Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum hasta, titreme var

josefcann

Yeni Üye
İyi günler herkese,
Muhabbet kuşum da titreme var güneşe koyana kadar soğuk algınlığı sanıyordum ama geçmedi. Uçmayı bıraktı bazen kanatlarını kaldırıyor çırpınıyor onun haricinde devamlı kanatları titriyor ve kafa biraz yüksekte duruyor. Acil yardımlarınızı bekliyorum size zahmet.
IMG_20230416_133729.jpg

Bu gece başladı yeni artmaya başladı. Şimdi yemin önüne koydum yedi güzelce tüneğe çıkardım tekrar titreme başladı.

Sizi korkutmak ve yanlış yönlendirmek istemem ama bana opisthotonos gibi geldi. Titreme, başın geriye doğru kalması belirtileri onu gösteriyor. Şayet dediğimse; sinirsel bir durum ve acilen kuşlardan anlayan bir veterinerin görmesi gerekir.

Çok teşekkür ederim, yarın veterinerlik fakültesine götüreceğim yarına kadar yapacak birşey yok sanırım :(

Çok sağolun hocam şimdide nefes alıp verirken sorun yaşıyor onun için yapabileceğim birşey var mı ? Yarın fakülteye gidene kadar böyle durmasını istemiyorum :(

Ayrıca yıllarca kuş beslemiş bı akrabamız aspirinden bahsetti ama muhabbet kuşları için uygunmu nasıl ne ölçüde kullanılır

Hocam inşallah geçte olsa okur cevap verirsiniz.Kuş kafeste zemine koydum ama 2 saatte 4 kere zeminde sağa sola vurarak çırpındı elime alıp sakinleştiriyorum kalp atışları yavaşlıyor ismi hasret hasret dedikçe gözlerinde bilinci tekrar geldiğini farkediyorum böyle birşey yaşadınız mı hiç ?

Tünekte duruyor ama titriyor istemsiz çırpınıp sağa sola vurduğu için zemine koyuyorum 5 oldu istemsiz çırpındığı durdurmaya çalışıyorum ama çırpınırken acayip şekilde kasıldığı için dokunamıyorum

Onun için bu gece uyumuyorum ilk işim fakülteye götürmek olacak memlekete izne geldim dinlenmek için ama lanet hastalık hem kuşu hem beni mahvetti :( Sorun şu fakültede aradığımı bulamazsam ne yapacağım. Yurtdışı bir doküman buldum son çare ona başvuracağım antibiyotik kullanımı nasıl oluyor kuşlarda bir bilginiz var mı ?

Yurtdışında online olarak da bakabiliyorlar ama ücreti vs nasıl ödenir bilemiyorum.
Kafanıza göre antibiyotik kullanmayın. Çünkü hem neyi olduğunu tam bilmiyoruz hem de şayet veteriner başka bir ilaç verirse öncesinde ilaç kullanması uygun olmaz. Yeni ilaca başlamak için kuşu dinlendirmek zorunda kalırsınız bu da tedavisinde gecikmeye yol açar. Birde imkanınız varsa; belki duymuşsunuzdur İzmir'de çok ünlü bir kuş veteriner kliniği var. Orası sizin kuşunuz için en iyi seçenek olacaktır. Aksi taktirde normal bir veteriner kliniğinin bu durumdan anlayacağını sanmıyorum.

Kuşum yoğun bakımda inşallah kurtarır kendine gelirse neler yapıldığını anlatırım.

Geri