Karadeniz Pet

Kursakta Cisim Sıkışması

Ahmet Gürbüz

Yeni Üye
Herkese merhaba. Yaklaşık 4 yaşındaki erkek muhabbet kuşumun yaklaşık bir haftadır kusarmış gibi kafasını sallamasından şüphelendim sonraki günlerde direncinin düştüğünü fark ettim ve suluğuna probiyotik ile sirke ile suyu karıştırıp iki damla ağızdan verdim. Sonrasında gagasından bir koku geldiğini fark ettim ve bugün veterinere götürmeye karar verdim. Veterinerde röntgende kursakta sindiremediği bir cisim olduğu anlaşıldı. Kusarak bu cismi çıkarabilmesi için bir şuruptan iki damla damlattı ağzından. 24 saat içinde kusup cismi çıkartamazsa ameliyat ile alınması gerektiği söylendi. tabi ameliyattan çıkamama riskini de söylediler. Böyle bir hastalık hakkında internette pek bir şey bulamadım. Konuya hakim arkadaşlardan bilgi vermesini rica ediyorum.

Bu konuya dair çok hakim birileri olacağını sanmıyorum. Çünkü çok sık başa gelen bir durum değil maalesef 😕 peki nerede ikamet ediyorsunuz gittiğiniz veteriner kanatlılardan anlayan mı öncelikli soru bu olması lazım. Birde cisim ne yutmuş acaba

İstanbul Beylikdüzündeyim. Ne yuttuğunu veterinerde anlamadı. Hali hazırda başka hasta kuşları ameliyat edebilen bir veteriner. Kusturmak için ekstra neler yapılabilir? Veteriner şurup damlatmıştı kusması için ama hala kusmadı.

Normalde de zaten kuşlar çok çabuk kusan canlardır. Kusmak onlar için yeme içme gibi çok doğal bir durum. Oyuncağa parlak cisimlere bildiğiniz üzere hep kusarlar. ama ekstra kusturmak için ne yapılır hakim değilim. Burda bilen arkadaşlar yorumda bulunsunlar 🙏🏻 İki seçeneğiniz var ya ameliyat olacak yada cisim içerde kalacak. Ameliyatta yaşam konusunda yüzde elli şans var diyorsunuz. Peki cisim içerde kalırsa nasıl bir sonuç bekliyor. Bu tamamen size bağlı ama eğer cisim içerde kalıp sonucu kısa vadede ölüm olursa ameliyatı tercih ederdim.

Cisim ona acı veriyormuş, halsizlik yapıyor. Ama şu an uçuşu falan azalsada devam ediyor. Veterinerin yönlendirmesiyle ekstra olarak katıksız sırf elma sirkesi de damlattım ağızdan mikropları gidermesi için. Cisim çıkmazsa yada alınmazsa zamanla yemek yememeye ve tabi ölüme gidebilirmiş. Yarın veterinere gidene kadar kusar mi göreceğiz, normalde eşine gün aşırı yada iki günde bir kusup yem verir.
Normalde de zaten kuşlar çok çabuk kusan canlardır. Kusmak onlar için yeme içme gibi çok doğal bir durum. Oyuncağa parlak cisimlere bildiğiniz üzere hep kusarlar. ama ekstra kusturmak için ne yapılır hakim değilim. Burda bilen arkadaşlar yorumda bulunsunlar 🙏🏻 İki seçeneğiniz var ya ameliyat olacak yada cisim içerde kalacak. Ameliyatta yaşam konusunda yüzde elli şans var diyorsunuz. Peki cisim içerde kalırsa nasıl bir sonuç bekliyor. Bu tamamen size bağlı ama eğer cisim içerde kalıp sonucu kısa vadede ölüm olursa ameliyatı tercih ederdim.

Sirke kullanımını kanatlı uzmanlar kesinlikle önermiyor. Ama sizin durum daha farklı olduğu için bir şey diyemicem. Umarım verdiği şurup sabaha kadar kusturur. Minik cana şifa olur 🙏🏻 Gelişmelerden haberdar ediniz.

