Karadeniz Pet

Kuşun ağzından burnundan bir anda çok fazla salgı çıktı

Cankuşum

Yeni Üye
Sabah kalktım kuş sürekli kabarır gibi titriyordu, tüyünü kabartıp sallanması gibi. Sonra biraz mırıldandı. Boynunu uzatıp uzatıp ağzına bir şey geliyor gibiydi . Sonrasında bir anda ağzından köpüklü tükürük (sümük ) gibi bir salgı çıktı. Ne oluyor kuşa ? Yardımcı olabilir misiniz ?

dostum bilgim yok ancak kesinlikle görsel isteyeceklerdir erkenden cevap alman icin yazayim dedim gorsel ekler misin dışkı ve salgi dedigin şeyin, benim kuşum bazen oyuncağına çıkartıyor belki o tarz bisey olabilir emin değilim

Sanırım akdeniz bölgesindesiniz. Her gün farklı mevsim yaşadığımız bir haftadan geçiyoruz dolayısıyla kendi kuşlarım dahil aralarından grip olanlar çıkmakta ve tedavi edilmez ise bir hafta içinde kursağında balgam birikiyor kusturulup yine tedavi edilmezse ölüme götürüyor. Veterinerden acil bir şekilde vmd-doxy veya muadili ilaç alın

Sanırım akdeniz bölgesindesiniz. Her gün farklı mevsim yaşadığımız bir haftadan geçiyoruz dolayısıyla kendi kuşlarım dahil aralarından grip olanlar çıkmakta ve tedavi edilmez ise bir hafta içinde kursağında balgam birikiyor kusturulup yine tedavi edilmezse ölüme götürüyor. Veterinerden acil bir şekilde vmd-doxy veya muadili ilaç alın
Ege deyim. Dediğiniz gibi olabilir . Bu kusmasına benzemiyor çünkü. Ve bütün gün sürekli mırıldandı , ağzından salgı çıkarken de yiyecek parçaları da oluyor kursaktan geliyor yani . Offf ilaçla kesin iyileşir dimi ?

Son evreye geçmiş görünüyor kursağı balgamla dolup yavru kuş gibi şişmeye başlar, yem ile karışır ve sindirim sistemine zarar verir aynı zamanda solunum sistemine baskı yapıyor kuşun kursağına ağzına doğru masaj yaparak kusturun dediğim ilacı 5 gün kullanırsanız hiçbir şeyi kalmaz eğer sadece hapşırma veya hırıltı olduğu an fark etseydiniz ilaç 1 2 günde bile düzeltebiliyor

Son evreye geçmiş görünüyor kursağı balgamla dolup yavru kuş gibi şişmeye başlar, yem ile karışır ve sindirim sistemine zarar verir aynı zamanda solunum sistemine baskı yapıyor kuşun kursağına ağzına doğru masaj yaparak kusturun dediğim ilacı 5 gün kullanırsanız hiçbir şeyi kalmaz eğer sadece hapşırma veya hırıltı olduğu an fark etseydiniz ilaç 1 2 günde bile düzeltebiliyor
Dün falan hiçbir şeyi yoktu , elimi ısırıp kaçıyordu. Bugün de elimle oynadı ama arada bir hırıldaması olmaya başladı bugün . İlk evrelerini hiç görmedim. Yarın hemen veterinere götürücem. Tahmini ne kadar tutar sizce ilaçla muayene ücreti ?

Ağzından salgıyı çıkardı sonra kafasını salladı o sırada koluma salgısından geldi. Bakabilir misiniz ?

Ekli dosyalar

• kuşumun salgısı.png
    kuşumun salgısı.png
    926.2 KB · Görüntüleme: 27
Dün falan hiçbir şeyi yoktu , elimi ısırıp kaçıyordu. Bugün de elimle oynadı ama arada bir hırıldaması olmaya başladı bugün . İlk evrelerini hiç görmedim. Yarın hemen veterinere götürücem. Tahmini ne kadar tutar sizce ilaçla muayene ücreti ?
Şu an güncel muayene ücretlerini bilmiyorum 400-500 fiyatlar konuşuluyor dediğim ilacı kendim 50liraya temin edebiliyorum ancak veterinerde 90 100 gibi bir fiyat olması lazım belki daha fazla bile alabilir

Veterinere götürdüm . Üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi. 5 ml antibiyotik ve yanında aminoasitli ve vitaminli sıvı verdiler. Umarım iyileşir. İlaçlarla beraber 200 lira ödedim.

Ekli dosyalar

• Adsız12.png
    Adsız12.png
    843.7 KB · Görüntüleme: 21
Kuşum şuan bu şekilde :( Az önce ağzından ilaç vermeye çalıştım biraz ıslandı , bir iki damla verebildim umarım yeterli olur. Aynı zamanda ilacı suyunda.
Kuşun gagasının altından tüylerini ayırıp kursağını kontrol edin elinizle de yoklayabilirsiniz şişkinse kusturmanız gerek zaten bu vakitten sonra yem yediğini zannetmiyorum yiyorsada kesilmesi an meselesi. kuşu kusturmaz iseniz bir yandan ağızdan verdiğiniz ilaç ile boğulma tehlikesi var yani sizinde bir şeyler yapmanız gerekli malesef kanatlı uzmanı değilse her veteriner anlamıyor ama verdiği antibiyotik sizinde desteğinizle işe yarar

Veteriner teşhisi nasıl koydu? Rica etsem kuşun güncel dışkılarını ve yandan kuyruğu gözükecek şekilde videosunu ekler misiniz?
Kuşu direkt kafesle götürdüm. Eliyle muayene etti. Hırıltısının olduğunu ve ağzından köpüklü salgı geldiğini söyledim. O da üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu söyledi. Eliyle kursağa ve kuşun altına baktı.
Video ekleyemiyorum boyutu büyük dediği için.

Geri