Karadeniz Pet

Muhabbet kuşum fazla esniyor

Kadir Alp

Yeni Üye
Arkadaşlar kuşum bugün birden kafesdeyken böyle ardı ardına esnedi.Kendisini kafesden çıkardım yapmayı bıraktı kafese geri koydum yine yaptı.

Korkmam gerekir mi?Daha 1 hafta önce diğer kuşum kursak mantarından dolayı hayatını kaybetmişti.Bunda da kursak mantarı olma ihtimali var mı?

Kuş maşallah iyi görünüyor. Ama muhtemelen yemi öğütmekte zorluk çekiyor. Kursak genişletme hareketi yapıyor. Gritli kuş kumu alın, kafeste hep dursun. İhtiyacı kadar yer. Eğer yemezse yemliğine karıştırın. Yediğinden emin olun.

Bu arada dışkıda değişiklik, kusma, iştahsızlık vs olursa kursak mantarına karşı müdahale etmenizde fayda var. Önceki kuşla aynı kafestelermiş çünkü, bulaşma ihtimali her zaman olur
Ama kafesi sirke ile 2-3 defa yıkadım ona rağmen kafesden bulaşma ihtimali mi var?İştahsızlık ya da halsizlik yok dışkısı yeşilimsi ve sanki hafif bi ishal var.

Screenshot_20220921-185642_Gallery.jpg

Dışkısının durumu da böyle

Ama kafesi sirke ile 2-3 defa yıkadım ona rağmen kafesden bulaşma ihtimali mi var?İştahsızlık ya da halsizlik yok dışkısı yeşilimsi ve sanki hafif bi ishal var.
Zaten kuş maşallah iyi görünüyor. Etrafa enerjik bakıyor, tele zıplıyor. Kumu eksik etmeyin. Dışkısı içinde probiyotik koyun suyuna ve dal darı yedirin, dışkıyı toparlar.

Zaten kuş maşallah iyi görünüyor. Etrafa enerjik bakıyor, tele zıplıyor. Kumu eksik etmeyin. Dışkısı içinde probiyotik koyun suyuna ve dal darı yedirin, dışkıyı toparlar.
Kuş kumunu verdim kumu yedikten sonra yem kustu sizce sebebi nedir?

Salyalı mı kustu? Kuş kumunu gritli mi aldınız? Kum aksine yem kusmaması, öğütmesi için verilir. Şu an nasıl, kusma tekrarladı mı?
Gritlimi bir fikrim yok salyasız sadece 5-6 yem kustu.Ve tekrarlamadı

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220922-180306_Gallery.jpg
    Screenshot_20220922-180306_Gallery.jpg
    791.3 KB · Görüntüleme: 4
  • Screenshot_20220922-180529_Gallery.jpg
    Screenshot_20220922-180529_Gallery.jpg
    757 KB · Görüntüleme: 4
Gritlimi bir fikrim yok salyasız sadece 5-6 yem kustu.Ve tekrarlamadı
Bunun pek faydası olmaz. Akvaryum kumu gibi bu. Gritli kum alırsanız daha iyi olur. Versela yada eurogold marka olabilir. Bende bundan kullanıyordum, kuşumda yemli dışkı sorunu oldu ve bu kum bir işe yaramadı. Başka markaya geçtim böyle toz gibi değildi, faydası oldu.
Kumdan dolayı kusma ilk kez duydum. Kum kolay kolay bozulmaz ama bunun yapısı anasonlu belki o bozulmuştur. Yada kumdan sonra kusma tesadüf olmuştur.
Kur kusması olmadığına eminseniz eğer ve kusma tekrarlanırsa mikostatin tedavisine başlanabilir. Çünkü kuş hareketli ve enerjik maşallah. Eğer hastaysa, hastalık başlangıcındadır ancak. İlerlemeden müdahale etmiş olursunuz. Benim kuşumda hareketli ve neşeliyken geceleri kusuyordu. Mikostatin tedavisi uygulamıştım. Ancak her kuşun hastalığı farklıdır. Kanatlı uzmanı görse iyi olur ama imkanınız yoksa ve dediğim gibi kusma tekrarlanırsa mikostatin olabilir diye düşünüyorum.

Bunun pek faydası olmaz. Akvaryum kumu gibi bu. Gritli kum alırsanız daha iyi olur. Versela yada eurogold marka olabilir. Bende bundan kullanıyordum, kuşumda yemli dışkı sorunu oldu ve bu kum bir işe yaramadı. Başka markaya geçtim böyle toz gibi değildi, faydası oldu.
Kumdan dolayı kusma ilk kez duydum. Kum kolay kolay bozulmaz ama bunun yapısı anasonlu belki o bozulmuştur. Yada kumdan sonra kusma tesadüf olmuştur.
Kur kusması olmadığına eminseniz eğer ve kusma tekrarlanırsa mikostatin tedavisine başlanabilir. Çünkü kuş hareketli ve enerjik maşallah. Eğer hastaysa, hastalık başlangıcındadır ancak. İlerlemeden müdahale etmiş olursunuz. Benim kuşumda hareketli ve neşeliyken geceleri kusuyordu. Mikostatin tedavisi uygulamıştım. Ancak her kuşun hastalığı farklıdır. Kanatlı uzmanı görse iyi olur ama imkanınız yoksa ve dediğim gibi kusma tekrarlanırsa mikostatin olabilir diye düşünüyorum.
Hastalık başlangıcı değilde tüy döküyor ayrıca pek bilgim yok ama eşi maalesef öldü belkide strese girmiş olabilir mi?

Ayrıca ölen kuşum için zamanında kabuksuz yem almıştım bunu şimdi ki kuşumun yemine karıştırıp verebilir miyim bu kadar yemin boşa gitmesini istemiyorum.

Ekli dosyalar

• Screenshot_20220922-191839_Gallery.jpg
    Screenshot_20220922-191839_Gallery.jpg
    724 KB · Görüntüleme: 4
Hastalık başlangıcı değilde tüy döküyor ayrıca pek bilgim yok ama eşi maalesef öldü belkide strese girmiş olabilir mi?

Ayrıca ölen kuşum için zamanında kabuksuz yem almıştım bunu şimdi ki kuşumun yemine karıştırıp verebilir miyim bu kadar yemin boşa gitmesini istemiyorum.
Kuşa iyi gelsin diye de ayrıca avisolplus multivitamın koydum suluğuna 5 damla iyi gelir mi?

Eski kuş temas etmediyse kalan yemleri yiyebilir. Ama bu kabuksuz yem tavsiye edilmez. Kuşu tembelliğe alıştırır. Ve kuşlarda yem değişikliği gerekli olmadıkça çok önerilmez. Kuş bir yemin sindirimine alışmışken yeni bir yeme alışma sürecine girecek. Kuşunuzda öğütme, kusma gibi problemler varken mevcut yemini bununla değiştirmenizi yada eklemenizi önermem. Camın önüne dökün yada dışarda belirli yerlere dökerseniz sokak kuşları yem ayırt etmeden yerler merak etmeyin.
Kuşa iyi gelsin diye de ayrıca avisolplus multivitamın koydum suluğuna 5 damla iyi gelir mi?
Tüy dökümünde iyi gelebilir evet. Genel olarak gerwit multi vitamini ve tüydeyken Bt amin forte öneririm. Ayrıca entrobac probiyotik düzenli kullanırsanız fayda sağlayacaktır.

Geri