Karadeniz Pet

Kuşum hasta tüylerini kabartıyor ve titriyor

zeynep828262

Yeni Üye
Merhaba kuşum bir kaç gündür kendini şişirip Hafif titriyordu keyifli olduğu için ve çok rahat uçtuğu için geçici olduğunu düşündüm ama 2 gündür çok halsiz yemini yemiyor kendini kabartıp titriyor ya da kabarık halde durup gözlerini açıp kapatıyor. Dışkısı da hafif sulu ve koyu yeşil gibi.Eşi 3 aya yakın süre once öldü onda kursak mantarı vardı. Bu kuşa da geçmiştir demişti veterinerler eşine verdiğimiz ilaçlardan bu kuşa da vermiştik eşi öldükten sonra bir süre gözlemledik ama hiçbir belirti olmadığı için geçtiğini düşündük acaba onunla alakalı olabilir mi ama kusmuyor hâla sadece dilini gagasına sürtme haraketi yapıyor. Ne olmuş olabilir 3-4 tane veteriner gezmiştik diğer kuşum için ama hiçbiri çok da anlıyor gibi değildi bu yüzden buraya sormak istedim bir de

Merhaba kuşum bir kaç gündür kendini şişirip Hafif titriyordu keyifli olduğu için ve çok rahat uçtuğu için geçici olduğunu düşündüm ama 2 gündür çok halsiz yemini yemiyor kendini kabartıp titriyor ya da kabarık halde durup gözlerini açıp kapatıyor. Dışkısı da hafif sulu ve koyu yeşil gibi.Eşi 3 aya yakın süre once öldü onda kursak mantarı vardı. Bu kuşa da geçmiştir demişti veterinerler eşine verdiğimiz ilaçlardan bu kuşa da vermiştik eşi öldükten sonra bir süre gözlemledik ama hiçbir belirti olmadığı için geçtiğini düşündük acaba onunla alakalı olabilir mi ama kusmuyor hâla sadece dilini gagasına sürtme haraketi yapıyor. Ne olmuş olabilir 3-4 tane veteriner gezmiştik diğer kuşum için ama hiçbiri çok da anlıyor gibi değildi bu yüzden buraya sormak istedim bir de
Kanatlı kuş veterinerine gidilir kuşlar için. Yaşadığınız yeri söylerseniz kanatlı veterineri tavsiye edebiliriz.

İstanbul Anadolu Yakasındakiler

Red Kit Pet ve Kuş Veteriner Kliniği,
Galaksi Pet ve Kuş Veteriner Kliniği,
Ümraniye Vetumay Pet ve Kuş Veteriner Kliniği

Avrupa Yakasındakiler

Vetform Veteriner Alternatif Tıp Merkezi,
ABC Veteriner Kliniği,
Şirinvet Kuş Veteriner Kliniği,
Sefaköy Vet-max Kliniği
Meydanpark Pet Kuş Veteriner Kliniği

Bu arada şunları da söylemek istiyorum. Kursak mantarı bulaşıcı bir hastalıktır. Hasta olan kuş başka kuşlarla temas ederse veyahut aynı eşyaları(yemlik,suluk vs) kullanılmış ise diğer kuşa da hastalık geçebilir. Kursak mantarı tedavi edilmezse iyileşmesi zor bir hastalıktır. Belirtiler, halsizlik,kabarma,öğürme veya kusma,iştah kaybı,ishal,dışkıda enfeksiyon,ağızda kötü koku,salyalı ekşimsi kusmuk,ayakta duramama,zayıflama...
Bu mantar kuşun kursağını çok etkiliyor,mantarlar gaz üretiyor ve kursağı balon gibi şişiriyor kuşun iştahı gidiyor. Tedavi edilmezse hızlıca ilerliyor ve sonu ölümle sonuçlanabiliyor maalesef. O yüzden kafesinizi Virkon S veyahut muadil dezenfektan ile temizleyin. Virkon s bakterileri mikropları öldürür.
Ayrıca sürekli ağızda dil çevirme döndürme hareketi varsa bu da trikomonis hastalığının belirtilerindendir. Kuşun ağzında lezyonlar pamukçuklar oluşur ve kuş ağızdan atmaya çalışır. Bu hastalık da ciddi bir hastalıktır. Ayrıca kursak mantarı başka hastalıklara da davetiye çıkarabilir ve birden fazla hastalık yaşanabilir. O yüzden kuşunuzu kanatlı alanında bilgili veterinerlere götürürseniz bu daha doğrudur. Sıradan veterinerlere gitmeyin, birçoğu kuştan anlamıyor.

İstanbul Avrupa yakasına gelebilirseniz vetform veteriner kliniği var kanatlı uzmanıdır kendisi eğer gelebilirseniz dmden veteriner hocamızın WhatsApp numarasını iletebilirim.
Gozde hocamız'ın kendi kullandığı homeopatik ilaçlar kuslara hiçbir zararı olmayan ilaçlardır bilginize

Geri