya çalışıyor.
20220916_140240.jpg

İlk fotoğraflarda kanat tüyleri düzensiz duruyor sanki ve göz çevresi de dikkatimi çekti. Fazla vitamin takviyesi bile sebep olmuş olabilir. Siz vitamin vermeyi durdurun. İki güne bir vitamin kuşun iç organlarını yorar, onu diyen petshop nasıl böyle bir şey dedi anlamıyorum

Evet bazı kanat tüylerinde bozukluklar var onlar için çözüm bulamadım malesef.

Geri