Karadeniz Pet

Kuşumun tüyleri kırmızı!

blauxsp2

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar muhabbet kuşum bir yaşından büyük ve erkek. Yaklaşık iki ay önce aldığım dişi kuşla gayet iyi anlaşıyordu. Beraber tüy dökme dönemine girdiler ve baya tüy döktüler. Bende bu sırada b vitamini kanat spreyi vs kullandım. Ancak bugün kuşum çok halsiz. Dişi olan da halsiz gibi ama erkek kuşumun kafasındaki kırmızılık endişelenmeme sebep oldu. Gayet iyi anlaşıyorlardı kavga etceklerini düşünmüyorum. Normal mi kan mı yardımcı olur musunuz?

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    976.4 KB · Görüntüleme: 26
  • image.jpg
    image.jpg
    992.6 KB · Görüntüleme: 24
Merhaba kanatlı sprey asla kullanmamanız gereken bir ürün. Lütfen bu şekilde ürünler kullanmayın bit için kullandıysanız ense damlasına geçin. Kuş tüy dökümünde BT amin Forte temin edin. Eşiyle birlikte aralarındaki kavga kanlı olmaya başladıysa ayırın. Yulaf tohumu darı verebilirsiniz. Takviye olarak ne kullanıyorsunuz?

Bit pire sepreyi kullanmıştım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Kafes içi eşyalarına sıkmam sorun olur mu peki? Eşiyle hiç kavga etmiyor aksine çok iyi anlaşıyorlar yuvalarına yuvalık da taktım hatta. Takviye olarak multivitamin ve B vitamini veriyorum 2-3 günde bir de yeşillik veriyorum

Tüy dökme zamanına bir kere daha girmişti ve yine çubuk çubuk olmuştu kafası ama bu sefer kırmızılı olması tedirgin olmama sebep oldu

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    612.4 KB · Görüntüleme: 16
  • image.jpg
    image.jpg
    679.2 KB · Görüntüleme: 14
Bit pire sepreyi kullanmıştım bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Eşiyle hiç kavga etmiyor aksine çok iyi anlaşıyorlar yuvalarına yuvalık da taktım hatta. Takviye olarak multivitamin ve B vitamini veriyorum 2-3 günde bir de yeşillik veriyorum
2 3 günde bir marul çok olur. Haftada 1 gün vermeniz yeterli olur.

Tüy dökme zamanına bir kere daha girmişti ve yine çubuk çubuk olmuştu kafası ama bu sefer kırmızılı olması tedirgin olmama sebep oldu
Tüy tüpçükleri açılmada sıkıntı yaşıyor olabilir. O yüzden kanama yapıyor ya da kan tutmuş gibi gözüküyor olabilir. @Merve de bi baksın ne diyorsunuz hocam ?

Bir gün salatalık dereotu gibi üç gün sonra maydonoz 2 gün sonra marul tarzında veriyordum yine zararı olur mu acaba bilgi verebilir misiniz?
Evet o kadar yeşillik art arda verilmez her hafta 1 olucak şekilde verin abartmamak kaydıyla 1 hafta maydanoz 1 hafta marul gibi ayrıca her hafta yumurta maması yapmanızı tavsiye ederim üstüne kekik tarçın... Bol vitamin

Evet o kadar yeşillik art arda verilmez her hafta 1 olucak şekilde verin abartmamak kaydıyla 1 hafta maydanoz 1 hafta marul gibi ayrıca her hafta yumurta maması yapmanızı tavsiye ederim üstüne kekik tarçın... Bol vitamin
Çok teşekkür ederim✨

Bi zararı olur mu ne yapmalıyım kendisi geçer mi dişiyle ayırayım mı peki yardımcı olabilir misiniz?
Gayet normal bir süreç. Ayırmanıza gerek yok. Sprey tarzı ürünlerden uzak durun. Tablo ekliyorum rutin bakımları için. Tüydeyken b vitamini verin. Suluklarını yenileyerek. Fazla kafes dışında yorulmasınlar bu süreçte.
IMG_20231125_112109.jpg

Bu şekilde çekebildim

Ekli dosyalar

• B2D11803-24A7-4B05-9B85-30A4452DE798.jpeg
    B2D11803-24A7-4B05-9B85-30A4452DE798.jpeg
    397.2 KB · Görüntüleme: 7
Geri