Karadeniz Pet

35 40 günlük yavru muhabbet kuşu beslenme önerisi

onrsnc

Yeni Üye
Beslenme konusunda önerileriniz nedir? Çok tecrübem yok. Henüz 35 40 günlük bir yavru. Yeni sahiplendim.Yönlendirebilir misiniz ?😊

Genel anlamda diğer konunuzda attığım tablodaki vitamin ve probiyotiklerini ihmal etmeyin. Meyve sebze yiyebilir. Yararlı ve zararlılar listesi forumumuzda var. Meyveleri yıkadıktan sonra ıslak vermeyin, peçete ile nemini mutlaka alın. Haftada bir iki gün kesme şeker boyutunda yemesi kafi. Haftanın bir günü dal darı yiyebilir. Hem sağlıklı bir üründür hem de kuşlar bayılır. Kızıl sarı fark etmez ama kızıl bir tık daha vitaminlidir. İshale iyi gelir, kilo almasına yardımcı olur. Sürekli verirseniz yem yemeyip onu ister ve yağlanma yapabilir. O yüzden haftada bir gün bir dal yeterlidir. Haftanın bir günü yumurta maması verebilirsiniz. Kapalı yem alınız. Yemin tohum çeşitliliği güzel olsun. Eksikler varsa ekstra alıp siz karıştırabilirsiniz.
Kafeste kalamar kemiği mutlaka bulunmalı.
Gritli kuş kumu da olmalı. Sindirime iyi gelir. Beyaz ve ince ince yapılı olmasın. Mineral blok isteğe bağlı kullanılabilir. Kireç gibi olan gaga taşlarını kullanmayınız. Suyunu günlük olarak değiştirin ve suluğu iyice yıkayın. Hazır su kullanın. Yemlikte yem kabukları çoğaldıkça düzenli olarak üfleyin. Taktiben iki güne bir olabilir. Ballı kraker diye satılan ürünü kesinlikle almayın ve ömrü boyunca vermeyin. Kursak mantarına davetiye çıkartır.
Beslenmeyle alakalı değil ama eklemek isterim. Mümkün olduğunca kafes tülü kullanmayın. Tırnak takılmaları, ayak kırılmaları çok fazla oluyor çünkü tül yüzünden.
Tünekler mutlaka kalın ve tahta tünek olmalı. Plastik tünek kullanmayın, ayaklarını yara yapıyor. Kafeste oyuncak, salıncak vs olsun. Kafes içinde ayna olmasın.

Aklıma gelenler bunlar sorunuz olursa sorabilirsiniz :)
İyi forumlar ✨

Harika bir anlatım olmuş emeğinize sağlık. Bir kaç sorum daha olacak. Petshopcum Quick marka Energu Block(Sarı renk) almamı söyledi ve tünekler için kumlu tüneklik varmış tüneklere takılıyormuş onu tavsiye etti. Ne düşünüyorsunuz kafeste olmalı mı bu enerji bloku vs ?

Harika bir anlatım olmuş emeğinize sağlık. Bir kaç sorum daha olacak. Petshopcum Quick marka Energu Block(Sarı renk) almamı söyledi ve tünekler için kumlu tüneklik varmış tüneklere takılıyormuş onu tavsiye etti. Ne düşünüyorsunuz kafeste olmalı mı bu enerji bloku vs ?
Teşekkür ederim,
İki üründe tamamen ticaret ürünü ve zararlılar. Enerji bloğu yapay ve çabuk bozulan,küflenen bir ürün. Kalamar kemiği mutlaka olmalı ve mineral blok ise isteğe bağlı olabilir. İsteğe bağlı diyorum bazıları yapay yapıştırıcı ile yapıştırıyorlar ama ben kullanmayı tercih ediyorum. Ballı kraker gibi zararlı bir ürün değil.
Kumlu tünekte ayaklarını tahriş ediyor, kuşa huzursuzluk veriyor ve hiç gerek yok. Onun yerine kalın tahta tünekler törpüleme görevi görür. Mineral blok üzerine çıktıkça vs de törpüleniyor. Yine çok uzarsa son çare olarak tırnak kesilebilir ki ben kuşumun tırnağını hiç kesmedim. Kestikçe daha da sık uzar maalesef.

Geri