Karadeniz Pet

Muhabbet Kuşum 2 Aydır özellikle geceleri vikleme ve tık tık şeklinde sesler çıkarıyor..

Eserden

Yeni Üye
Merhaba,
Muhabbet kuşumuz Limi yaklaşık iki aydır acı çekiyor gibi sesler çıkarıyor.
Gözlemlediğimiz belirtiler; kuyruk atması, vikleme, tık tık diye ses çıkarması ve bazı günlerde yoğun salya atımı şeklinde. Sanki nefes alma zorluğu da var gibi.
2 farklı veterinere gittik. Birisi hava kesesi akarı dedi, biriside alerjik dedi. Ancak iki doktorun verdiği tedavide hiç bir işe yaramadı ve gözlemlediğimiz belirtiler devam etmekte. Desteğinizi rica ederiz.

Merhaba, teşekkürler.
Hava kesesi akarı tanısı koyan doktorumuz avisencid verdi. İçinede iç parazit ilacı eklemişler ama adını bilmiyorum maalesef.
Alerji diyen doktorumuzda baytril, askorbik asit, vitaform ve antihistaminik verdi.
Alerji diyen doktorunda aslında bunu demesinde ki etken Limi’nin yolda ve veterinerde sakin durmuş olması.

avisencid siz mi uyguladınız? Eklemişler derken suluktan vermediniz değil mi?
Doksisiklin etkenli ilaç kullanmanız kanaatindeyim ama kuşlardan anlayan başka bir veterinere gitme şansınız var mı? Ayrıca en son ne zaman ilaç kullandı?

Evet avisencid ilacını biz haftada 2 kere ensesine damlattık ve bu damlanın içinde parazit ilacınında olduğu söylendi. Bunu yapalı 1 ay oldu. 2. Yazdığım tedaviyede 20 gün önce başladık ve son ilacı vereli 7-8 gün oldu. Ankara en bilinen iki veterinere gittik. Sizin şüphelendiğiniz hastalık nedir?

Açıkçası bende önce hava kesesi paraziti ihtimaline karşı ıvermectin içeren ense damlası yapın. Sonrasında düzelme olmazsa doksisiklin etkenli ilaç kullanın derdim. (Doksimis, hipradoxi s, monodoks, levadoks ilaçlarından biri)
Forumda bu tarz belirti gösteren kuşlar için bu yol izleniyor. Tabi en doğru teşhisi iyi bir veteriner koyar, test tahlil yaparak.
Size konu içindeki bir mesajı atacağım, orada yazan yöntemleri uygularsanız, tedavi öncesi kuşun nefes almada rahatlamasını da sağlarsınız.
Konu içindeki mesaj 'Solunum yolu rahatsızlığı' https://www.muhabbetkusu.com.tr/threads/solunum-yolu-rahatsizligi.93973/post-844566

İvermectin içeren damlanın dozajı ve kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz peki? Tüm cevaplarınız için teşekkür ediyorum 🙏🏻

İvermectin içeren damlanın dozajı ve kullanımı hakkında bilgi verebilir misiniz peki? Tüm cevaplarınız için teşekkür ediyorum 🙏🏻
Vilmectin iyidir. Bulursanız onu alın. Size attığım konudaki mesajımda var nerede bulabileceğiniz. Aynı şekilde enseye 1 damla damlatın. Duruma göre 7-10 gün sonra 2. Kez tekrarlayın. Bir damlayı geçmesin. Ense derisine geldiğine emin olun. Şayet bu ve sonrasında ilaç kullanımına rağmen düzelme olmazsa kronik bir durum ya da başka bir problem olabilir. Mutlaka veteriner görmesi gerekir.

Geri