Karadeniz Pet

Darı dışında ek gıdaya nasıl alıştırılır.

doganay

Yeni Üye
Merhaba dişi lutino erkek sarı df 1 yaşında çiftimi 1 ay önce aldım. Şu an 5 yumurtaları var. Yumurtlama dönemi boyunca yumurta maması yeşillik gibi takviyeleri veriyorum ancak daha önceki sahibi hiç bu gıdaları vermediğinden asla yemiyorlar.Yavrular çıkınca sadece darı ile beslenmelerinde sorun olur mu? Alıştırmak için ne yapmalıyım?
Diğer sorum daha önce bu renk ve ırk kombinasyonlarında besleyenler varsa ne renkte yavrular verir çiftim?

Merhaba dişi lutino erkek sarı df 1 yaşında çiftimi 1 ay önce aldım. Şu an 5 yumurtaları var. Yumurtlama dönemi boyunca yumurta maması yeşillik gibi takviyeleri veriyorum ancak daha önceki sahibi hiç bu gıdaları vermediğinden asla yemiyorlar.Yavrular çıkınca sadece darı ile beslenmelerinde sorun olur mu? Alıştırmak için ne yapmalıyım?
Diğer sorum daha önce bu renk ve ırk kombinasyonlarında besleyenler varsa ne renkte yavrular verir çiftim?
Yumurta maması derken haşlanmış yumurta mı yoksa hazır mama mı?

Haşlanmış yumurta ve havuç rendesi

Her kuşun karakteri farklıdır. Kimi mamaya bayılır kimi pek yemez.
Ayrıca kötü bir koku varsa da kuşlar rahatsız olup yemek istemeyebilir.

Haşlanmış yumurtayı sade verin. Eğer rendeliyor iseniz rendelemeyin,rendelemeden veriyor iseniz rendeleyerek servis edin. Yumurta soğumuş olsun ama.
Sebzeleri rendeleyerek veriyor iseniz rendelemeden verin,örneğin bir iki yaprak ıspanağı yıkayın suyu süzülünce kafese temiz bir mandal yardımı ile tellere tutturun.
Mesela ben kuşlara rendelemeden veriyorum onlar o şekilde yiyor kendileri kopararak.
Yumurta mamasıdır sebze mamasıdır bunlar da maksimum 2 saate kadar tüketilebilir sonra çöpe dökün.
Ayrıca yumurtalar bayatsa da yemek istemiyor olabilirler.

Mamanın yapılış şekli ve servis tarzı önemli.