Karadeniz Pet

Kusum cok fazla kustu,diskisi beyaz renkte ve cok halsiz.

tekuygar

Yeni Üye
Merhaba,normalde cok hareketli,konuskan,saglikli ve keyifli olan kusum bu sabah kalktigimda cok halsizdi.Biraz kafesinden saldim ancak hicbiryere ucmadi direkt koynuma geldi.Uyur gibiydi gozleri kapaliydi ben de tekrar kafesine goturdum ve bayagi bi kustu.Kafesini sterilize edip temizledim suyuna da 20 damla kadar diarrhea cozeltisi koydum sindirim problemi varsa diye.Veterinere goturmeme ailem sicak bakmiyor,ve yasadifim yerde kus veterineri de yok maalesef.Diskisini ve kusmugunu ekledim.Iyi gunler.

Ekli dosyalar

• Screenshot_2023-04-15-16-12-10-728_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-04-15-16-12-10-728_com.whatsapp.jpg
    619.9 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_2023-04-15-16-12-07-235_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-04-15-16-12-07-235_com.whatsapp.jpg
    479.5 KB · Görüntüleme: 18
  • Screenshot_2023-04-15-16-12-02-521_com.whatsapp.jpg
    Screenshot_2023-04-15-16-12-02-521_com.whatsapp.jpg
    517.9 KB · Görüntüleme: 17
Kusmugunda koku yoktu,ozellikle baktim.Diger diskilari normal renkte, kivami ise katiydi nispeten.Kustugundan beri bir sey tuketmedi maalesef.Soyle oldu,kafeste yaklasik bi 2 dakika 10 sn araliklarla kustu,bir daha da kusmadi.Yeni bir yem markasina gecmistim gecen hafta,belki bir sey ifade eder sizin icin yazmak istedim.

Kusmugunda koku yoktu,ozellikle baktim.Diger diskilari normal renkte, kivami ise katiydi nispeten.Kustugundan beri bir sey tuketmedi maalesef.Soyle oldu,kafeste yaklasik bi 2 dakika 10 sn araliklarla kustu,bir daha da kusmadi.Yeni bir yem markasina gecmistim gecen hafta,belki bir sey ifade eder sizin icin yazmak istedim.
Zorunlu olmadıkça yem değişikliği yapılmamalı. Kusma çoğu hastalıkta görülebildiği gibi, düşük bir ihtimal de olsa yem değişikliği kaynaklı da olabilir. Beyaz dışkı pankreas sorunlarından kaynaklıdır ve acil tedavi gerektiren bir durumdur. Kusmanın eşlik etmesi kuşunuzda birden fazla hastalık olabileceği ihtimalini aklıma getirdi. Gün içinde diğer dışkılarını da gözlemleyin. Ve mutlaka beslenmeli

Tamamdir.Bir veteriner hekime basvuracagim,ilginiz icin tesekkurler.

Evet öncelik olarak danışılması iyi olur.
Şayet imkanınız yoksa ve beyaz dışkıları gözlemlerseniz buradaki konunuzu güncelleyin. Aslına bakarsanız beyaz dışkı spesifik olarak direkt pankreas sorunu olduğunun sinyalini veriyor. Ancak tek bir tane olması tereddüt ettirdi.
Konuda belirttiğiniz veteriner imkanınızın kısıtlılığına istinaden diyorum; pankreas problemlerinde pankreoflat kullanılıyor. Şayet gözlemleriniz sonucu dışkılarında olumsuz bir ilerleme kaydederseniz o ilaca başlamanız faydalı olacaktır. İlaç kullanımı için yine konunuz üzerinden yazabilirsiniz.
Bu arada kuşunuzda uyuklama, kabarma ve iştahsızlık varsa kursak beslemesi yapmak öncelik olmalı. O yüzden mutlaka beslenmeli dedim çünkü her neyi olursa olsun karnı aç olduğu zaman dayanma gücü düşer.

merhaba,diskisi hala beyaz.bolgemedeki veterinerler normal falan diyor.babama es istiyor ondan kusuyor falan demisler babam da disi almis.diger hayvan icin de uzuluyorum,titreyerek uyur konumdaydi ve hicbir sey yemiyordu erkek olan.pankreas tedavisi icin ne yapabilirim ve kursak beslenmesi ne yapabilirim nolur yardim edin :(

merhaba,diskisi hala beyaz.bolgemedeki veterinerler normal falan diyor.babama es istiyor ondan kusuyor falan demisler babam da disi almis.diger hayvan icin de uzuluyorum,titreyerek uyur konumdaydi ve hicbir sey yemiyordu erkek olan.pankreas tedavisi icin ne yapabilirim ve kursak beslenmesi ne yapabilirim nolur yardim edin :(
Kur kusmasıyla hastalık kusması bambaşka şeylerdir. Yeni alınan kuşu kesinlikle evdeki kuşla aynı kafese koymayın. Ona da hastalık bulaştırırsınız. Kuşunuzun birden fazla problemi var gibi görünüyor. Yeni dışkılarını atınız. Ve kuşun tünekte videosunu ekleyiniz.

Yem yemeye basladi ve kusmuyor bi 2 saattir.disi kusu maalesef hic besleyemedim daha.Ayirmam zorunlu mu?

Yem yemeye basladi ve kusmuyor bi 2 saattir.disi kusu maalesef hic besleyemedim daha.Ayirmam zorunlu mu?
Evet ayırmanız zorunlu. Sizin yerinizde olsam yeni kuşu vakit kaybetmeden aldığım yere geri götürürdüm. Çünkü veterinere götürülme imkanı olmayan ve hali hazırda evde başka bir sorunu olan kuş varken, yeni kuşa çok yazık olacak.

Erkek olanin enerjisi yerine geldi surekli kur yapiyor,disi olani beslemek alistirmak istiyorum sureci nasil yonetebilirim?Elimle yedirmeyi denedim disi olana fakat yemedi

Erkek olanin enerjisi yerine geldi surekli kur yapiyor,disi olani beslemek alistirmak istiyorum sureci nasil yonetebilirim?Elimle yedirmeyi denedim disi olana fakat yemedi
Çift kuşları alıştırması biraz daha zor oluyor. Ayrı odalarda eğitim verirseniz işiniz kolay olur.
Ancak hasta olan kuş şu an için daha önemli.
Dışkıları hala beyaz mı?

Geri