Karadeniz Pet

Koksidiyoz tedavisi yanıt vermiyor.

Aysenurddd

Yeni Üye
Merhaba. Dişi muhabbet kuşumda siyah ve ishal şeklinde dışkılama, iştahsızlık, tüy kabarması gözlemlediğim için koksidiyoz tedavisine başladım. Sulphamezatine ilacından 6-7 damla suyuna damlatıyorum. Ama şuan 4. günde ve değişen bir şey olmadı. Yem kırmıyor bu nedenle çekirdek ve yumurta veriyorum. İlgilendiğimde sosyal davranışlar sergiliyor. Sulphamezatine ilacını şırıngaya dolduruyorum ve iğnesini takarak suya damlatıyorum. Damlalar küçük oluyor bu nedenle. İğnesini çıkarıp damlatsam daha mı doğru olur? Birde başka kullanabileceğim ilaç, vitamin vs. Yemesi-yememesi gereken gıda var mı? Teşekkürler.

Dozajlar önemli miktarından az kullanılmışsa etkisi de o derece azalacaktır. Dediğiniz gibi damlaları az gelmiş olabilir.
Bu süreçte kafesindeki mineral blok, kalamar kemiği veya gaga taşı gibi ürünleri tüketmedi değil mi?

Tüketmedi. Bugün veterinerden tavuklar için kullanılan koksidiyoz ilacı aldım. Onu kullanmamı tavsiye etti. İnşaallah iyi gelir.

Merhaba. Veterinerden aldığım tavuklar için olan koksidiyoz ilacı dişi muhabbet kuşuma iyi geldi. Ama dışkı yeşil dönmesine karşın etrafında ıslaklık-sıvı var. Bunun sebebi ne olabilir? İlaç dışında herhangi bir takviye vs kullanmıyorum. İlacın içinde K vitamini varmış. 5 gün önce sulphamezatine kullandım 3 gün kadar. Ama fayda etmediği için bahsettiğim ilacı kullanıyorum 5 gündür.

Geri