Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum çok halsiz sürekli yatıyor

merh123

Yeni Üye
Yavru muhabbet kuşum var. 20 gündür bizimle. Geldiğinden beri hiç uçamadı deniyor ama çok az yükselip düşüyor. Zıplama gibi yani. Çok hareketli bir kuş değil ama son günlerde daha da halsiz oldu. Tünekten tüneğe geçerken bile çok zorlanıyor. Kanatları ve gagası ile destek alarak geçiyor. Birkaç gün önce tüneğin üstünde yatmaya başladığını fark ettim. Bazen dengesini kaybedip kanat çırpıyor. Dışarı çıkardığımızda ise yerde yatıyor. Ayakları üzerinde dik bir şekilde duramıyor. Geldiğinde de bu şekildeydi yavru olduğu için böyledir diye düşündük. Alışınca hareketlenir herhalde dedik. Bu aralar iştahı da yok. İlk geldiğinde yem yiyordu ama dışkısında sindirilmemiş yem oluyordu. Kıramıyor diye düşünüp dal darı aldım bir de yumurtalı mama yaptım onları da yemedi. Gittikçe daha da hareketsiz olmaya başlayınca konu açmaya karar verdim sizce sorunu ne olabilir?

Ben kendim kuruma hastalığından şüphelendim. Ayakları üzerinde dik bir şekilde duramayıp yürürken de topuğa basarak yürür gibi hareket ediyor. Bu nedenle kaslarının zayıfladığını düşündüm. Göğüs kemiğini kontrol ettim çıkıntı var gibi ama normalde nasıl oluyor bilmediğim için bir ilaç vermedim. Kursağın altında çıkıntının biraz olması normal mi yoksa hiç bir şekilde çıkıntı olmaması mı lazım?

c5967986-ee4b-4f92-af2b-be3ee2ed7aa6.jpg

129dec14-f0b7-4a25-b479-59ff3cc4ccad.jpg

Son durum nedir? Kuş yem yemiyorsa mutlaka elle besleme yapmanız gerekir. Ayrıca yavru kuşlar zaten zayıf olur dolayısıyla yavruyken ele gelen göğüs kemiği bir şey ifade etmeyebilir. Aynı şekilde yem taneleri büyük geldiğinden sindiremiyordur haliyle dışkıda görünüyor. Yem markanız nedir? Ve kuş kumu yoksa onu da temin etmeniz gerekecek. Birde yavru olduğu için bünyesi ilacı kaldırmayabilir. Ama probiyotik kullanabilirsiniz. Hem dışkıdaki yem sorununa iyi gelir hem de bağışıklığını güçlendirir.

Yem yiyip yemediğini biraz gözlemledim. Yemini şimdilik yiyor büyük ihtimalle hareket etmediğinden sürekli yeme ihtiyaç duymuyor. Ayakları zayıfladığı için vitamin takviyesi yapayım dedim. Vitamin aldım avisol plus multivitamin ona başladım. En son jungle marka yem almıştım önerileriniz varsa onları deneyebilirim. Şu an tek sıkıntı ayakları sanırım ayakları güçsüz. Umarım vitamin işe yarar önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

Yem yiyip yemediğini biraz gözlemledim. Yemini şimdilik yiyor büyük ihtimalle hareket etmediğinden sürekli yeme ihtiyaç duymuyor. Ayakları zayıfladığı için vitamin takviyesi yapayım dedim. Vitamin aldım avisol plus multivitamin ona başladım. En son jungle marka yem almıştım önerileriniz varsa onları deneyebilirim. Şu an tek sıkıntı ayakları sanırım ayakları güçsüz. Umarım vitamin işe yarar önerileriniz varsa paylaşırsanız sevinirim.
Sindirim kaynaklı sorunları genelde probiyotik, kum ve yem değişikliği çözer. Bence öncelikle probiyotik ve kum deneyin eğer onlar sorunu geçirmezse son olarak yem markasını değişebilirsiniz. Goldwings'in yavru yemi var ona geçebilirsiniz. Sık yem değişmek sıkıntılı olduğundan öncelik probiyotik ve kum olsun derim ben. Kuşunuz kaç aylık? Ayaklarının tutmaması vitaminle halledilebilir mi bilemiyorum. Kanatlılardan anlayan bir veteriner görse iyi olur gibi.

Tünekte ya da parmağımda dururken ayakları kavramıyor parmakları ile sıkamıyor. Ayakları için ne yapabilirim?

Geri