Karadeniz Pet

Muhabbet kuşu kursak mantarı ishal problemi

Toslik

Yeni Üye
Merhabalar kuşum yaklaşık 1 aydır hasta ilk başta ishal ve halsizlik olarak başladı Petshop tavsiyesiyle isadur kullandık fayda etmediği için şırıngada kırmızı bir ilaç verdi onu kullandık fakat bu da fayda etmedi zar zor kanatlılara bakan bir veteriner bulduk ve kursak mantarı olduğunu söyledi. Kuşumun hiç kusma yem çıkarma gibi sorunu olmadı kakası ya su gibi ishal oluyor yada sindirilmemiş yemler oluyor genel durumu artık ötmüyor ve konuşmuyor kafasını arkasına sokup uyuyor. Veteriner kursağının dolu olduğunu söyledi. Önceden yemliğinde kabuğundan ayırdığı yemler olurdu bunlar azaldı. Gagasının kenarında yara gibi kabuklanma var. Şuanda pazar gününden itibaren mantarı için funit adlı ilacı kullanıyoruz. Ama kusma gibi bir problemi olmadığı için kursak mantarı değil mi ki diye şüpheleniyorum. Dün diğer veteriner kontrol ettiğinde mantar ilacını bırakıp probiyotik kullanmamızı sindirimini güçlendirmek tedavi etmek gerektiğini söyledi. Mantar ilacına mı devam etmeliyiz yoksa probiyotik mi kullanmalıyız lütfen tecrübesi olanlar yardım edebilir mi?

İlaçlar yarıda kesilmemelidir. Kusma spesifik bir belirtisidir. Kuşunuzun kursak mantarı olmama ihtimali de var yani.
Dışkıda yem sindirim problemlerinde de olur ancak halsizlik, uyuklama ile birleşince daha ciddi bir problem olduğunu gösteriyor.
Yeni yapılmış dışkısını ve kuşun kısa bir videosunu atar mısınız?

Genel olarak vücudumuza sokulup kafasını arkaya sokup uyuyor. Mantar ilaçlarını kullanmaya başladığımız ilk günler dışkısında sindirilmemiş yemler oluyordu ama dünden bugüne dışkısı bu şekilde ishal. Gagasının kenarında fotoğraftaki gibi yara var sürekli ağzını açıp diliyle yaraya dokunmaya çalışıyor. Gagasının sol tarafında da vardı o kuruyup düştü fakat fotoğraftaki gibi sağ tarafta hala yara var.

Ekli dosyalar

• IMG_20230527_205552.jpg
    IMG_20230527_205552.jpg
    801.8 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20230527_205538.jpg
    IMG_20230527_205538.jpg
    821.7 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_20230527_210156.jpg
    IMG_20230527_210156.jpg
    635.5 KB · Görüntüleme: 32
İlacın ismi funit 100mg bir kapsülü 50ml suyun içinde erittik günlük yarım suluk olacak şekilde veriyoruz. Yalnızca kakasına baktı ve kursağını elleyerek pütürlü geliyor ele dedi tahlil vs bir şey yapılmadı.

Kusma öğürme hareketi yok yalnız ağzının kenarındaki yaralardan dolayı olduğunu düşündüğüm ağzını açma ve dilini çevirme hareketi yapıyordu. Gagasının bir tarafındaki yarası kabuk olup düşünce bu hareketi biraz daha azaldı

İlaçların ismi neydi ve kaç gün kullandınız?
Kusma olmasa bile öğürme hareketi gibi hareketler yapıyor muydu? Veteriner teşhisi nasıl koydu ona ihtiyacım var aslında
İlaca başladıktan sonra 7.gündeyiz ve 5.gün kontrole gittiğimizde genel durumunu kontrol eden hekim kursağının dolu olduğunu ve mantar ilacını bırakıp probiyotik başlamamızı söyledi fakat ilaca başlayan hekimde ilaca devam edin dedi kuşumu deneme tahtasına çevirmiş gibi hissediyorum ne yapacağımı şaşırdım

Açıkçası sadece dışkıda yem görsem ilk olarak kursak mantarı yerine bende sindirim üzerine dururdum. Bizzat kendi kuşumun başına gelmişti ve birtakım uygulamalarla bunu atlattım. Ancak sizin kuşunuzda ekstra olarak uyuklama ve halsizlik olduğundan bu biraz kafa karıştırıcı oluyor. Hangi marka yem kullanıyorsunuz? Kuşunuz ilaçlardan önce de uykulu ve halsiz miydi? Ve en kısa zamanda entrobac probiyotik temin edin

