Karadeniz Pet

Muhabbet kuşunun kursak iltihabı hastalığı hakkında

cicikuşfıstık

Yeni Üye
Merhabalar , muhabbet kuşum yaklaşık bir buçuk ay önce klimaya maruz kaldı 4 saat boyunca. Ertesi gün kusmaya başladı ama enerjik ve konuşkandı. Kuşçulara sorduğumuzda ilk başta eş istiyor dendi. Sonra geçmeyince yaklaşık 3 buçuk hafta önce veterinere götürdüm ve kursak mantarı olduğu söylendi. Antibiyotik, vitamin ek olarakta toz olarak antibiyotik verdiler kullandık kusması durulmuştu. Birde bir yem değişikliği yapmıştım önceki yeminden bulamadığım için. Sonra kullandığım marka yemi bulamadım ve yine eski markadan yetişkin kuş yemi aldım çok yemedi onu ama kusmuyordu. Daha önceki yemin aynısını bulunca karıştırarak vermeye başladım ve bugün tekrar ufak ufak kustuğunu farkettim. Fakat baya konuşuyor ve hareketli. Birde kuş çok kaşınmaya başladı ve kakasını yemişti. Parazitini yaptıracağım fakat acaba mantar geçmedi mi ? Tekrar antibiyotik kullanmak doğru olur mu? Sorunun ne olduğunu nasıl anlayacağım? Yardımcı olabilir misiniz? İlk kullanılan yem markası gold wings daha sonradan ve şuanda aldığım yem ise vitacraft. Son olarak suyuna birkaç damla sirke koydum.

merhaba benim kusumda da kursak mantari var veterinerin size verdigi antibiyotigin ve vitaminin adi ne

Merhaba, kusması kokulu muydu? Birde kuşun videosunu ve yeni yapılmış dışkısını atar mısınız? Yem değişikliğinden kaynaklı sindirim sorunuda olmuş olabilir ama kursak mantarı tektar nüksedenilen bir hastalıktır.
Ayrıca yem değişikliği zorunlu olmadıkça önerilmez. Gold wings çok kullanılan bir marka, internet üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.
Gritli kuş kumu ve probiyotik kullanıyor musunuz?

evet kokuluydu kusmugu ama yemi kustuktan sonra degistirmistim kus kumu ve probiyotik vermiyorum videosunu aksam ekliyim birde bonnie marka yem kullaniyorum o kotu mu ki biliyor musunuz

evet kokuluydu kusmugu ama yemi kustuktan sonra degistirmistim kus kumu ve probiyotik vermiyorum videosunu aksam ekliyim birde bonnie marka yem kullaniyorum o kotu mu ki biliyor musunuz
Market yemlerini tavsiye etmem. Ben gold wings kullanıyorum memnunum, dal darı vitamin be probiyotik ile destekliyorum.
Kusması kokulu derken öncekiler değil em güncel kusması mı kokuluydu?

Market yemlerini tavsiye etmem. Ben gold wings kullanıyorum memnunum, dal darı vitamin be probiyotik ile destekliyorum.
Kusması kokulu derken öncekiler değil em güncel kusması mı kokuluydu?
evet kokuluydu ben dal dari ve marul da veriyorum arada cok hizli hizli yiyor iki kusum var ikisinede ayri ayri koyuyorum kendininkini bitiriyor obur kusumun yemegini yemeye calisiyor acaba o yuzden de olabilir mi kusmasi fotografini da ekliyim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20230818_164103_Gallery.jpg
    Screenshot_20230818_164103_Gallery.jpg
    868.7 KB · Görüntüleme: 28
evet kokuluydu ben dal dari ve marul da veriyorum arada cok hizli hizli yiyor iki kusum var ikisinede ayri ayri koyuyorum kendininkini bitiriyor obur kusumun yemegini yemeye calisiyor acaba o yuzden de olabilir mi kusmasi fotografini da ekliyim
Olabilirdi ama kokulu olması hastalığının tekrar nüks ettiği ihtimalini daha da güçlendirir. Kuşlarınız aynı kafesteyse mutlaka kuşları ayırın.
Kusma tekrarlanırsa be yine kötü kokuluysa hastalık ihtimali üzerine yoğunlaşın. Bu süreçte probiyotik ile destekleseniz çok iyi olurdu. Aşağıya tablo ekliyorum. Onu hem bu kuşunuza hemde sağlıklı kuşunuza düzenli kullanın, faydasını görürsünüz.
Polish_20230814_211925118.jpg

Olabilirdi ama kokulu olması hastalığının tekrar nüks ettiği ihtimalini daha da güçlendirir. Kuşlarınız aynı kafesteyse mutlaka kuşları ayırın.
Kusma tekrarlanırsa be yine kötü kokuluysa hastalık ihtimali üzerine yoğunlaşın. Bu süreçte probiyotik ile destekleseniz çok iyi olurdu. Aşağıya tablo ekliyorum. Onu hem bu kuşunuza hemde sağlıklı kuşunuza düzenli kullanın, faydasını görürsünüz.
Ekli dosyayı görüntüle 68877
cok teşekkür ederimm🙏

ya ben fotograf ve video yukleyecektim ama dosya boyutu cok buyuk yaziyor ben size tarif edeyim diskisi koyu yesil hafif uzun gibi kusum da gozlerini kirpistiriyor uykulu gibi ama otmesi falan normal ama ogurme hareketleri yapiyor

@gozdeeee hanım ilk başta aslında ben konu sahibine soru sormuştum. Siz cevap verince direkt bildirimden tıkladığım için sizi uyarmadan konuya devam etmiş bulundum. Size söylediklerim aynen geçerli olmakla birlikte kendi konunuza yazarsanız, oradan devam edelim. Zira bu konu @cicikuşfıstık ait, başta olan karışıklılığı devam ettirmeyelim. Anlayışınıza teşekkür ederim, dediğim gibi kendi konunuza yazarsanız bende oradan devam edeceğim.