Bugün veterinere gittim durumunun değişmemesi üzerine ameliyata girmesine karar verdim, az da olsa yaşama şansı vardı. Diğer yandan belki bugün belki yarın zayıflayan bedeni nedeniyle hayatını kaybedecekti. Maalesef başarılı operasyon sonrası uyandırma sürecinde kalbi dayanamamış 😢. Kursağındaki cisimi veteriner hekim ilk başta ağzından almayı denemiş başarısız olunca kesip almışlar. İçinden çıkan tek bir parça cisim değil bir çok şey var kumaş ve tiftik oarçaları gibi şeyler ve tespit edilemeyen şeyler tıkamış zamanla. Aynı tıkanan lavobo gider borusu gibi. Zaman zaman üstümüz konduğunda giysilerimizdeki tiftikleri hızlıca gakkalardı. Buna bugüne kadar hep engel oldum. Ama zamanla kaçırdığı kumaş veya tiftik parçaları buna sebep oldu. Bu diğer kanatlı canlarımıza sahip herkesin daha çok dikkat etmesine vesile olsun. Benim neşem, yoldaşım, tesellim oldu...Şimdi geride kalan eşine bakmalıyım. Benim için duygusal olarak çok zorlu bir süreç oldu. Lütfen kuşlarınızın kumaş, tiftik parçaları yememelerine dikkat edin. Sağlıcakla kalın.

Bugün veterinere gittim durumunun değişmemesi üzerine ameliyata girmesine karar verdim, az da olsa yaşama şansı vardı. Diğer yandan belki bugün belki yarın zayıflayan bedeni nedeniyle hayatını kaybedecekti. Maalesef başarılı operasyon sonrası uyandırma sürecinde kalbi dayanamamış 😢. Kursağındaki cisimi veteriner hekim ilk başta ağzından almayı denemiş başarısız olunca kesip almışlar. İçinden çıkan tek bir parça cisim değil bir çok şey var kumaş ve tiftik oarçaları gibi şeyler ve tespit edilemeyen şeyler tıkamış zamanla. Aynı tıkanan lavobo gider borusu gibi. Zaman zaman üstümüz konduğunda giysilerimizdeki tiftikleri hızlıca gakkalardı. Buna bugüne kadar hep engel oldum. Ama zamanla kaçırdığı kumaş veya tiftik parçaları buna sebep oldu. Bu diğer kanatlı canlarımıza sahip herkesin daha çok dikkat etmesine vesile olsun. Benim neşem, yoldaşım, tesellim oldu...Şimdi geride kalan eşine bakmalıyım. Benim için duygusal olarak çok zorlu bir süreç oldu. Lütfen kuşlarınızın kumaş, tiftik parçaları yememelerine dikkat edin. Sağlıcakla kalın.
Mesajları okurken acaba kursağa mama basılsa yuttuğu cismi mideye yollayabilir miyiz diye düşünüyordum ki vefat ettiğini okudum. Böyle bir durum olsa bunu veteriner söylerdi zaten. Siz elinizden geleni yapmışsınız. Başınız sağolsun, huzur içinde uyusun 🙏

Mesajları okurken acaba kursağa mama basılsa yuttuğu cismi mideye yollayabilir miyiz diye düşünüyordum ki vefat ettiğini okudum. Böyle bir durum olsa bunu veteriner söylerdi zaten. Siz elinizden geleni yapmışsınız. Başınız sağolsun, huzur içinde uyusun 🙏

Sağolun, teşekkür ederim.🙏

Bu bilgilendirme için size çok çok teşekkür ederim. Çünkü üzerimdeki polar tarzı kıyafetleri sürekli tiftikliyor oğlum. 😔 Çok üzüldüm Zorlu bir süreç daha önce yaşadığım için sizi çok iyi anlıyorum başınız sağolsun 😔🙏🏻

Geri