Karadeniz Pet

Mikostatin İle Kursak Mantarı Tedavi Süreci Tavsiye

pamukprens_26

Yeni Üye
Merhabalar, 2 hafta önce kanatlı veterinerimiz kuşumuza kursak mantarı ve bakteri teşhisi koymuştu ve ilaç olarak mantar, antiseptik, antbakteriyel ve mentol içeren kendi özel karışımından hazırladı. Kanatlı veterinerimizin verdiği bu ilacı günde 3 defa şırınga ile ağızdan vermeye çalışıyorduk. Ayrıca günde en az 5 kere 5 damla olmak üzere yine şırınga ile ağızdan besleme yapmamız gerekiyordu. Petshopcu bir abimiz dükkanında oldukça yardım ediyordu elden besleme ve ilaç uygulamasında bize sağolsun. Fakat geçtiğimiz pazar günü götürdüğümüzde durumunun daha kötü olduğunu daha da zayıfladığını acil Mikostatine geçmemiz gerektiğini önerdi. O gün 1. mikostatin uygulaması yapıldı. Salı günü de 2. mikostatin verildi. 1. Mikostatin verildiği gün baya ishal oldu. Ama akşam dışkısı toparlandı hatta konuşmaya oyunlar yapmaya başladı, kendine geldi açıkçası. Ertesi gün de aynı şekilde. Salı günü 2. doz Mikostatin verildiğinde de hafif bir ishal oldu ama maşallah o gün bu gündür arada bir yaptığı kusma hareketi (kusma yok) dışında hasta olmadan önceki halimize döndük. Konuşuyor, koşturuyor, oyunlar yapıyor bize :) Mama da yiyor yemesine ama Sadece kabuksuz yem yiyor şuan henüz kendi mamasına geçmedi. Bunlar iyileşmeye başladığını mı gösterir yoksa ilacın kısa süreli etkisiyle mi iyi hissediyor acaba? Çarşamba ve perşembe günü tedavi sonrası Entrobac probiyotik tavsiye edildiği için suyuna probiyotik koyduk. Bu gün 3. günümüz. Yine probiyotik koymalı mıyız? Ya da ağızdan daha önce 2 defa almış olduğu Mikosatine destek olması açısından suluğuna Mikostatin koymalı mıyız? Teşekkürler

Merhaba, anladığım kadarıyla mikostatine geçmeniz gerektiğini kuşçu abi söylemiş değil mi? Mikostatini kuşun durumuna göre 5 gün kullanabilirsiniz. Siz 2 gün mü kullandınız?
Yok kendisi peynir suyu vermemizi söyledi. Entrobac'ı bu forumdan öğrenerek temin ettim ben. Teşekkür ederim.

Yok kendisi peynir suyu vermemizi söyledi. Entrobac'ı bu forumdan öğrenerek temin ettim ben. Teşekkür ederim.
Ben mikostatini hafif semptomlu kuşumda beş gün kullanmıştım. Güzel sonuçlar almıştım. Dışkılarında düzelme olmuştu. Kursak mantarı olduğu kesinse mikostatin işe yarar. 5 güne tamamlayıp sonrasında 3 gün probiyotik kullanın.

Ben mikostatini hafif semptomlu kuşumda beş gün kullanmıştım. Güzel sonuçlar almıştım. Dışkılarında düzelme olmuştu. Kursak mantarı olduğu kesinse mikostatin işe yarar. 5 güne tamamlayıp sonrasında 3 gün probiyotik kullanın.
Tam dolu (100ml) suluğa 4 5 damla mı koymuştunuz peki?

Ağızdan bir damla önerilmişti ama ben yarım suluğa (50 ml) 6 damla olarak kullandım.
Her kuşun hastalık derecesi farklıdır bunu dikkate alınız ama dediğim gibi benim kuşumda hafif semptomlar vardı. Enerjisi iştahı yerindeydi ama 2-3 kere kusması olmuştu diye kullandım

Bugün bir petshop ile görüştüm, benim kuşumda da kursak mantarı başlangıcı semptopmları olduğunu düşündü anlattıklarıma bakarak ve bana şey dedi. Siz her türlü kullanın kursak mantarıysa çözülür, değilse de bir sorun çıkmaz dedi. Haklı mı sizce? Hasta olmayan bir kuşa ilaç vermek ne kadar doğru?

Geri