Karadeniz Pet

Kuşumun tuyü kırıldı

sduskun

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar geçen kus aldığımı söylemiştim. Çok şükür vitamin verince iyileşti çok hareketli oldu. İki tuyu ters dönmüştü elimize alıp baktık kırılmış ne yapmalıyım. Uçmasında problem yok.

Tüyün ucu çıkmış ise çektiğiniz zaman çıkar zaten nazikçe deneyin. Kanama varsa mısır unu ile tampon yapın ve eczaneden rif ampul alıp o kısma sürün hızlıca iyileşir 👍🏻
Tüy desteği için Röhnfried BT Amin Forte tavsiye ediyoruz , profesyoneldir👍🏻
Karadenizpetten bölünmüş olarak temin edebilirsiniz isterseniz.

Tüyün ucu çıkmış ise çektiğiniz zaman çıkar zaten nazikçe deneyin. Kanama varsa mısır unu ile tampon yapın ve eczaneden rif ampul alıp o kısma sürün hızlıca iyileşir 👍🏻
Tüy desteği için Röhnfried BT Amin Forte tavsiye ediyoruz , profesyoneldir👍🏻
Karadenizpetten bölünmüş olarak temin edebilirsiniz isterseniz.
Dipten mi çekeceğim. Yoksa kırılan yeri mi alacağım. Kırılan yeri makasla kessem mi doğru olur? Tam anlayamadım. Suan kanama yok bir yerinde.

Dediğiniz yerden dediğiniz vitamini aldım
suyuna katıyorum arada sırada.

Çok teşekkür ederim

Dipten mi çekeceğim. Yoksa kırılan yeri mi alacağım. Kırılan yeri makasla kessem mi doğru olur? Tam anlayamadım. Suan kanama yok bir yerinde.

Dediğiniz yerden dediğiniz vitamini aldım
suyuna katıyorum arada sırada.

Çok teşekkür ederim

Hayır makasla kesmeyin. Kırılan tüyün ucundan tutup ele gelip gelmediğine bakın yavasça çekin çıkıyorsa sorun yok. Eğer kanama olur ise mısır unu sürüp rif ampul kullanırsınız.

Eğer ele gelmiyorsa yani çıkmıyor ise ellemeyin ya da bu işlerden anlayan kuş üreticilerine götürüp tüyünü çektirin. Ama tüy döküm zamanı gelince de eski tüyleri döker yenileri çıkar 👍🏻
Eğer kanadında kırılma,burkulma yoksa sorun yok. Önemli olan bu.

Teşekkür ederim cevabınız için. Kanadında bir şey yok uçabiliyor. Kuşu aldığım üretici orta hızda cek dibinden dedi ama kıyamıyorum. Çok kıpırdıyor elde durmak istemiyor. Kanadına zarar veririm diye korkuyorum.

Teşekkür ederim cevabınız için. Kanadında bir şey yok uçabiliyor. Kuşu aldığım üretici orta hızda cek dibinden dedi ama kıyamıyorum. Çok kıpırdıyor elde durmak istemiyor. Kanadına zarar veririm diye korkuyorum.

Aldığınız üreticiye götürün o çeksin 👍

Tuyun birini kendisi kemirip düşürmüş. Kırık olan yeri düşmüş. Tek kırık tuy kaldı.

Birde parktan ağaç dalı bulmuştum yapay tuneklerdense ayak yapısına daha uygundur diye kafesine taktım.

Baya kemirmiş zararı olur mu. Kafesin plastik yerlerini kemiriyordu. Bu dalı kemirmesine Bisey demedim. Sonuçta doğa da böyle yapıyorlardır diye düşündüm bilene sorayım dedim.

Tuyun birini kendisi kemirip düşürmüş. Kırık olan yeri düşmüş. Tek kırık tuy kaldı.

Birde parktan ağaç dalı bulmuştum yapay tuneklerdense ayak yapısına daha uygundur diye kafesine taktım.

Baya kemirmiş zararı olur mu. Kafesin plastik yerlerini kemiriyordu. Bu dalı kemirmesine Bisey demedim. Sonuçta doğa da böyle yapıyorlardır diye düşündüm bilene sorayım dedim.

Doğal tünek kullanmak güzeldir ama her ağacın dalı uygun değil. Söğüt ağacı kullanabilirsiniz kendim de kullanıyorum kuşlarımın oyun alanı için. Dalın kabuğunu soyun sonra Virkon S veyahut muadil kuşlara uygun bir dezenfektanı dala sıkın 10 dakika bekletin daha sonra nemli bir bezle durulama yapın ve ağaç dalı iyice kurusun. Sonra kullanabilirsiniz. Uygun bir dal kullanır iseniz kemirmesi sorun olmaz. Fakat boyalı kafes kullanmanızı önermiyorum asla. Kuşlar boyaları yiyip zehirlenebilir. Galvaniz kaplama ya da pirinç kafes alabilirsiniz,boyasız olmalı mutlaka.

Tüy konusuna gelirsek dediğim gibi zamanla düşmesi yüksek ihtimal. Bakın bir tanesi düşmüş bile. Çok ciddi bir durum değil yani. Ama çok fazla tüyleri kırılıyor ve dökülüyor ise kanatlı veterinerine muayene ettirmenizi öneririm tüy hastalığı olabiliyor bazı kuşlarda maalesef. BT Amin Forte'yi kullanmayı ihmal etmeyin.

Geri