Karadeniz Pet

Kuşumun dışkı rengi normal mi?

marty

Yeni Üye
Merhabalar, 3 aylık muhabbet kuşum var. Dün akşam dışkısı normaldi. Sabah baktığımda dışkısı gazete kağıdında hafif ıslaklık yapmıştı ve yeşildi. Kıvamı da eskisine nazaran yumuşak.
Enerjisinde bir problem yok. Dün sabah biraz haşlanmış yumurta beyazı vermiştim, onun dışında yeminden ve daldarı yedi. Pencereler evde kapalıydı akşam. Uyurken kafesin üstünü battaniyeyle örtmemiştim üşütmüş olabilir mi?

Veterinere götüreyim mi? Fotoğrafını ekliyorum. Teşekkürler.

Fotoğraf linki: https://www.hizliresim.com/bi46a27

Çok teşekkür ederim renk ve kıvam normale döndü.

Ama bu sefer de kuşum yemleri tüm tüm çıkartmaya başladı gidip bir sürü yem yiyor 1-2 dakika geçtikten sonra kafasını sallayarak sanki sindirememiş gibi öğürüyormuş gibi hepsini etrafa saçarak geri çıkarıyor. Bugün kafesine yeni olarak kuş kumu ve mineral blok alıp koymuştum.

Cevabınız için çok teşekkür ederim endişelenip veterinere götürdüm. Kafesindeki yeni bir şeyin kursakta alerjik reaksiyon yaptığını söyledi antibiyotik verdi. Ben de mineral blok, kalamar kemiği ve kuş kumunu çıkarttım, hangisi bilemedim.

Veteriner ayrıca verdiğim yemin yeterli olduğunu kuş kumuna gerek olmadığını söyledi. Suyuna vitamin koyduğum için mineral bloğa da gerek yok dedi. Forumda bunlar mutlaka koyulsun diyor. Ne yapmam gerektiğini bilemedim.

Cevabınız için çok teşekkür ederim endişelenip veterinere götürdüm. Kafesindeki yeni bir şeyin kursakta alerjik reaksiyon yaptığını söyledi antibiyotik verdi. Ben de mineral blok, kalamar kemiği ve kuş kumunu çıkarttım, hangisi bilemedim.

Veteriner ayrıca verdiğim yemin yeterli olduğunu kuş kumuna gerek olmadığını söyledi. Suyuna vitamin koyduğum için mineral bloğa da gerek yok dedi. Forumda bunlar mutlaka koyulsun diyor. Ne yapmam gerektiğini bilemedim.
İlaç kullanımı esnasında o ürünler çıkartılır ki ilacın etkisi azalmasın. Ancak normal zamanlarda gritli kuş kumu önerilir. Mineral blokla kum aynı işlevi görür. En azından mineral blok daima olmalı. Hem gaga törpülemesi hem de sindirim ihtiyacını gidermek için. Ayrıca vitamin var mineral bloğa gerek diyen bir veterinerin verdiği ilaca ve dediği tavsiyelere güvenmem açıkçası. Adı üstünde mineral blok, vitamin blok değil.
Benim kafesimde iki ürün de var.

O zaman ben ilacı bitince başka bir marka sağlam mineral blok alıp gözetimimdeyken koyayim çok sağolun. Marka tavsiyeniz varsa ondan alırım.
Bugün daha az öğürme hareketi yapıyor ve normalden çok daha enerjik oldu. Sanki stresli gibi hiç yerinde duramıyor bir sağa bir sola gidiyor, bayağı da hızlı uçmaya başladı. Normalde çok sakin uysal bir kuştur pek uçmaz.
Yeminin içinden yem seçiyor yuvarlakları yemiyor ama daldarı yiyor şimdilik sıkıntı yapmadım. 2 haftadır bizimle belki geldiğinde bir hastalığı vardı antibiyotik öyle böyle yanlış teşhis de olsa bir işe yaradı diye umuyorum.🙏

Ekteki markalar iyidir. Mineral blok ve grit kum için bilindik markalardan birini almanız yeterlidir. Ben grit kum olarak gardenmix, mineral blok ve kalamar kemiği olarak ise eurogold kullanıyorum. Memnunum.

Ekli dosyalar

• IMG_20230418_024110.jpg
    IMG_20230418_024110.jpg
    422.5 KB · Görüntüleme: 13
Merhabalar,
Ben antibiyotiğe devam ediyorum ama kuşum hala özellikle sabah kafesinden ilk çıkardığım zaman 1-2 kez öğürme hareketi yapıyor (eskisi gibi yemler fışkırmıyor) sonra geçiyor. O halinin videosunu çekemedim hemen geçiyor çünkü. Burnunu gösterir fotoğraf ekliyorum.

Bu arada sanki biraz ötüşü üzgünleşti ve değişti gibi geldi. Videosunu ekliyorum, ötüşü normal mi sizce? https://streamable.com/39y6nu

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2023-04-24 at 15.56.21.jpeg
    WhatsApp Image 2023-04-24 at 15.56.21.jpeg
    334.9 KB · Görüntüleme: 10
Geri