Karadeniz Pet

Muhabbet kuşumun solunum sıkıntısı

stardust

Yeni Üye
Merhabalar, 5 yaşında dişi muhabbet kuşum var. 6 gün önce hastalandı. Tüyleri kabarık bir şekilde tabana inmişti. ileri geri sallanıyordu. Çok kötü durumdaydı. Veterinerle telefonda görüştük. 5 gün boyunda Augmentin antibiyotiği azıcık kırıp suyla ezip sabah akşam verdik. Cumartesi gecesi son kez ilacı verdik. Suyuna multivitamin her zaman koyuyorum devam ediyorum. Yeminden yiyor. Dün de baya enerjikti. Ama hala kuyruğu yukarı aşağı hareket ediyor. Hızlı nefes alıp veriyor. Ve dün gece nefes alırken sesler çıkarıyordu. Antibiyotiğe devam etmeli miyim bilmiyorum. Ya da başka bir ilaç mı denemeliyim? Bu kadar antibiyotik kuşu yormaz mı?

Bir de gagasının sağ yanında bir şişlik oluştu. Eti görünüyormuş gibi. Bir fikri olan olur mu? Ne sürmeliyim? Fotoğraflarını eklicem. Fotoğrafta gagasının solunda.

5 yıl boyunca sadece bir kere ishal olmuştu onu da ishal ilacıyla kısa zamanda çözmüştük. Başka da hiç hasta olmadı.O yüzden bilgilerim sınırlı. Lütfen yardımcı olun.

Ekli dosyalar

• MicrosoftTeams-image (1).jpg
    MicrosoftTeams-image (1).jpg
    176.2 KB · Görüntüleme: 22
  • MicrosoftTeams-image.jpg
    MicrosoftTeams-image.jpg
    192.9 KB · Görüntüleme: 22
Son düzenleme:
Veterinerle bugün tekrar görüştüm. Geçmemiş demekki 5 gün daha augmentin devam edelim dedi. Ama emin olamadım. Sizce ne yapmalıyım?

Kuyruğunda sekme ve düşüklük var mı? Nefes aldıkça kuyruk senkronize olarak (anormal) şekilde hareket eder. Normalden daha düşük durur. Gözlemleyerek bilgi verebilir misiniz?

Videosunu ekledim. Normalde kuyruğu daha şiddetli sallanıyor. Bir de arada değişik bir ses geliyor nefes alırken.

Video linki

Sanmıyorum. Oturduğum yerde 10 tane veteriner aradım. Hepsi kuş bakmıyoruz dedi. Sonrasında arkadaşım, köpeğinin veterinerine yönlendirdi.

Bu arada kuşunuzun eşi var mı?
Dişi bir kuşunuz varsa kuyruk sekmelerinde vs akla ilk gelen şey yumurtası olup olmamasıdır. Lakin kanatları düşük durmuyor ve popo kısmında şişlik yoksa solunumu göz önüne alabiliriz.

ya neler yaşadım bilseniz :) kuşa yeni kafes almaya çıkmıştım. Sonra gittiğim petshopta muhabbet kuşları vardı yavru. 5 yıl yalnız bıraktım hasta olduğunda da çok üzülünce alsam bir tane erkek kuş diye düşünürken satış yapan kişi de al iyi olur vs dedim küçük değil mi 3 aylık severler mi sever onlar anne şefkatiyle yaklaşır dedi. kavga ederlerse geri getirirsin aldığını dedi. Bir gazla geçen perşembe albino 3 aylık bir erkek kuş aldım. Satışçının dediğine göre bir saat dişi kuşumun kafesine koyup dişi kafesin üstünde erkek içeride kalacak sonra dişiyi erkeğin yanına koyman gerek dedi. Yaptım o şekilde. Sonra dişi kuşum erkek olanı gagaladı. Böyle olunca ayırdım kafeslerini. Ama dişi kuşum hep dışarıda gezer hiç kapatmam kapısını. Erkek kuşun kafesinin üstüne gelip onu hala gagalamaya çalıştı. Geri vermek de istemedik birden onu da sevdik. Bir de dişi ne zaman hareket etse erkek yeni kuş heyecanlanıp korkmaya başladı. Şimdi odalarını da ayırdım. Burası ayrı bir hikaye oldu. Braz cahilliğime geldi açıkçası. Şimdi iki tane yalnız kuşum oldu diye üzülüyorum :(

Evet orası ayrı bir dava oldu :)

Bir de şeyi sorsam şimdi 10 gün ara vereceğiz ya ilaç vermeye daha kötüler mi ilaç vermediğim için? Çünkü solunum problemi diye düşünüyorum. Arada ıslık sesi gibi sesler de çıkarıyor. Hızlı nefes alıp veriyor.

Evet orası ayrı bir dava oldu :)

Bir de şeyi sorsam şimdi 10 gün ara vereceğiz ya ilaç vermeye daha kötüler mi ilaç vermediğim için? Çünkü solunum problemi diye düşünüyorum. Arada ıslık sesi gibi sesler de çıkarıyor. Hızlı nefes alıp veriyor.
Evet ilerleyebilir ama üst üste ilaç kullanımı da iyi değil. Bir hafta da olsa biraz dinlenmesi gerekir.

