Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta kanlı ishali var

maviş..

Yeni Üye
Merhabalar herkese.

Yaş aralığını 3-4 diye tahmin ettiğimiz dişi kuşumuz dünden beri hasta. Normalde de karın bölgesinde yağlanma vardı ama böyle değildi. Dünden beri göz çevresindeki tüyler dökülmüş, sürekli posan ve yem yemeyen bir halde. Bazen kafasında ve gaga yanındaki tüylerde sarı yapışkan bir sıvı oluyor. Gözleri yaşlı gibi oluyor. Sürekli öğürür gibi hareket ediyor. Dün ishali suluydu ama rengi normaldi. Bugün ise büyük, koyu yeşil ve hafif kanlı dışkıları var. Kafesini temizledik, suyuna vitamin koyduk ama hiç hali yok. Lütfen yardımcı olabilir misiniz? Ne yapmamız gerekir?

Son dışkısı şu şekilde

Ekli dosyalar

• 62F178BD-0DD1-48B1-B717-AE2E769706C5.jpeg
    62F178BD-0DD1-48B1-B717-AE2E769706C5.jpeg
    964.8 KB · Görüntüleme: 43
Kanlı ishal son evrelerde görülen bir durumdur. Ve anlattığınıza göre kuşun durumu da iç açıcı değil. Daha fazla vakit kaybetmeden veteriner kontrolünden geçirmeniz en doğrusu olur.
Galiba az önce attığım görsel tam yüklenmemiş. Dışkısı şu an bu şekilde. Hiç yem yemiyor ama sürekli su içiyor. Birkaç götürdüğümüz veteriner de “kuşlarla pek ilgilenmediklerini” söylediler. Sizin bir bilginiz var mı Merve Hanım? Birkaç yerde probiyatik tedavisini okudum. İşe yarar mı?

Ekli dosyalar

• 56CB3B38-57D9-47BF-8E2D-E41C4DBC6939.jpeg
    56CB3B38-57D9-47BF-8E2D-E41C4DBC6939.jpeg
    964.8 KB · Görüntüleme: 41
Kanlı dışkı göremiyorum ama kanlı dışkı genelde koksidiyozda olur. Ancak diğer anlattıklarınızda başka hastalık belirtilerine işaret edebilmekte. Probiyotikler aslında bir ilaç değil ve hastalığa yakalanmadan önce kullanılan ürünler. Ancak şimdide kullanırsanız zararı olmaz fakat bir ilaç olmadığından hastalığa da çözüm olmaz. Kuş yem yedi mi? Mutlaka beslenmeli.

Kanlı dışkı göremiyorum ama kanlı dışkı genelde koksidiyozda olur. Ancak diğer anlattıklarınızda başka hastalık belirtilerine işaret edebilmekte. Probiyotikler aslında bir ilaç değil ve hastalığa yakalanmadan önce kullanılan ürünler. Ancak şimdide kullanırsanız zararı olmaz fakat bir ilaç olmadığından hastalığa da çözüm olmaz. Kuş yem yedi mi? Mutlaka beslenmeli.
Yemedi bugün hiç. Ama çok su içiyor.

Durumu göründüğü üzere iyi değil. Sizin şimdilik yapabileceğiniz tek şey kursaktan beslemek ancak onun için de elle besleme aparatınızın olması gerek. Youtubedan video izlemeden yapmayın. Yanlış yerden mamayı basarsanız direkt ölebilir. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve ılık su ile muhallebi kıvamına getirip şırıngaya çekin. Kuş yemeye tenezzül ediyorsa sadece şırınga ucuyla da yer. Ama mutlaka beslenmeli yoksa üzgünüm ama sabaha çıkamayabilir bu haldeyken.

Durumu göründüğü üzere iyi değil. Sizin şimdilik yapabileceğiniz tek şey kursaktan beslemek ancak onun için de elle besleme aparatınızın olması gerek. Youtubedan video izlemeden yapmayın. Yanlış yerden mamayı basarsanız direkt ölebilir. Haşlanmış yumurta sarısını, mısır unu ve ılık su ile muhallebi kıvamına getirip şırıngaya çekin. Kuş yemeye tenezzül ediyorsa sadece şırınga ucuyla da yer. Ama mutlaka beslenmeli yoksa üzgünüm ama sabaha çıkamayabilir bu haldeyken.
Çok teşekkür ederim. Biraz patates haşlayıp yedirdik. Sizce onun sakıncası olur mu?

Kuşun durumu nasıl acaba? Çok merak ettim. İnşAllah daha iyidir...
Gece kafesine koymadık. Sıcak tutması için kalın bir giysiye sardık. O şekilde uyudu. Sabah düne göre daha iyiydi. Su içmesi de iyi ama yemek konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Dışkısı hâlâ ishal şeklinde. İnşallah toparlanacak.

Gece kafesine koymadık. Sıcak tutması için kalın bir giysiye sardık. O şekilde uyudu. Sabah düne göre daha iyiydi. Su içmesi de iyi ama yemek konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Dışkısı hâlâ ishal şeklinde. İnşallah toparlanacak.
Allah'ım kuşunuza acil şifalar, size de sabırlar versin. Toparlanır İnşAllah. Moralinizi yüksek tutun 🌹

Rica ederim. Sakıncası olmaz, karnının doyması iyi bile olur
Tekrar rahatsız ediyorum Merve Hanım ama bugün kuşumuzda ayak tutmama gibi bir sorunla karşılaştık. İshali için ilaç veriyorduk onun etkisi mi diye düşünüyoruz. Önceki günlere göre çok daha iyiydi ama birden sol tarafına eğilmeye başlıyor. Kanatlarını açıyor, hareket edemiyor. Yapabileceğimiz bir şey biliyor musunuz?

Tekrar rahatsız ediyorum Merve Hanım ama bugün kuşumuzda ayak tutmama gibi bir sorunla karşılaştık. İshali için ilaç veriyorduk onun etkisi mi diye düşünüyoruz. Önceki günlere göre çok daha iyiydi ama birden sol tarafına eğilmeye başlıyor. Kanatlarını açıyor, hareket edemiyor. Yapabileceğimiz bir şey biliyor musunuz?
Estağfurullah, ilacın adı neydi? Belki hastalığındam dolayı belkide dozajı fazla geldiyse duyarlılık gösteriyordur. Kuş besleniyor mu? Video atabilir misiniz kuşa bakmak istiyorum merak ettim

Geri