Karadeniz Pet

Dişi kuş yuvalık zeminini yemle kapladı

Cigdemmm

Yeni Üye
Merhabalar,

Dişi kuşum 26 Aralık'tan beri yuvalıkta, 8 yumurtası var. Yuvalık zeminini erkek kuşun getirdiği yemlerle kapladı. Fotoğraf ektedir.

Yumurtlamadan önce benim hazırladığım mısır granüllerini ve çam talaşlarını hep yuvalıktan dışarı atmıştı.

İlk yumurtası gelince sadece 1 kaşık kuş kumu koymuştum belki bu sefer dışarı taşımaz diye.

15 gündür yuvalığa hiç dokunmadım.

1- Bu yemler küflenir mi, mikrop bakteri oluşturur mu?

2
- Bir yolunu bulup yuvalıktan dışarı çıktığında, yuvalığı temizlemem gerekir mi? kum, talaş, granül vs başka bir zemin koymalı mıyım?

3- Yavrular çıkana kadar böyle mi kalsın?

Yuvasını bozduğum için bu durumdan hoşlanmayabilir diye korkuyorum.

Önerilerinizi rica eder, iyi haftalar dilerim.

not: fotoğrafta bir yumurtada görünen pembelikler, pancarlı bir sebze öğününden bulaşmış.

Ekli dosyalar

• nest.jpg
    nest.jpg
    815.5 KB · Görüntüleme: 23
Yuvalıkta folluk varmı hani şu ortası çukurlu olan kaptan birde yaptığınız hata çok büyük bir hata kuş yumurtlamadan önce talaş koymalıydınız yumurtalara çıplak el ile dokunmayın başka bir sorunuz varsa sorabilirsiniz ha birde nyuvalık kapalı olsun

Yanlış anlamadıysam o yemler. Erkek kuşun ağzından çıktı değil mi, yani kursakda birikilen yemleri oraya kusup biriktiyor. Doğru anladıysam eğer o yemleri kuşlar tekrar yerse kursak mantarına davetiye çıkartmış olursunuz. Kursakdan geri gelen yemler bir daha yenmemeli. Ve anne baba görmeden yuvalığı temizleyebilirsiniz. İyi de olur.

Yuvalıkta folluk varmı hani şu ortası çukurlu olan kaptan birde yaptığınız hata çok büyük bir hata kuş yumurtlamadan önce talaş koymalıydınız yumurtalara çıplak el ile dokunmayın başka bir sorunuz varsa sorabilirsiniz ha birde nyuvalık kapalı olsun
Yuvada folluk var.
Yukarda da söyledim ama anlatamamışım demek ki. Yumurtlamadan önce ben zaten granül koydum attı, talaş aldım onu da dışarı attı. Zemine ne serdiysem dişi kuş kendisi istemedi dışarı attı.

Ayrıca yine yukarda dediğim gibi zaten korkuyorum endişe ediyorum, henüz yumurtalara da yuvalığa da hiç dokunmadım. Yuvalığın kapağı da normalde hep kapalı duruyor.

Başka bir sorum yok aslında yukarda sorduğum soruların cevabını merak ediyorum. Tekrar yazayım

1- Bu yemler küflenir mi, mikrop bakteri oluşturur mu?

2
- Bir yolunu bulup yuvalıktan dışarı çıktığında, yuvalığı temizlemem gerekir mi? kum, talaş, granül vs başka bir zemin koymalı mıyım?

3- Yavrular çıkana kadar böyle mi kalsın?

Yanlış anlamadıysam o yemler. Erkek kuşun ağzından çıktı değil mi, yani kursakda birikilen yemleri oraya kusup biriktiyor. Doğru anladıysam eğer o yemleri kuşlar tekrar yerse kursak mantarına davetiye çıkartmış olursunuz. Kursakdan geri gelen yemler bir daha yenmemeli. Ve anne baba görmeden yuvalığı temizleyebilirsiniz. İyi de olur.
anne ve babanın görmeme ihtimali yok çünkü nöbet değişimi yaparlar yumurtaların başı boş olmaz ve ayrıca kafes yuva temizlenmesi yumurtalara zarar vermelerine sebep olur

Aynen öyle doğru anlamışssınız. Teşekkür ederim bilgi için

dişi kuş atıyorsa yapacak birşey yok ve evet ilk olarak yemler küflenebilir kursakdan çıkdığı için kursak mantarı yapabilir 2. olarak tekrar talaş ekleyin dikkatlice zemin değiştirmeyin yavrular çıkana kadar öyle kalırsa daha iyi

anne ve babanın görmeme ihtimali yok çünkü nöbet değişimi yaparlar yumurtaların başı boş olmaz ve ayrıca kafes yuva temizlenmesi yumurtalara zarar vermelerine sebep olur
Evdeki durumları bilmiyoruz, bazen tek kalma ihtimalleri olabiliyor. Ayrıca sahibine çok alışkınsa eğer hızlıca temizlik olabiliyor. Yedek yuvalığın bire bir aynısını ayrı bir yerde hazırlayıp yumurtalar hızlıca diğer kaba alınırsa sorun olmaz.

Hocam yedek folluk alın bir tane az miktar talaş ekleyin poşete gerek yok normal alıp yeni foolluğa alabilirsiniz yumurtaları

Geri