Tamamdır öyle yapıyım. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Yanağındaki şişlikle ilgili bir fikriniz var mı?

daha net fotoğraf çekmeye çalışayım buradan yine gönderirim

merhaba, kuşunuz nasıl oldu? benim kuşumda da vikvik sesleri vardı tuzlu su bilmem ne solunum yolunu açacak her şeyi yaptım şu an ses falan kalmadı tuzlu suyu da bıraktım, bıraktığım gibi sanki arada yine vik sesi duyuyorum çok nadiren. solunumu için herhangi bir ilaç kullandınız ve faydasını gördünüz mü?

merhaba, kuşunuz nasıl oldu? benim kuşumda da vikvik sesleri vardı tuzlu su bilmem ne solunum yolunu açacak her şeyi yaptım şu an ses falan kalmadı tuzlu suyu da bıraktım, bıraktığım gibi sanki arada yine vik sesi duyuyorum çok nadiren. solunumu için herhangi bir ilaç kullandınız ve faydasını gördünüz mü?
selamlar, eczaneden tetradox aldım. Kapsülü açıp 4 parçaya bölüp suyuna döktüm. 5 gün boyunca 12 saatte bir değiştirdim. Sonrasında 3 gün prebiyotik, 3 gün vitamin şeklinde devam ediyorum. Bugün vitaminin 2. günü. Fakat hala hızlı nefes alıp veriyor ve kuyruğu az da olsa yukarı aşağı hareket ediyor. Bazen de vik vik ses çıkarmaya devam ediyor. Bazıları ilacı ikinci verişlerinde düzeldiğini söylemiş. Ben de ikinci konusunda kararsızım. Ne yapacağımı bilmiyorum şuan için.

selamlar, eczaneden tetradox aldım. Kapsülü açıp 4 parçaya bölüp suyuna döktüm. 5 gün boyunca 12 saatte bir değiştirdim. Sonrasında 3 gün prebiyotik, 3 gün vitamin şeklinde devam ediyorum. Bugün vitaminin 2. günü. Fakat hala hızlı nefes alıp veriyor ve kuyruğu az da olsa yukarı aşağı hareket ediyor. Bazen de vik vik ses çıkarmaya devam ediyor. Bazıları ilacı ikinci verişlerinde düzeldiğini söylemiş. Ben de ikinci konusunda kararsızım. Ne yapacağımı bilmiyorum şuan için.
benim kuşun da kuyruğu oynuyor, nereden geldi bu hastalık bir türlü anlayamıyorum. bence ikinci sefer antibiyotik vermeyin ağır gelebilir. direkt solunum ilacı verin. çünkü antibiyotiğin çözmeyeceği mesele yok görüldüğü üzere antibiyotiklik durum yok. ben veterinere danışmıştım böyle solunum sıkıntıları mantardan ve sindirim bozukluklarından da olur demişti. o yüzden şu an mantar ilacı kullanıyorum kuşuma bugün son gün. yarın probiyotiğe başlayacağım. ilaçtan mıdır yoksa burnuna damlattığım tuzlu sudan mıdır vikleme sesi geçmişti. dün sanki yine aşırı heyecanlanınca vik sesi duydum. tuzlu suyu bırakmıştım. ben vik vik sesini düzenli olarak duymaya başlarsam direkt solunum ilacına başlayacağım artık. vik vik sesi bir şey değil astıma çevirirse o zaman iş kötü.

ben de bu hastalığın nereden geldiğini anlayamadım. Solunum ilacı dediğiniz nedir? Ya da mantar ilacı dediğiniz? Kuşum çok hızlı nefes alıp veriyor. Şimdilik ilaçlara bir ara vermeliyim bence de. Yoruyorum yazık yavrumu. Ya da galiba en iyisi bayramdan sonra başka bir veterinere götürmek olacak.

benim kuşun da kuyruğu oynuyor, nereden geldi bu hastalık bir türlü anlayamıyorum. bence ikinci sefer antibiyotik vermeyin ağır gelebilir. direkt solunum ilacı verin. çünkü antibiyotiğin çözmeyeceği mesele yok görüldüğü üzere antibiyotiklik durum yok. ben veterinere danışmıştım böyle solunum sıkıntıları mantardan ve sindirim bozukluklarından da olur demişti. o yüzden şu an mantar ilacı kullanıyorum kuşuma bugün son gün. yarın probiyotiğe başlayacağım. ilaçtan mıdır yoksa burnuna damlattığım tuzlu sudan mıdır vikleme sesi geçmişti. dün sanki yine aşırı heyecanlanınca vik sesi duydum. tuzlu suyu bırakmıştım. ben vik vik sesini düzenli olarak duymaya başlarsam direkt solunum ilacına başlayacağım artık. vik vik sesi bir şey değil astıma çevirirse o zaman iş kötü.
ben de bu hastalığın nereden geldiğini anlayamadım. Solunum ilacı dediğiniz nedir? Ya da mantar ilacı dediğiniz? Kuşum çok hızlı nefes alıp veriyor. Şimdilik ilaçlara bir ara vermeliyim bence de. Yoruyorum yazık yavrumu. Ya da galiba en iyisi bayramdan sonra başka bir veterinere götürmek olacak.

Geri