Karadeniz Pet

Çiftleşme ama yumurta gelmemesi

Papağanaşkına

Yeni Üye
Merhaba
1 çift sultanım vardı 1 kere kuluçka geçirdiler ardından en az 4 ay civarı yuvalık takmadım hastalık olduğu için. Sağlıklarına kavuştukları zaman yuvalığı taktım çiftleşmeler başladı dişide yumurta belirtileri vardı popo şişkinliği hariç 1 ayı geçince yumurtlamayacağına kanaat getirdim ve ayırdım.
Asıl sorum şu çiftleşme olmasına ve yumurta belirtisi göstermesine rağmen neden yumurta gelmedi? İlk kuluçka da 6 veya 7 yumurta yaptı ilk üçü net kızgınlık yumurtasıydı kalanı eşiyleyken çiftleştiğinde muhtemel döllüydü fakat kuluçkadan kaldırmak zorunda kaldım hastalandıklarında ikinci kuluçkayı ise göremedim maalesef sebeplerini ve çözümlerini belirtirseniz çok sevinirim 🙏🏻

Sanırım çiftleşmişler, yumurtlama belirtisi varmış ama 1 aydır yumurtlamamış. O da çıkarmış yuvalığı.
Bazen olabiliyor. Tekrar yuvalık takın.
Ben olsam dişiyi birkaç hafta ayırıp tekrar eşinin yanına koyarım.
Evet aynen o şekil oldu.. Yuvayı çıkarıp ayırmıştım biraz da anlaşmazlık olduğu için hatta erkeği değiştirmeyi düşünüyordum tekrar denemeli miyim sizce? İlk kuluçkaları esnasında oldukça birbirlerine ve yumurtalara ilgililerdi

Benim Sultan papağanlarımda da durum aynı . 6 ay oldu yuvalığı çıkartalı . Düzenli olarak günde 2-3 çiftleşme gerçekleşmesine rağmen dişi kuşum yumurtlamadı. Benim düşünceme göre bazı dişi sultan papağanları yumurtalıklarını kontrol edebiliyor. Ben çiftleşe bilirim fakat yumurtaların döllenmesine ve yumurtlamaya ben karar veririm. diyor. 😀 Benim görebildiğim kadarı ile doğada yaşayan bir çok kuş türü bunu gerçekleştire biliyor. Şu sıralar havaların sıcak gitmesi ile bir çok kuş yuva yapmaya başladı ve bazıları yumurtladı . Bahçemizde bulunan 2,5 metrelik sık iğne yapraklı çam ağcının dallarının arasına bir çift kumru yuva yapmış , görebildiğim kadarı ile dişi 1 tane yumurtlamış.

Benim Sultan papağanlarımda da durum aynı . 6 ay oldu yuvalığı çıkartalı . Düzenli olarak günde 2-3 çiftleşme gerçekleşmesine rağmen dişi kuşum yumurtlamadı. Benim düşünceme göre bazı dişi sultan papağanları yumurtalıklarını kontrol edebiliyor. Ben çiftleşe bilirim fakat yumurtaların döllenmesine ve yumurtlamaya ben karar veririm. diyor. 😀 Benim görebildiğim kadarı ile doğada yaşayan bir çok kuş türü bunu gerçekleştire biliyor. Şu sıralar havaların sıcak gitmesi ile bir çok kuş yuva yapmaya başladı ve bazıları yumurtladı . Bahçemizde bulunan 2,5 metrelik sık iğne yapraklı çam ağcının dallarının arasına bir çift kumru yuva yapmış , görebildiğim kadarı ile dişi 1 tane yumurtlamış.
😂😂😂 Benimde aklıma benzer olarak gelmişti de adını koyamamıştım olabilir cidden