Evet ilaçlardan önce halsizlik ve uyku hali başladı konuşmamaya başladı sonrasında ishali başladı arkasından dışkıda yem gördük. Yem olarak Petshop dan paketli yem alıyorduk fakat bu süreçte sade yem kullanmamız söylenince Petshopdan pıtpıtlı poşette yem aldık

Evet ilaçlardan önce halsizlik ve uyku hali başladı konuşmamaya başladı sonrasında ishali başladı arkasından dışkıda yem gördük. Yem olarak Petshop dan paketli yem alıyorduk fakat bu süreçte sade yem kullanmamız söylenince Petshopdan pıtpıtlı poşette yem aldık
Aslında en başından beri daha kaliteli bir yem kullansaydınız keşke.
Benim anlamadığım siz iki farklı veterinere mi gittiniz yoksa aynı mekanda iki farklı hekim mi kontrol etti? Tek birinden süreci yönlendirmek daha iyi olur.
Benim fikrim; mantar ilacı kullanım süresi bittiğinde tedaviyi sonlandırmanız. Yani ilk hekimin verdiği süreye mutabık kalmak. Sonrası için probiyotik ve yem değişikliği ile gözlemlenebilir

Evet aynı mekan içerisinde iki hekimin görüşü bu söylediklerim. Mantar ilacını 30gün boyunca kullanmamızı önerdi hekimimiz bu süreçte gaga taşı olsun kafeste dedi bağırsak durumu iyi gibi probiyotiğe ihtiyaç yok dedi. Mantar ilacı kullanırken ishali için probiyotik kullanılır mı acaba ve 30 gün mantar ilacı bedenine ağır gelmez değil mi

Evet aynı mekan içerisinde iki hekimin görüşü bu söylediklerim. Mantar ilacını 30gün boyunca kullanmamızı önerdi hekimimiz bu süreçte gaga taşı olsun kafeste dedi bağırsak durumu iyi gibi probiyotiğe ihtiyaç yok dedi. Mantar ilacı kullanırken ishali için probiyotik kullanılır mı acaba ve 30 gün mantar ilacı bedenine ağır gelmez değil mi
Bu yazdıklarınızı okuyunca, ikinci hekimin dedikleri daha makul açıkçası. İlaç kullanan bir kuşta gaga taşı, mineral blok gibi ürünleri kullanılmaz. Siz bu iki görüş sunulduğunda hekime söylemeliydiniz. Kullanım süresine çok hakim değilim ancak çok çok ilerlemişse süre uzatılabilir. Başlangıç ya da bir tık orta seviyeyse 30 gün fazla

Nasıl bir yol izlememizi önerirsiniz veteriner hekim değişikliği mi yoksa mantar olma ihtimaline karşı ilaca devam mı etmeliyiz veya diğer hekimin dediği gibi probiyotiğe mi başlamalıyız

Zaten bir süre kullanmışsınız ve kursak mantarı için yeteri kadar belirti yok. Dolayısıyla ben bırakmanızdan yanayım. Ama son karar sizin tabiki. Üstelik belirtisi yetersizken 30 gün kullanımını da göz önünde bulundurarak karar verin.

Açıkçası sadece dışkıda yem görsem ilk olarak kursak mantarı yerine bende sindirim üzerine dururdum. Bizzat kendi kuşumun başına gelmişti ve birtakım uygulamalarla bunu atlattım. Ancak sizin kuşunuzda ekstra olarak uyuklama ve halsizlik olduğundan bu biraz kafa karıştırıcı oluyor. Hangi marka yem kullanıyorsunuz? Kuşunuz ilaçlardan önce de uykulu ve halsiz miydi? Ve en kısa zamanda entrobac probiyotik temin edin
merve hanım kendiniz yaşadığınız için sorayım dedim hiç bir hastalığı yok kuşumun bazen özellikle sabahları dışkıda yem oluyor beslendikten sonra dışkısı herşeyiyle normalleşiyor girit kum mineral blok kullanıyor haftanın ilk günü de probiyotik kullanıyor nasıl geçer sizce bu durum

merve hanım kendiniz yaşadığınız için sorayım dedim hiç bir hastalığı yok kuşumun bazen özellikle sabahları dışkıda yem oluyor beslendikten sonra dışkısı herşeyiyle normalleşiyor girit kum mineral blok kullanıyor haftanın ilk günü de probiyotik kullanıyor nasıl geçer sizce bu durum
Yeni konu açın oradan yardımcı olayım. Kuşunuzun videosunu ve dışkısını da eklerseniz güzel olur 🌸

Geri