Karadeniz Pet

Baskın dişi?

Titan10

Yeni Üye
Merhaba benim bir erkek muhabbet kuşum var onun yanına 10 gün önce dişi bir kuş aldım. Dişi kuşu alırken yanında daha büyük bir kafeste aldım. Petshopta erkek kuş yanımdaydı kendi kafesindeydi ve aldığımız dişi kuşu erkeğin kafesine attık ve eve geldim. Eve geldiğimde erkek kuşum dişiye ayak atıyordu kur yapıyordu dişide istemiyordu haliyle. Hemen iki kuşuda yeni kafese aldım ayak atmayı bıraktı erkek kuşum, dişinin yanına çekinerek gidiyor ve dişi hafif gagalayarak kovuyor erkeği ama bazende erkek kusarak besliyor dişi kuşu. Bir kaç gün önce kafese bir yuvalık aldım dişi yuvalığın deliğine gelip yuvayı inceledi baktı beğendi herhalde girip çıkıyorda. Şimdi asıl soruma geliyorum.
Dişi kuş çiftleşmek istiyorsa bile baskın olduğu için erkeği yanına pek yaklaştırmıyor olabilir mi? Dediğim gibi erkek kusarak besliyor dişiyi ama çok korkarak besliyor. Dediğim gibi erkek kuşum kendi kafesinde ayak falan atıyordu. İkisini erkeğin kafesine mi koymalıyım(erkeğin kafesi ufak) yoksa dişiyi erkeğin kafesine alıp erkeği yuvalık olan kafeste(büyük olan) mi bırakmalıyım?

b85i3gx.png

agbgu85.png

Son düzenleme:
Edit: görsel eklemek için yazmıştım, ilk posta ekledim görseli kusura bakmayın. Birde yaşları falan uygun mu acaba daha detaylı görsel yükleyebilirim isterseniz.

Son düzenleme:
Aslında erkeğin sürekli vakit geçirdiği kafese dişinin sonradan gelmesi ideal olanıdır ama madem küçük vs diyorsunuz, o zaman büyük olan kafeste kanlı kavga olmuyorsa sorun olmaz. Dişi yuvalığa girip incelemeye başlamışken bir değişiklik daha yapmayın derim. Erkek korkarak da olsa besliyormuş sonuçta.

Teşekkürler cevabınız için. İkisini rahatsız etmeden bir süre daha gözlemlemeye devam edeceğim. Bu süreçte onları günde bir saat kadar salmak uygun olur mu? Birde yaşları ve cinsleri hakkında bir fikriniz var mı görselden anlaşılabiliyor mu?

Teşekkürler cevabınız için. İkisini rahatsız etmeden bir süre daha gözlemlemeye devam edeceğim. Bu süreçte onları günde bir saat kadar salmak uygun olur mu? Birde yaşları ve cinsleri hakkında bir fikriniz var mı görselden anlaşılabiliyor mu?
Rica ederim.
Bencede zaman tanımak daha sağlıklı olur.
Yavru beklentiniz varsa bir süre dışarı salmayın. Hatta kafeste salıncak, oyuncak vs varsa onları çıkartın ki ilgilerini sadece birbirlerine versinler. Tüneği de 1 taneye indirebilirsiniz.
Yaşlarını net tahmin etmem zor ama uygun görünüyorlar. Lutino dişi olan kızgınlaşmış görünüyor. Mutasyonu gereği yaşını net bilemiyorum. Yeşil spangle erkek de aynı şekilde yetişkin en az bir yaşı var. Yerli görünüyorlar.
Dişi olan tüyde b vitamini takviyesi yapmanız iyi olacak.

Merhaba dişi kuşumla erkek kuşum çiftleştiler sanırım ve bu ayın 1 inde ve 3 ünde dişi kuş iki yumurta yaptı. Başlarda dişi yumurtalarla ilgilenip arada bir kuluçkaya yatıyordu ancak son bir haftadır yumurtalarla ilgilenmeyi bıraktı. Bu arada ikinci yumurtadan sonra bir kaç kez çiftleştiklerine şahit oldum. Şimdi bu iki yumurtalardan artık yavru çıkmaz diye düşünüyorum. Yumurtaları yuvalıktan alıp yavruluğu çıkarmalı mıyım yoksa dişi acaba yumurtlamaya devam eder mi?