Karadeniz Pet

Kuşun tüyü bacak arasına takılıyor

xlarchs

Meraklı Üye
Merhaba, sanırsam muhabbet kuşumun sağ kanat ekleminde kırık veya çatlak gibi bir şey var o yüzden sağ kanadını sol kanadı kadar rahat hareket ettiremiyor. Bu aralar tüy döneminde olduğu için tüyleriyle oynayıp duruyor. Sağ kanat tüyleri düzgün hareket ettiremediği için sürekli olarak resimdeki o 2 tüyü bacak arasına sıkışıyor ve haliyle canı acıyor gibi. Biz müdahale etmeden o tüyü bacağının arasından zor çıkarıyor. Ne yapmalıyım bir tavsiyeniz var mı?

Ekli dosyalar

• 5AC7370F-2F17-4DF3-A9BA-CB3AD17CE4C4.jpeg
    5AC7370F-2F17-4DF3-A9BA-CB3AD17CE4C4.jpeg
    271.7 KB · Görüntüleme: 9
Kuş bir yere çarptı veya kanadı sıkıştı mı?
Kuşunuza takviye, vitamin veriyor musunuz?
Kuşun kanadının çatlayıp veya kırılmasının üstünden 8-9 ay geçti. Önceden 2-3 ayda 1 falan anca tüyü bacağının arasına sıkışırdı ama şimdi tüy döneminde olduğundan oynayıp oynayıp durduğu için günde 4-5 kere o tüyü bacak arasına takılıyor. Multivitamin b vitamini ve probiyotik kullanıyorum düzenli. O tüyleri kendim çeksem büyük ihtimal çekemem kökü sağlam olabilir. Bir öneriniz var mıdır

Aslında çok rahatsızlık veriyorsa sadece o tüyü çekebilirsiniz. Ama gerek duymuyorsanız da kalsın, hayati bir durum değil sonuçta.
Takviyeleriniz güzel kaliteli bir markaysa etkisi olur 👍🏻
O 2 tüyden birini kendisi çıkardı ama o en uzu tüyü hala bacak arasına takılıyor ve kuşun canı acıyor tüyü büküldüğü için kafeste bacak arasından çıkarmak için çırpınıp duruyor. Ben yardım etmezsem çıkarması zor baya. O tüyü çeksem kanama yapmaz mı veya kökü sağlamsa kuşa zarar vermez mi?

Sağlıklı tüye dokunulmaz ama kuşa rahatsızlık, ağrı veriyor dediğiniz için sadece ama sadece o tüyü çekebilirsiniz dedim. Kökleri sağlıklıysa kanama olmaz. Şayet yine de olursa mısır unuyla tampon yapıp kanamayı durdurun. Zaten 1 tane çekeceksiniz.

Geri