Karadeniz Pet

Forpus papağanı morluk

bilal.kircali

Yeni Üye
Merhabalar bugün bir tane forpus papağan aldım, ayağındaki morluğu görmedim. Görülmeyecek birşey değil ama aldık bir kere. Eve getirince farkettim. Geri götürmekte istemedim, buna iyi gelebilecek bir tedavi öneri olan var mı?

Ekli dosyalar

• 20230708_131833.jpg
    20230708_131833.jpg
    590.8 KB · Görüntüleme: 8
Tüneği sıkmıyor, üzerine basıyor ama. Genelde tek ayağının üzerinde, duruyor. Kafese tırmanırken ağzı ile destek alıp tırmanıyor.

Tüneği sıkmıyor, üzerine basıyor ama. Genelde tek ayağının üzerinde, duruyor. Kafese tırmanırken ağzı ile destek alıp tırmanıyor.
Tünek ya da parmak kavrama varsa incinmiş olma ihtimali yüksek. Krem vs ile büyük ölçüde yol alınır. Ancak kavrama hiç yoksa kırık olma ya da kaslarıyla alakalı bir durum olabilir. Şişlik de var sanki. Bu durumda veterinere götürülüp röntgen çekilmeli ve doğru yerden sarılmalı. Veteriner uygun görürse boyunlukta takar. Aksi taktirde yanlış kaynarsa kalıcı bir engeli olur. Yazık olur kuşa. Röntgen için kuşlardan anlaması gerekmez, çoğu veteriner çekebilir.

Şişlik için dolgit krem sürebilirsiniz ve yemini suyunu yakın yere asın, evde pek yapacak işlem yok maalesef. Mutlaka veteriner görsün bence.

Geri