Karadeniz Pet

Kuşumun ayağı sıkıştı

Latife Eker

Yeni Üye
Merhaba pazartesi akşam muhabbet kuşumun ayağı dolaba sıkıştı tırnağı çıktı baya bir kanadı ama 1 saat sonra durdu bir daha da kanamadı şuan kafesten çıkıp uçuyor ayağının üzerine rahat basıyor kafesin içinde tünekte duruyor ama çok halsiz ve yem yemiyor 1,2 defa su içtiğini gördüm neden olabilir ayağında parmağı biraz şiş gibi duruyorönüne uzatıyorum yemi istemiyor ekmeği çok sever arada ekmek uzatıyorum çok az didikleyip bırakıyor ne yapabilirim

Merhaba pazartesi akşam muhabbet kuşumun ayağı dolaba sıkıştı tırnağı çıktı baya bir kanadı ama 1 saat sonra durdu bir daha da kanamadı şuan kafesten çıkıp uçuyor ayağının üzerine rahat basıyor kafesin içinde tünekte duruyor ama çok halsiz ve yem yemiyor 1,2 defa su içtiğini gördüm neden olabilir ayağında parmağı biraz şiş gibi duruyorönüne uzatıyorum yemi istemiyor ekmeği çok sever arada ekmek uzatıyorum çok az didikleyip bırakıyor ne yapabilirim
Çok fazla kan kaybetmiştir bir saat sonra durması ciddi bir mesele..
Veteriner imkanınız varsa götürün kan kaybına yönelik müdahale etsinler.
Kanama nüksederse ya da başka bir zaman bir yeri kanarsa mutlaka mısır nişastasına batırın ve kanı durdurun.
Elinizde varsa suluğuna, vitamin veya probiyotik ekleyin.
Şişlik için Dolgit krem sürebilirsiniz.
Fotoğrafına da bakmak isterim..

Bu dünkü hali biraz önce dal darı verdim biraz yedi sabah terramisin sürdüm ama çok fazla elletmediği için az sürebildim kuşumuz ele geliyor ama avuç içinde tutamıyoruz biraz hırçınlaşıyor o yüzden ele alıp sürmem çünkü çok zor

Ekli dosyalar

• IMG_4591.jpeg
    IMG_4591.jpeg
    90.9 KB · Görüntüleme: 13
Bu dünkü hali biraz önce dal darı verdim biraz yedi sabah terramisin sürdüm ama çok fazla elletmediği için az sürebildim kuşumuz ele geliyor ama avuç içinde tutamıyoruz biraz hırçınlaşıyor o yüzden ele alıp sürmem çünkü çok zor

Ekli dosyalar

• IMG_4588.jpeg
    IMG_4588.jpeg
    84.6 KB · Görüntüleme: 15
Veterinerle telefonda görüştüm kanama durduysa onu bizim elimize almamız daha çok stres yapacağı için getirmenize gerek yok dedi

Veterinerle telefonda görüştüm kanama durduysa onu bizim elimize almamız daha çok stres yapacağı için getirmenize gerek yok dedi
Dünden beri hiç kanama olmadı ama sanki çok hafif bir şişlik var ve ayağını sürekli tüylerinin altına alarak sanki o parmağa baskı yaparak durmaya çalışıyor

Bana da şişlik var gibi göründü.
Genelde kan durduysa yapacak bir şey yoktur ama K vitamini takviyesi yapılsa iyi olurdu ve enfeksiyon riski için müdahale edilebilirdi.
Aşağıya tablo ekliyorum en kısa zamanda ürünleri temin edip kullanın. Bağışıklığını düşürmememiz lazım ve ürünler toparlanmasına yardımcı olur, stresini alır ve bağışıklığına iyi gelir.

Ayağını içine çekmesi gayet doğal. Ağrı, sızı gibi durumlarda her kuş yapar onu. Ki bu durumda ayağını içine çekmeseydi şaşırırdım. Yani parmağa baskı yaparak durdurmaya çalıştığından değil. O ayağında ağrı hissettiği için onu çekiyor.

Öncelikle dediğim gibi mutlaka evde mısır nişastası bulundurun. Çünkü kuşunuz biraz toparlayınca tırnağıyla uğraşacaktır tekrar kanatabilir. Yemini suyunu yakınına asın bir müddet hareket alanını kısıtlayın.
Batikonla temizleyin ve Dolgit krem sürün. Ele alınınca çok fazla stres halindeyse biraz rahat bırakabilirsiniz. Ama şişliği gözlem altında tutun ve morarma olup olmadığını da gözlemleseniz iyi olurdu, bunun içinde kanların temizlenmesi lazımdı.

Sürekli bir tırnakla uğraşma, kanatma durumu söz konusu olursa son çare boyunluk takılabilir.
Şimdilik yapacak başka bir şey görünmüyor. Çok geçmiş olsun 💐
Polish_20230814_211925118.jpg

Geri