Karadeniz Pet

Kuşumun kuyruğu sekiyor mu?

Ömür.C

Yeni Üye
Merhabalar, kuşum ile ilgili bir şey danışmam gerekiyor. Yazlık bir yerdeyiz birkaç günlüğüne. Kuşumu evde bırakmak istemediğim için yanımda getirdim. Buradaki sıcaklıklar pek yaz havasında değil. Nem olarak geceleri %75 civarını görüyoruz gündüz vakitlerinde ise %40 oluyormuş hava durumunun dediğine göre. Klima ile oda sıcaklığını 26-27 derecede tutmak için çaba gösteriyorum.(Kuşa hava akışı gelmediğinden eminim) Yine hava durumuna göre dışarısı sabah 6'da 12 dereceymiş. Gündüz vakitlerinde sıcaklıklar kuş için uygun oluyor.

Kuşumda bir süredir bu kuyruk sallanma durumunu gözlemliyorum ama bir hastalık mı yoksa solunum kaynaklı bir durum mu olduğundan emin olamıyordum. Kuşum doğru biliyorsam 6-8 ay civarlarında olmalı. Yakın zamanda tüy dökümümüz vardı 2 kadar uzun tüyünü, 1 orta tüyünü ve sayılmayacak kadar ufak tüy döktü. Tüy dökümünde olmasına bağlamıştım bu kuyruk durumunu. Gervit, entrobac, BT amin forte vs edindim ve düzenli kullanıyorum. Yumurta mamasına daha alıştıramadım, yapıyorum ama yemiyor.

Kuş uyku durumundayken videosunu çektim inceleyip durumunu söylerseniz sevinirim. Dışkısını gün içerisinde paylaşabilirim gerek duyulursa.

Not: video çekilirken dışarıda türünü bilmediğim bir kuş ötüyordu onun sesinden bir kere falan ürküyor.

Kuşum saat 8 gibi kuyruk tüylerinden birisini döktü. Yazdığım metni tekrar okuyunca metinden tüy dönemi bitmiş gibi bir anlam çıkarılabilir gibi geldi. Tüy dönemi bitmedi, bilginize.

Merhabalar, tüy döküm döneminde kuyruk sekmesi daha fazla dikkatinizi çekebilir. Ve aynı şey uyurkende olabilir. Ama videodaki kadar kuyruk sekmesi bana normal geldi. Benim gördüğüm anormal bir sekme yok. O kadarı her kuşta olur.

Tamamdır, normal diyorsanız ben gereksiz endişe edinmişim.

Bir iki sorum daha var ama sanırım bu kategoriye uymuyor olabilirler. Gerekirse yeni konu açabilirim söylemeniz yeterli.

1- kuşum gece vakti dışarıdaki seslerden korkuyor, kafes içerisinde kendi kendine uçuyor. Mecburen karanlıkta yatırmayıp gece lambası kullanıyorum, bir sorun oluşturur mu?

2- kuşu veterinere götürmek istiyorum ama öyle diş dolduran bir şikayeti yok. Öylesine götürüp kontrol vs yaptırma gibi durumlar normal mi? Muayene ücretleri ne durumdadır?

Cevabınız için teşekkür ederim.

Tamamdır, normal diyorsanız ben gereksiz endişe edinmişim.

Bir iki sorum daha var ama sanırım bu kategoriye uymuyor olabilirler. Gerekirse yeni konu açabilirim söylemeniz yeterli.

1- kuşum gece vakti dışarıdaki seslerden korkuyor, kafes içerisinde kendi kendine uçuyor. Mecburen karanlıkta yatırmayıp gece lambası kullanıyorum, bir sorun oluşturur mu?

2- kuşu veterinere götürmek istiyorum ama öyle diş dolduran bir şikayeti yok. Öylesine götürüp kontrol vs yaptırma gibi durumlar normal mi? Muayene ücretleri ne durumdadır?

Cevabınız için teşekkür ederim.
1) Dışarıdaki seslerden korkup çırpındığına emin misiniz? Kendi kendine çırpınıyorsa ve bu devamlı oluyor bit, parazit gibi faktörlerden şüphelenmelisiniz. Bazen sinek vs de konuyır o yüzden korkuyorlar.
Gece lambası odayı fazla aydınlatmıyorsa ve doğrudan kafesin içine doğru ışık gitmiyorsa olur. Ama karanlıkta daha verimli uyuyorlar bence.
2)Bir şikayetiniz yoksa gitmenize gerek yok. Ama götürmek istiyorsanız, taşıma kafesi varsa onunla götürün, güzelce sarın üşümesin.
Vitamin,sprey (zaten spreyler zararlı) vs satmaya çalışırsalar almayın. Yukarıda dediğiniz gervit, entrobac, bt Forte gayet yeterli çünkü.
Fiyatları ilden ile göre hatta klinikten kliniğe göre de değişiyor. Ama ben, yakın zamanda ilk kez gittiğim bir kliniğe ve büyükşehirde; kontrole 150 tl vermiştim. 3 adet ilaçla beraber 550 tl tutmuştu.

1) Dışarıdaki seslerden korkup çırpındığına emin misiniz? Kendi kendine çırpınıyorsa ve bu devamlı oluyorsa bit, parazit gibi faktörlerden şüphelenmelisiniz. Bazen sinek vs de konuyor o yüzden korkuyorlar.
Dışarıdaki seslerden kaynaklı olduğundan eminim. Evimiz cadde üzerinde olduğundan gece vakti son hızda motorcular falan geçiyor onların sesinden çok korkuyor. Yatarken ses gelmeyen bir odaya koyuyoruz fakat koyduğumuz oda evin çıkış kapısının hemen yanında. Bu sefer de sabahları iş, okula giderken bizim seslerimizden ürküyor. Çareyi gece lambası koymakta bulduk. Lambayı koyduğumuzdan beri çırpınma vs yaşanmadı.

2)Bir şikayetiniz yoksa gitmenize gerek yok. Ama götürmek istiyorsanız, taşıma kafesi varsa onunla götürün, güzelce sarın üşümesin.
İlk aldığımızda verilen ufak bir kafesi var onunla götüreceğim. Sonrasında o kafes ufak olduğu için büyük bir kafes almıştık.
Vitamin,sprey (zaten spreyler zararlı) vs satmaya çalışırsalar almayın.
Tamamdır. Bu sprey işinin zararlı olduğunu bilmiyordum, almam.
Fiyatları ilden ile göre hatta klinikten kliniğe göre de değişiyor. Ama ben, yakın zamanda ilk kez gittiğim bir kliniğe ve büyükşehirde; kontrole 150 tl vermiştim. 3 adet ilaçla beraber 550 tl tutmuştu.
Çok teşekkür ediyorum. Düşündüğüm kadar pahalı bir ücret istenmiyormuş, götürme yönündeki kararım sağlamlaştı.

Rica ederim ne demek. Yani belli olmaz tabi ama ben kontrol için 200'den fazla almazlar diye düşünüyorum :)

Evet sprey tarzı ürünleri hiç kullanmayın. Hem strese sokuyor hem de hiç faydaları olmuyor ve kuşların solunum sistemine zarar verebiliyor.

Dışarıdaki seslerden kaynaklı olduğuna eminseniz sorun yok, gece lambası işi çözdüyse yine sorun yok :)
Sesten dolayı korkup uyuyamasındansa, ışıkta uyuması daha mantıklı ve tercihimiz olur.

Geri