Merhaba, kusması kokulu muydu? Birde kuşun videosunu ve yeni yapılmış dışkısını atar mısınız? Yem değişikliğinden kaynaklı sindirim sorunuda olmuş olabilir ama kursak mantarı tektar nüksedenilen bir hastalıktır.
Ayrıca yem değişikliği zorunlu olmadıkça önerilmez. Gold wings çok kullanılan bir marka, internet üzerinden kolayca temin edebilirsiniz.
Gritli kuş kumu ve probiyotik kullanıyor musunu

Gritli kuş kumu ve probiyotik kullanıyor musunuz?
Merhaba kokulu değil. Yeni kusması Perşembe günü oldu ve çok azdı 2 kere kustu. Daha sonrasında kusmadı. Veterinere tekrar götürdüm dış parazit yaptı ve tüy dökemediği için olduğunu belirtti. Şırınga da iki adet ilaç verdi ama isimlerini hatırlamıyorum birde aloe veralı bir damla verdi. Kuşum çok agresifleşti sanırım tüy dökemediği içinmiş. Bende fotoğraf yüklemeye çalıştığımda uyarı alıyorum dosya boyutu büyük diye. Gold wings yemini çok beğenmedi gibi yemedi o yüzden tekrar vitacraft aldım bu yeme alıştırabilir miyim? Kuş kumu edindim 2 -3 haftadır kullanıyorum. Dışkısı normal yeşil, beyaz renkte fakat sanki sıvı biraz fazla gibi hissettim. Resimleri nasıl ulaştırabilirim?

Ekran görüntüsü alıp tekrar yüklemeyi deneyin olacaktır. Yine olmazsa hızlıresim.a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz. Probiyotik kullanıyor musunuz? Kullanmıyorsanız onu da mutlaka temin ediniz. Yukarıdaki tablodaki ürünler kalitelidir, hepsini temin ederseniz faydalı olur. Kum beyaz ve inci yapılı değildir umarım, grit kum olmalı

Merhaba , resimleri yükledim birde bir video yükledim. Peki yukarıda belirtilen ürünleri ne kadar sürede bir kullanmalıyım?
https://hizliresim.com/dk2vfu4 bu kuş kumu
https://hizliresim.com/jm6da8k kuşun resmi
https://hizliresim.com/ps9z05n bu dışkı
https://hizliresim.com/hl29d3c bu resimde de geçen hafta Perşembe günü kusması var. Kuşlar tüy dökme dönemlerinde de kusuyor dedi doktorumuz ama doğru mu bilemedim. Videosunu da yüklemek istedim canlılığını ve konuşmasını görün diye ama yapamadım.

Kur kusmasıyla hastalık kusmasını ayırt edebiliyor musunuz?
Tablodaki ürünleri ömrü boyunca kullanabilirisniz, her kuş sahibin ve her sağlıklı kuşun kullanması hereken ürünler.
Kuş kumu olarak gardenmix'in grit kuş kumunu alınız. Bunun faydası olmaz.
Kuşunuz fotoğrafts maşallah iyi duruyor. Video için de stremable.com a yükleyip linkini buraya atabilirsiniz

Ayırt edemiyorum , nasıl ayırt edebilirim? Belirttiğiniz ürünleri tedarik edeceğim en kısa sürede. Videoyu yükleyemedim siteye kayıt yapmaya çalışıyorum fakat ekranı açmıyor. Başka bir alternatif site var mıdır? Veya telegram gibi?

Ayırt edemiyorum , nasıl ayırt edebilirim? Belirttiğiniz ürünleri tedarik edeceğim en kısa sürede. Videoyu yükleyemedim siteye kayıt yapmaya çalışıyorum fakat ekranı açmıyor. Başka bir alternatif site var mıdır? Veya telegram gibi?
Linkini bıraktığım konuyu okuyup, videoları izleyin. Kur kusmasıyla hastalık kusmasını ayırt edebilirsiniz. YouTube a yükleyin isterseniz

Merhaba merve hanım , sanırım kur kusması bizim kuşunki. Ama biraz fazla yapıyor resmi yüklüyorum ama bu yemde çok yapıyor sanki tekrar eski yeme dönsem zarar verir mi? Şu anda vitacraftla karışık veriyorum komple gold wings versem olur mu? Aşağıya kustuğu yemi koydum. Sanki bu yemden sonra oldu gibi geliyor.

Ya da ilaçlar yapıyor olabilir mi? Doktorumuzun verdiği ilaçlar pazar gidicek en son geçen hafta cuma gittik ama onun öncesinde 3 hafta oldu herhalde yine ilaç kullandık.

Kur kusması da olabilir, ilaçlardan da olabilir, yem kaynaklı da olabilir. Kusarken görmeniz bunu kanıtlar ancak. Kafes alanı dar, ortadaki ürün uygun gelmedi bana. Normal bir salıncak daha uygun olacaktır.
Hangi yemi daha çok sevdiyse onu verin ve sık yem değiştirmek iyi değildir. Bir tanesinde karar kılıp ona devam ediniz. Probiyotik ve gritli kuş kumu temin edin. Kafesimde görünen kum işe yaramaz. Probiyotik de bağırsak florasına iyi gelecektir.

Geri