Karadeniz Pet

Kuşum sadece yem yiyor...

okn

Yeni Üye
Arkadaşlar muhabbet kuşum sadece yem kabındaki yemi yiyor. Yemine karşı iştahı var, bol bol yiyor ama başka hiç bir şey yemiyor. Hatta suyu bile ne kadar içtiğinden emin değilim.

Yem olarak Versele Laga kullanıyorum, güzel güzel tüketiyor onu. Fakat kafesine sebze asıyorum, meyve adıyorum, ufak ufak ceviz-badem kesiyorum ayrı bir kaba koyuyorum, zilli hiç yanaşmıyor bile. Geçen hafta sırf meraktan Jungle'ın ballı çubuklarından aldım yamyam gibi saldırdı ama onun da sağlıklı olmayabileceğine dair şeyler okumuştum. Taze meyve sebzeden de vitamin alsa çok mutlu olacağım.

Bu arsızı nasıl alıştıracağım ben yemden başka şeyler yemeye? Üzülüyorum böyle olunca, vitamin almıyor gibi hissediyorum. Öyle elimden yesin, avcumdan içsin gibi bir derdim yok, kafesinde kabından yesin yeterli bana.

Su konusu da ayrıca canımı sıkıyor, haftada iki gün vitamin de veriyorum, multivitamin ve probiyotik, onları bile ne kadar içtiğinden emin değilim (ufak kızım sık sık kafesinin dışından kuşla oynadığı için suyunun bir kısmı dökülüyor olabilir, o yüzden kesin bir şey söyleyemiyorum ama susuz yaşayamaz sanırım değil mi, illa ki içiyordur, her gün de tazeliyorum suyunu... )

Bir de banyo kabı aldım arkadaşa ama oralı bile olmadı... Oraya girmesini sağlamanın bir yolu var mıdır, bir de içine konulacak suyun seviyesi ve sıcaklığı hakkında bilgi paylaşabilecek olan olursa çok sevinirim.

Saygılar

Merhaba, rahat olun siz görmeden mutlaka içiyordur. Zaten gün içinde az içerler, birini siz uyanmadan içiyordur eminim :)
Hatta benimki bi sabah 7 gibi içer sonra 11 gibi çoğu kez bu iki saatte denk geldim 😂
Her kuş farklı saattlerde içer hatta düzensiz içer ama mutlaka içer.

Meyve konusunda inatçıysa biraz sıkıntı. Meyve üzerine yem koyun veya kafes dışındayken siz yiyormuş gibi yapın. Tele asılması veya mama kabında vermeniz bile etkili olabiliyor açıkçası. Her şeye rağmen yemiyorsa artık multivitaminden alacak vitaminlerini...

Evet ballı kraker kesinlikle vermeyin, onun yerine dal darı verin. Kızıl dal darı, sarıya göre bir tık daha besleyicilik katar.

Banyo kabına gerek yoktu. Hatta dar oluyorlar tavsiye etmem. Onun yerine güzel derin olmayan bir kapta, tabakta göz kararı ekleyin. İçine oyuncağıyla kandırarak suya girmesini sağlayabilirsiniz. Ya da ayna kullanın ayna peşine koşunca suya da girebilir. Marul vs de koyanlar var ama benimkinde işe yaramadı.

• Beğen
Tepkiler: okn
Teşekkürler bilgiler için, deneyeceğim :) Banyo için ayna konusu gerçekten çok mantıklı, nasıl düşünememişim. Yarın hemen test edeyim :)

Geri